گلکار گفت:به نظر می رسد نرخ ارز ٣۴۶٠تومان نرخ درستی است و ریال ما اندکی Overvalue است. همچنین نرخ سود هم ٢٨درصد و٢٧درصد بوده که نرخ ٢۴درصد تسهیلات دهی مطلوب است. تقاضای کل نیز کاهش یافته که فقط مختص کالا نیست. در مورد سرمایه گذاری همچنین باید به نرخ نفت و محصولات معدنی و سایر محصولات جهانی توجه شود. به نظر جذب سرمایه گذار خارجی در سال های آینده اتفاق می افتد.

همایش دورنمای اقتصاد ایران در سال 95 در حالی برگزار شد که بسیاری از فعالان بازار های مالی و سرمایه گذاری از جمله سرمایه و مسکن در آن حضور داشتند.

به گزارش خبرنگار بورس۲۴ ،در ابتدای برگزاری این همایش افشین عزیزی ، مدیر عامل شرکت ایرانگردی (آیکو) در خصوص وضعیت صنایع و علی الخصوص گردشگری گفت: توصعه صنعت گردشگری برای جبران نفت جایگزین مناسبی است. همچنین فراهم شدن شرایط سیاسی، اقتصادی، علمی و...در کشور و افزایش بودجه به میزان 2698میلیاردو 770میلیون و400تومان پیام خوبی بوده است.وی افزود: سهم گردشگری 202درصد، سهم اشتغال 1.9درصد رقابت پذیری رتیه 97 بوده که پیش بینی می شود به ترتیب به 5.7درصد، 3.9درصد و 3.3درصد افزایش یابد.

او ابراز امیدواری کرد:گردشگری ما در بخش تجاری ارزش افزوده بالایی داشته باشد و ایجاد اشتغال و درآمد نماید.

نظام بانکی مانع توسعه بازار سرمایه است

علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش دورنمای اقتصاد ایران درباره وضع اقتصاد ایران در سال 95 با بیان اینکه نگاه دنیا به ایران به دلیل ثبات آن در منطقه به صورت قطب و کانون منطقه ای درآمده است، تاکید کرد : برای سرمایه‌گذاری مطلوب باید به هر گزینه کوچک سرمایه‌گذاری توجه کرد تا ارتباط مطلوبی در این زمینه برقرار شود.

وی گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه نرخ رشد اقتصادی کشور هشت درصد در نظر گرفته شده است و این رقم در پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نیز بین پنج تا شش درصد پیش‌بینی شده است.

اقامحمدی ادامه داد: صندوق بین‌المللی پول نرخ رشد اقتصادی ایران را در سال 95 به میزان 4.5 درصد، شاخص تورم را 11 درصد و نرخ بیکاری را 12.5 درصد پیش‌بینی کرده و نرخ رشد نفت و گاز را پیش‌رو می‌بیند.

آقامحمدی سرمایه‌گذاری مورد نیاز را 400 هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های دولتی دانست و عنوان کرد: تنها راه رسیدن به این تعهد واگذاری پروژه‌های به بخش خصوصی است.

وی تاکید کرد: شرایط امن ایران در منطقه بی‌ثبات بسیار مهم است و بسیاری از کشورهایی که وارد ایران می‌شوند به ایران به عنوان یک هاب نگاه می‌کنند و اگر ما نیز چنین نگاهی داشته باشیم پیشرفت خوبی را خواهیم داشت.

عضو تشخیص مصلحت نظام شرایط امن ایران را دلیلی برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای جذب سرمایه‌های منطقه دانست و گفت: همکاری با سرمایه‌گذاران بین‌المللی از جمله کشورهای چین و هند برای سرمایه‌گذاری در ایران برای منطقه آسیای جنوب‌غربی بسیار با اهمیت است.

آقامحمدی در تشریح نقاط قوت اقتصاد ایران نیز گفت: دورنمای روشن افزایش میزان تولید و صادرات نفت در پی لغو تحریم‌ها در کوتاه‌مدت و میان مدت حدود یک‌میلیون بشکه طی چهار سال آینده است که آماری امیدوارکننده است.وی ادامه داد: ایران از نظر دانش‌آموختگان رشته‌های مهندسی نیز پس از کشورهای هند، چین، روسیه و ایالات‌متحده با 234 هزار دانش‌آموخته در این رشته رتبه پنجم را دارد.وی تاکید کرد: تمام طرح‌های نفت و گاز از جمله طرح‌های فازهای پارس‌جنوبی و پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و تولید 35میلیون لیتر فرآورده و ایجاد بازار جدید ما را به یک صادرکننده محصولات نفتی تبدیل می‌کند.

آقامحمدی همچنین به استفاده از فرصت‌های حضور در بازار روسیه به دلیل عدم مبادلات میان روسیه و اتحادیه اروپا و ترکیه اشاره کرد و گفت: اکنون این بازار فرصتی مناسب برای حضور انواع محصولات ایران است.وی تصریح کرد:‌ علائم رونق ساختار در بخش مسکن دیده می‌شود و حرکت در آن شروع شده است و همچنین تمهیدات شورای پول و اعتبار نشان از اهمیت این موضوع دارد.

عضو تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این که باید در خارج از ایران حضور بیشتری داشته باشیم تصریح کرد: صادرات بدون افزایش سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر نیست و برای این افزایش باید ابتدا در آن کشور سرمایه‌گذاری صورت گیرد.

وی ادامه داد: تمام بازارهای جهان نیز بازارهای درجه یک نیستند و تا زمانی که بخواهیم به بازارهای درجه یک دسترسی پیدا کنیم باید به بازارهای دیگر توجه ویژه داشته باشیم. اکنون کشورهای چین، هند، برزیل و روسیه برای ما بسیار مهم هستند و می‌توانند در آینده کشورهای درجه یک باشند.

آقامحمدی ادامه داد: برای سرمایه‌گذاری خارجی باید انتخاب مطلوبی داشته باشیم و به هر لقمه جدیدی در این زمینه توجه کنیم تا ارتباط مناسبی در این زمینه برقرار شود.وی به سهولت فضای کسب و‌کار اشاره کرد و گفت: اکنون دولت اعلام کرده است که ما رتبه 118 را در فضای کسب‌وکار داریم اما هدف‌گذاری بر این است که در این زمینه به رتبه 50 دست پیدا کنیم.

آقامحمدی مشکل نظام تامین مالی ایران را بسیار جدی دانست و خاطرنشان کرد: نظام بانکی ما دچار مشکل بوده و برای تسهیلات کوتاه‌ و متوسط هیچ تضمینی وجود ندارد.

افزایش نرخ رشد اقتصادی در سال اینده

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کشور در سال 95 شاهد افزایش نرخ رشد خواهد بود.

علی آقا محمدی در حاشیه همایش دورنمای اقتصاد ایران درگفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت : سال 95 با توجه به ظرفیت‌های خالی که در اقتصاد ایران وجود دارد و با توجه به کاهش هزینه مبادلات و سرمایه گذاری های گذشته به ویژه در حوزه نفت و گاز نرخ رشد بالا خواهیم داشت و از نظر فعالیت‌های دانش بنیان موفق خواهیم شد.

وی افزود : در تمام زمینه های صنعت بخواهیم به ظرفیت سال 90 برسیم ظرفیت خالی داریم در زمینه کشاورزی طرحهای بزرگ آب داریم و در زمینه بحثهای خدمات در حوزه آی تی، حمل ونقل تمام بخش های ما می تواند کاملا فعال شود تا نرخ رشد خوب داشته باشیم.

وی ادامه داد: در بخش صنعت رشد 10 درصدی خواهیم داشت و نرخ رشد ساختمان و خدمات هم خوب خواهد بود.

چشم انداز صادراتی کشور

در ادامه یحیی‌ آل‌اسحاق رئیس پیشین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درباره چشم‌انداز صادرات کشور گفت: در 11 ماه گذشته سال 94 نسبت به سال 93 ارزش کل صادرات کشور 26 درصد کاهش داشته است.صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز در سال 92 چیزی حدود ٤.٥میلیون دلار بوده و اکنون به یک‌میلیون دلار کاهش پیدا کرده است و همچنین صادرات مس با کاهش 73درصدی و صادرات فولاد با کاهش 54درصدی مواجه شده است.

آل‌اسحاق با بیان این که ما در چنین فضایی سیر می‌کنیم و اکنون بحث افزایش صادرات به میان آمده است، اظهار کرد: پس از رفع تحریم‌ها مقداری از مشکلات حل شده و شوک مثبت تقاضای خارجی و دسترسی به بعضی از منابع قبلی دید مثبتی ایجاد کرده است.وی تاکید کرد: استراتژی دولت درباره توسعه تکیه اساسی بر پیشران‌هایی مانند صنعت، پتروشیمی، فولاد و خودروسازی و در تمام سفرهای اخیر دولت تنها تعدادی از واحدهای بزرگ دولتی به همراه آن حضور داشته‌اند و تمام قراردادها و توافقنامه‌ها در این حوزه‌ها سیر می‌کنند، اما بیشترین نیاز ما توجه به صنایع کوچک است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: موارد یاد شده عمدتا واحدهای غیر پیشران هستند و اگر قرار باشد 71درصد واحدهای صادراتی متمرکز بر پتروشیمی و موارد غیرپیشران باشند و همچنین نظام بانکی بالای 70درصد تسهیلات خود را به آن ها ارائه کند، همه فشارها به واحدهای کوچک تحمیل می‌شود.به گفته آل‌اسحاق، در حوزه کلی توسعه اقتصادی باید نگاه جدیدی به وجود آید که امید است در برنامه ششم توسعه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان این که سیاست واردات برای تولید در جهت صادرات در اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته است، افزود: این اتفاق برای توسعه صادرات نیازمند یکسری الزامات است که باید فراهم شود.

در پنل اول این همایش،اسمائیل لله گانی مدیر عامل بانک صادرات در خصوص بانک ها و تاثیر آن بر اقتصاد 95 گفت: با باز شدن بازار بین المللی از ظرفیت های داخلی . خارجی استفاده می شود. بر همین اساس در قالب طرح حمایت از واحدهای تولیدی به آن ها تسهیلات پرداخت می شود و در این زمینه ابزار رقابتی نرخ سود را ایجاد کرده ایم.

وی افزود: در سال 2014رشد اقتصادی ایران 2.4بوده است حال آن که عمده اقتصاد های نو ظهور رشد کمی داشته اند و قیمت نفت نیز تاثیر گذار بوده است. کاهش قیمت جهانی نفت تهدیداتی را به وجود آورده با انتقال به سال 2016 قطعا روی رشد اقتصاد جهان تاثیر گذار است،به طوری که اگر با پیش بینی رشد حدود 3درصدی 2016محقق شود رشد اقتصادی عمده جهان و بازار های نو ظهور را در پی خواهد داشت.

به گفته وی، گرچه کشور های در حال توسعه وضعیت بهتری دارند و برای ایران نیز رشد اقتصادی 8 درصدی پیش بینی شده است.

در ادامه علی سرزعیم کارشناس خبره اقتصادی اظهار کرد:باوجود رشد اقتصادی سال 1385 و 1386 که مبتنی بر نفت بوده رشد اقتصادی سال آینده مبتنی بر سرمایه گذاری های خارجی و داخلی است و رشد سالمی را برای اقتصادی کشور رقم خواهد زد.وی افزود:رشد اقتصادی سال آینده با افزایش میزان مصرف خانوارها و سرمایه گذاری های خارجی و داخلی که انجام می شوند به دست خواهد آمد.

سرزعیم به رو به کاهش بودن نرخ بهره در کشور اشاره کرد و گفت: نرخ سود بانک ها نیز با کاهش مواجه خواهد شد.وی، کاهش نرخ بهره را عاملی برای افزایش سرمایه گذاری ها در کشور دانست و خاطرنشان کرد:این کاهش، تغییر رفتار خانوارها را به دنبال خواهد داشت و آنان را ترغیب می کند اندوخته های خود را در بازار مصرف کنند.

مشاور اقتصادی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری کاهش نرخ بهره را عامل افزایش سودآوری بانک ها دانست و تاکید کرد: کاهش نرخ بهره روی بازار دارایی های کشور نیز اثر مثبت خواهد داشت.

او با بیان این که رشد اقتصادی کشور سال آینده از طریق بخش خصوصی و سرمایه گذاری های خارجی به دست می آید، افزود: دولت به دلیل کاهش قیمت نفت و درآمدهای نفتی، دیگر نمی تواند رشد اقتصادی ایجاد کند و این برای بخش خصوصی بسیار مثبت است.

دلایل اقبال به بازار سرمایه

در پنل دوم این همایش بهزاد گلکار مدیر عامل هلدینگ مالی سینا، رضا غلامعلی پور مدیر ناشران فرابورس و سید کمال سید علی مدیر عامل صندوق ضمانت بانک صادرات ایران سخنرانی کردند.

بهزاد گلکار ، مدیر عامل هلدینگ مالی و اقتصادی سینا به عنوان اولین سخنران این پنل توضیح داد: اقبال به بازار سرمایه در سال 95 می تواند ناشی از رشد سود آوری شرکت ها ، کاهش نرخ بهره و چشم انداز آتی سرمایه گذاری باشد.

این خبره بازار سرمایه با بیان این که بورس دماسنج اقتصاد کشور است و رشد بازار نشان می دهد که در آینده رشد اقتصادی خواهیم داشت،گفت:باید دید منایع مختلف داخلی و خارجی در مورد رشد اقتصادی چه می گویند؟ سال آینده قطعا درآمد منفی بیش از سال جاری است. حتی تا 2میلیون بشکه در روز هم اگر نفت بفروشیم تا 40تا 50دلار قیمت هر بشکه نفت خواهد بود که معادل 28تا 34میلیارد دلار است.

وی ادامه داد: پس انتظار کوچک شدن بازار را خواهیم داشت. یکی از کارهای خوبی که بازار انجام داده مدیریت واردات است البته به منزله جلوگیری یا رشد واردات نیست. این نشان می دهد ظرفیت خالی قابل استفاده ای وجود دارد که این ظرفیت خای قدرت رقابت را بیشتر خواهد نمود.

گلکار گفت: در این صورت باید بهره گیری و کارایی صورت بگیرد . وقتی یارانه ها حذف شود انرژی ارزانی وجود ندارد و ما باید به دنبال صنایعی که تغییر تکنولوژی را می پذیرند ، برویم.

به گفته وی، ما باید به دنبال انتخاب صنعت برویم در بازار سرمایه نیز باید به دنبال صنایعی سود ده باشیم. در مورد نرخ بهره نیز می توان گفت در کشور ما اگر نرخ بهره تا 2درصد کاهش یابد تغییر در سایر بازار ها رخ نمی دهد و انتظار می رود که نرخ ها از 28درصد به طور مثال به 12درصد برسند در صورتی که چنین نیست.

وی افزود: اما به نظر می رسد تنها بازار متشکل برای جذب سرمایه بازار سرمایه باشد که باعث تورم نمی شود اما سایر بازار ها این قابلیت را ندارند.

این مقام مسئول در هلدینگ سینا ادامه داد: به نظر می رسد نرخ ارز 3460تومان نرخ درستی است و ریال ما اندکی Overvalue است. همچنین نرخ سود هم 28درصد و27درصد بوده که نرخ 24درصد تسهیلات دهی مطلوب است. تقاضای کل نیز کاهش یافته که فقط مختص کالا نیست. در مورد سرمایه گذاری همچنین باید به نرخ نفت و محصولات معدنی و سایر محصولات جهانی توجه شود. به نظر جذب سرمایه گذار خارجی در سال های آینده اتفاق می افتد.

وی با بیان این که در بین سهام خوب بازار سرمایه می توان روی برخی از سهم ها بیشتر سرمایه گذاری کرد، گفت: سهام خودرویی، قطعه سازی، صنایع بانکی، و زیر بنایی و پیمانکاری و تجهیزاتی می توانند روند متفاوت تری داشته باشند و می توان گفت این صنایع در سال 95 حرکت رو به پائینی نخواهند داشت و بر مبنای متغیرهای بنیادی رشد می کنند.

در ادامه رضا غلامعلی پور معاون فرابورس ایران نیز توضیحاتی در مورد بازار سرمایه داد و سید کمال سید علی نیز به تشریح روند آتی بازار سرمایه پرداخت.