تامین سرمایه نوین نخستین شرکت تاسیس شده از گروه شرکت های تامین سرمایه و یکی از زیرمجموعه های بانک اقتصاد نوین است که سهام این شرکت از ابتدای سال بازدهی حدود ١١۵ درصدی داشته است. این شرکت به تازگی سرمایه خود را از ٩٠٠ میلیارد تومان به ١۵٠٠ میلیارد تومان افزایش داده است...

بورس۲۴ : شرکت های تامین سرمایه یکی از مهم ترین نهادهای مالی در بازار سرمایه به شمار می روند. تامین سرمایه نوین نخستین شرکت تاسیس شده از این گروه و یکی از زیرمجموعه های بانک اقتصاد نوین است که سهام این شرکت از ابتدای سال بازدهی حدود 115 درصدی داشته است. این شرکت به تازگی سرمایه خود را از 900 میلیارد تومان به 1500 میلیارد تومان افزایش داده است. تامین سرمایه نوین به لحاظ درآمد و سودآوری، رتبه نخست را در میان شرکت های تامین سرمایه در حال معامله در بازار سرمایه داراست.

جمع درآمدهای شرکت در سال های اخیر با رشد قابل توجه همراه شده است. مرور صورت های مالی تامین سرمایه نوین نشان می دهد درآمد عملیاتی شرکت از منابع متعددی تشکیل شده است. بخش عمده این درآمدها در سال های اخیر به سپرده بانکی مربوط است. جمع درآمدهای تنوین در نه ماهه نخست سال جاری 754 میلیارد تومان بوده این در حالی است که این رقم در نه ماهه سال 98 حدود 536 میلیارد تومان بوده است. نکته قابل توجه در ترکیب درآمدهای شرکت آن که وزن (نه مبلغ ریالی) درآمدهای مربوط به سپرده بانکی در سال های 99 و 98 نسبت به سال های قبل با کاهش قابل توجه همراه شده و در سوی مقابل وزن برخی درآمدهای کارمزد محور و خدماتی همچون درآمدهای پذیره نویسی و بازارگردانی با رشد قابل توجه همراه شده است.

شواهد و قرائن نشان از تداوم روند رشد درآمدهای شرکت (حتی با شیبی تندتر نسبت به گذشته) در ماه ها و سال های آینده است. تحولات رخ داده در دو سال اخیر در کشور باعث رشد بسیار گسترده تامین مالی (چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی) از طریق بازار سرمایه شده است که در این میان تامین سرمایه نوین سهم قابل توجهی در فرایند پذیرش، عرضه، تعهد پذیره نویسی و بازارگردانی این اوراق دارد. پیش بینی می شود در ماه ها و سال های آینده این فعالیت ها گسترش یافته و به تبع آن درآمد شرکت از این محل به صورت قابل ملاحظه ای افزایش یابد. همچنین شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین و شرکت مشاور سرمایه گذاری تامین سرمایه نوین به عنوان شرکت های فرعی تامین سرمایه نوین، به ارائه خدمات کارگزاری و مشاوره در حوزه بازار سرمایه می پردازند. شایان ذکر است بر اساس بررسی ها سود سهام شرکت های زیر مجموعه عمدتا در سه ماهه پایانی شناسایی می گردد لذا می توان انتظار داشت در ماه های آینده درآمد شرکت از این محل به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد. افزایش نرخ نفوذ فرهنگ سرمایه گذاری در بازار سرمایه و رشد معاملات موجبات جهش در درآمد این شرکت ها را فراهم آورده که این روند به یقینا در ماه ها و سال های بعد نیز تداوم خواهد داشت.

شرکت تامین سرمایه نوین با مدیریت 9 صندوق سرمایه گذاری در نه ماهه نخست سال 99 بیش از 30 هزار میلیارد تومان دارایی را مدیریت نموده که این عدد در مقایسه با مانده 12.7 هزار میلیارد تومانی در پایان اسفند ماه 98 با رشد بیش از 140 درصدی همراه شده که بخش عمده این رشد مربوط به اخذ مدیریت صندوق پالایش یکم مربوط است. صندوق های تحت مدیریت تنوین به لحاظ مانده دارایی حدود 8 درصد از حجم کل صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه را تشکیل می دهند که شرکت در تلاش است سهم بازار خود در این بخش را به حدود 10 درصد افزایش دهد. عمده منابع تحت مدیریت شرکت در بخش صندوق های سرمایه گذاری در قالب صندوق سرمایه گذاری آتیه نوین و پالایش یکم می باشد. در میان صندوق های شرکت 5 صندوق در حوزه درآمدهای ثابت، دو صندوق در سهام، یک صندوق مختلط و یک صندوق بازارگردانی فعالیت دارند. بازدهی صندوق در سهام و مختلط تنوین در نه ماهه نخست سال جاری به ترتیب 226 و 181 درصد بوده که با توجه به شرایط بازار عملکرد بسیار مطلوبی از خود به جای گذاشته اند. استقبال گسترده مردم از صندوق های سرمایه گذاری، افزایش حد نصاب سرمایه گذاری در سهام در صندوق های درآمد ثابت، الزام تمامی شرکت های پذیرفته شده در بورس و فرابورس به انتخاب بازارگردان و ... همگی شواهدی برای پیش بینی جهش در ارزش دارایی صندوق های تحت مدیریت تنوین در ماه ها و سال های آینده است که رشد قابل توجه درآمدهای شرکت در این حوزه را در پی خواهد داشت.

با تداوم روند موجود شناسایی درآمد عملیاتی رقمی بیش از 1100 میلیارد تومان در پایان سال 99 دور از ذهن نمی باشد. بر اساس ماهیت فعالیت شرکت های تامین سرمایه و عدم شناسایی بهای تمام شده برای خدمات، تداوم افزایش درآمدهایی از این قبیل می تواند بدون شناسایی کمترین هزینه (به جز برخی هزینه های پرسنلی) به رشد قابل توجه سود خالص بینجامد.

با در نظر گرفتن تمامی جهات، کسب سود خالص 1000 میلیارد تومانی برای تنوین در پایان سال 99 دور از انتظار نیست. این سود مورد انتظار و همچنین ارزش بازار 9 هزار میلیارد تومانی کنونی شرکت، نسبت P/E حدود 9 واحد را به نمایش می گذارد که نسبت به P/E میانگین حدود 13 واحدی بازار بسیار پایین بوده و فرصت سرمایه گذاری جذابی با بازده مورد انتظار حدود 45 درصدی را با دید کوتاه مدت ایجاد کرده است. رشد قابل توجه عرضه اولیه سهام و اوراق (دولتی و غیردولتی) در ادامه سال جاری و سال بعد و همچنین مشارکت بالای تنوین در امور مربوط به تعهد پذیره نویسی، بازارگردانی، ارزش گذاری، مشاوره عرضه و پذیرش و ... آنها باعث می شود به راحتی توان نسبت های P/E بسیار بالاتر نیز به این شرکت نسبت داد. با این وجود در بلندمدت نیز تداوم چشم انداز درآمدزایی و سودآوری شرکت بسیار روشن بوده و بازدهی قابل توجهی در انتظار سهامداران باشد.