میثم نورمحمدی مدیرعامل داروسازی ابوریحان یادداشتی درخصوص وضعیت صنعت دارو نوشته که در آن هشدار داده از آنجا که برای تامین مواد اولیه، ارز تخصیص نمی‌یابد کمبود دارو در آینده، کشور را تهدید می‌کند.
کمبود دارو در راه است اگر...

بورس۲۴ : میثم نورمحمدی مدیرعامل داروسازی ابوریحان یادداشتی درخصوص وضعیت صنعت دارو نوشته که در آن هشدار داده منابع دارویی کشور در حال کاهش است. یادداشت او را بخوانید:

صنعت دارو با چالش‌های متعددی روبه‌رو است که بیان هر یک از آنها نیازمند یادداشت جداگانه‌ای است با این حال در این یادداشت می‌توان به صورت گذرا به دو معضل اصلی یعنی تخصیص ارز و قیمت‌گذاری اشاره کرد. دو ماه از سال ۱۴۰۰ گذشته و هنوز تخصیص ارز جدی از طرف سازمان غذا و دارو برای فعالان صنعت دارو صورت نگرفته و اگر این شرایط تغییر نکند به زودی دچار کمبود شدید داروهای موردنیاز خواهیم شد، زیرا منابع دارویی در حال کاهش است و از طرفی از آنجا که برای تامین مواد اولیه، ارز تخصیص نمی‌یابد کمبود دارو در آینده، کشور را تهدید می‌کند.

متاسفانه روند تخصیص ارز کُند و در برخی موارد عدم تخصیص ارز را شاهدیم. نکته دیگر در موضوع انتقال ارز آنکه در حال حاضر بانک مرکزی ارزی را به نام «ارز نیکویی» که به صورت یورو قابل تخصیص است به برخی تولیدکنندگان اختصاص می‌دهد؛ درحالی‌که خیلی از شرکت‌های هندی و چینی خواستار روپیه یا یوآن هستند، بنابراین از یک طرف تبدیل ارز یورو به ارزهای مذکور برای دارنده ارز نیکویی هزینه‌ای در بر خواهد داشت و از طرفی طولانی‌شدن روند خرید مواد اولیه به دلیل طولانی شدن روند تخصیص ارز نیکویی، شرایط را برای تولیدکنندگان سخت کرده است.

کُند بودن روند قیمت‌گذاری معضل دیگری است که متاسفانه باعث شده تولیدکننده چند ماه در صف تعیین قیمت‌ها توسط سازمان غذا و دارو قرار بگیرد تا بتواند بخشی از هزینه‌های خود را با قیمت‌های جدید پوشش دهد. این در حالی است که قیمت مواد اولیه دارویی داخلی، خارج از حد انتظار در حال افزایش بوده و تولید با قیمت‌های قدیمی ‌توجیه اقتصادی برای تولیدکنندگان دارو ندارد، بنابراین انتظار داریم سازمان غذا و دارو با سرعت بیشتری به مساله قیمت‌گذاری رسیدگی کند. در حال حاضر قیمت‌گذاری دارو در کمیسیون قیمت‌گذاری سازمان غذا و دارو و بر اساس مدارک و ادله ای صورت می‌گیرد که تولیدکنندگان در اختیار سازمان قرار می‌دهند.

در این کمیته پیشنهادهای قیمتی تولیدکنندگان دریافت و بررسی می‌شود، اما نکته این است که افزایش هزینه‌ها اعم از پرسنلی که با ۳۹درصد رشد در سال جاری روبه‌رو شده تا هزینه‌های دیگر که تولید با آن روبه‌رو است، در نهایت با قیمت‌های اعلامی ‌پوشش داده نمی‌شود. بی‌شک یکی از راهکارها تغییر نرخ ارز دارو از ۴۲۰۰ تومان به نرخ نیمایی جهت بهتر و سریع‌تر شدن روند تخصیص ارز در دسترس است. همچنین سازمان غذا و دارو باید به تولیدکننده اعتماد داشته باشد و منافع تولیدکننده‌ها را در بحث قیمت‌گذاری در نظر بگیرد. نکته این است که باید دید افزایش قیمت‌ها تا چه میزانی در سبد هزینه مصرف‌کننده تاثیر دارد؛ اگر افزایش قیمت‌ها تاثیر جدی روی توان خرید مصرف‌کننده داشته باشد، باید از طریق شرکت‌های بیمه پوشش داده شود و دارو را با راهکارهایی که در اختیار دارند و با قوانین و مقرراتی که باید ریل‌گذاری شود هدایت کنند.

از دولت انتظار داریم به حرف صنعتگران حوزه دارو توجه کند؛ مشکلات موجود پیچیده و پنهان نیستند، اما یا گوش شنوایی وجود ندارد یا اگر شنیده می‌شود به آنها توجه نمی‌شود، زیرا نکات کلیدی برای عبور از مشکلات بارها توسط بزرگان صنعت مطرح شده است و اگر توسط دولت عملیاتی شود، می‌تواند بسیاری از مشکلات کنونی را برطرف کند.

منبع: دنیای اقتصاد