نوشتاری از سلمان خادم المله مدیرعامل تامین سرمایه امین پس از استعفای دکتر قالیباف اصل از ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، آقای دکتر محمد علی دهقان دهنوی سکاندار این سازمان شدند. ایشان معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی بود و در بانک مسکن نیز سابقه عضویت در هیات مدیره داشت. ضمن عرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر قالیباف اصل و باتشکر از زحماتی که ایشان برای بازار سرمایه کشیدند و هم‌چنین عرض تبریک به آقای دکتر دهقان دهنوی لازم است به چند نکته مهم پیشنهادی که می تواند در اولویت های اصلی سازمان قرار گیرد، اشاره کنم...
بورس در دوران دهقان دهنوی

سلمان خادم المله

پس از استعفای دکتر قالیباف اصل از ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، آقای دکتر محمد علی دهقان دهنوی سکاندار این سازمان شدند. ایشان معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی بود و در بانک مسکن نیز سابقه عضویت در هیات مدیره داشت. ضمن عرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر قالیباف اصل و باتشکر از زحماتی که ایشان برای بازار سرمایه کشیدند و هم‌چنین عرض تبریک به آقای دکتر دهقان دهنوی لازم است به چند نکته مهم پیشنهادی که می تواند در اولویت های اصلی سازمان قرار گیرد، اشاره کنم.

ایجاد تعادل بین بخشی و تعامل مناسب با سایر بخش های مهم اقتصادی کشور از جمله بازار پول که با توجه به رشته تحصیلی و سوابق کاری ایشان و حضور در وزارت امور اقتصادی و دارایی بسیار حائز اهمیت است. این موضوع می تواند با سرعت بیشتری پیگیری و عملیاتی گردد. در کنار آن حضور مستمر رییس سازمان در جلسات هیات دولت که می تواند به عنوان یک مطالبه اصلی اهالی بازار سرمایه پیگیری شود.

توجه بیشتر به توسعه و تعمیق رویکرد تامین مالی در بازار سرمایه از طریق روش های مختلف در کنار نقدشوندگی بازار و رونق معاملات ثانویه که به دلیل ورود نقدینگی مناسب به بازار در طی سال جاری صورت گرفته، لازم است صورت گیرد.هم چنین ایجاد ارتباط مثمر بین بازار سرمایه و بخش واقعی اقتصاد از جهت تامین مالی بنگاه ها، موسسات و شرکت های خصوصی بسیار ضروری و حیاتی است. در این خصوص استفاده از ظرفیت انواع اوراق و ابزارهای تامین مالی اسلامی در کنار سایر روش های مرسوم و متداول می تواند زمینه ساز حرکت اقتصاد ایران در فضای رکودی فعلی باشد.

بر طبق شواهد علمی مسیر توسعه و پیشرفت اکثر بازارهای مالی و بورس های معتبر در جهان، از طریق به کارگیری گسترده انواع ابزارهای مالی نوین شامل انواع مشتقات مالی ( از جمله قراردادهای آتی و اختیار معاملات) و ابزارهای جدیدی مانند فروش تعهدی (فروش استقراضی) می گذرد. این موضوع می تواند از نظر کارایی عملیاتی و اطلاعاتی آثار فراوان مثبتی را در بازار سرمایه داشته باشد و در شرایط فعلی و با توجه به نوسانات شدید صعودی و نزولی بازار، توسعه و استفاده از این ابزارها اقدامی در جهت ثبات و تعادل بازار باشد.

ایجاد هماهنگی و همکاری فی مابین نهادهای مالی و شرکت های کارگزاری با بخش های مبتنی بر فناوری اطلاعات بازار سرمایه در جهت گسترش و رونق معاملات و همچنین جلوگیری از مشکلات احتمالی برای سرمایه گذاران بر طبق تجربیات حاصل شده در چند ماه ابتدایی امسال از نکات مهم دیگری است که پیشنهاد می شود دکتر دهقان دهنوی به آن توجه داشته باشند.

و در آخر با توجه به تجربیات موفق جهانی پیشنهاد می گردد، توجه به بهبود زیرساخت‌های مبتنی بر فن‌آوری اطلاعات در کل مجموعه بازار سرمایه و همچنین توجه به آموزش و تربیت منابع انسانی در بازار به عنوان دو راهبرد اصلی مدنظر قرار گیرد و قطعا این دو موضوع می توانند در آینده دو بال پرواز و اوج گیری بازار سرمایه در عرصه اقتصادی کشور باشند.

مدیرعامل تامین سرمایه امین