چگونه عضو تالار مجازی بورس ایران شویم؟

برای استفاده از امکانات تالار مجازی بورس ایران، ابتدا بازدید کننده بایستی در سامانه ثبت نام نماید. بعد از این مرحله کاربر می تواند وارد سیستمlogin)) شود. کاربر پس از ورود به سامانه و تشخیص هویت او، به صفحه اصلی راهنمایی می شود. در این صفحه که تابلوی اصلی، صندوق های سرمایه گذاری، نمودار شاخص ها و ... وجود دارد کاربر می تواند به قسمت های مختلف سامانه دسترسی پیدا کند.

شیوه کلی کار به این صورت است که کاربر ابتدا در یک مسابقه باید ثبت نام کند. سپس می تواند در این مسابقه اقدام به خرید و فروش سهام و واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری موجود در تابلوی اصلی بورس نماید. بدین ترتیب او می تواند عملکرد خود را در خرید و فروش سهام و تحلیل بازار با دیگر کاربران سامانه مقایسه نماید تا بدین ترتیب مهارت لازم در بازار واقعی بورس را کسب نماید.

ثبت نام

در این صفحه کاربر بایستی اطلاعات خواسته شده را با دقت وارد نماید. وارد کردن اطلاعات ستاره دار الزامی بوده و کاربر باید آن ها را به دقت و صحت وارد کند. لازم به ذکر است که قالب نام کاربری جهت یک دست شدن، باید بدین صورت وارد شود:

رقم یا حرف انگلیسی به تعداد دلخواه + سه حرف از حروف الفبای انگلیسی

ورود

در این صفحه کاربر باید نام کاربری و رمز عبور خود را برای ورود به سیستم وارد نماید. همچنین امکان بازیابی رمز عبور فراموش شده در این صفحه برای کاربر وجود دارد.

مسابقه

به طوری کلی سه نوع مسابقه در تالار وجود دارد، پیش فرض، عمومی و اختصاصی.کاربر می تواند بستگی به تمایل خود در یکی از این رقابت ها شرکت کند.

مسابقات پیش فرض

سه مسابقه از نوع پیش فرض وجود دارد، کوتاه مدت ، میان مدت وبلند مدت. مسابقات پیش فرض نوعی از مسابقات عمومی هستند که همواره در سامانه فعال می باشند. پس از پایان دوره ی هر مسابقه پیش فرض، بطور خودکار یک مسابقه ی جدید با تاریخ شروع و پایان جدید ایجاد می شود. کاربر با عضویت در مسابقات پیش فرض و سرمایه گذاری در تالار مجازی از طریق این مسابقات ، می تواند توان سرمایه گذاری خود را در مقایسه با سایر کاربران محک زده و میزان بازدهی کسب شده و رتبه خود را در بین این کاربران مشاهده نماید .

مسابقات عمومی

این نوع مسابقات توسط مدیر سامانه ایجاد می گردند و تمامی کابران تالار می توانند در آن ها شرکت نمایند. مسابقات عمومی، حسب مورد توسط مدیر سیستم ایجاد و کابران تالار مجازی در صورت تمایل، در این مسابقات نیز شرکت خواهند کرد. برای مثال، مسابقه عمومی ویژه سالروز تصویب قانون بازار اوراق بهادار، مسابقه عمومی ویژه نمایشگاه تخصصی بورس و ... می تواند یک مسابقه عمومی باشد که به مناسبت ها برگزار شده و به برگزیدگان آن نیز هدایایی اهدا می گردد.

مسابقات خصوصی

کاربران می توانند شخصا مسابقات خصوصی ایجاد کرده و سایر کاربران را به آن دعوت نمایند. این کار با انتخاب گزینه "ایجاد مسابقه خصوصی" در صفحه " مسابقه" امکان پذیر می باشد. پس از انتخاب گزینه فوق کاربر باید در پنجره  ظاهر شده تاریخ شروع و پایان مسابقه اعتبار اولیه مسابقه زمان شروع و پایان مبادلات و نام کاربری کاربران مورد نظر جهت دعوت را وارد نماید. برای وارد کردن بیش از یک نام کاربری جهت دعوت در مسابقه باید نام آن ها را با علامت "," و بدون فاصله از یکدیگر وارد کرد.

عضویت در مسابقات خصوصی از طریق دعوتنامه در قالب پیغام در صندوق پیغام ها انجام می شود. بدین صورت که ابتدا کاربر بایستی کد دعوتنامه ی موجود را از صندوق پیغام های خود کپی کرده، سپس در صفحه " مسابقه" با انتخاب گزینه " عضویت در مسابقه خصوصی " و کلیک بر روی دکمه " عضویت " شماره دعوتنامه کپی شده را در کادر نمایان شده وارد نماید.

مهمترین کاربرد مسابقات خصوصی امکان ایجاد رقابت اختصاصی بین گروه ها ی مشخص است، برای مثال رقابت اختصاصی کارگزاران بورس رقابت اختصاصی دانشجویان رشته مدیریت مالی دانشگاه الف، رقابت اختصاصی دانش آموزان دبیرستان ب و ...

لازم به ذکر است که مسابقه های خصوصی تنها با خود ایجاد کننده مسابقه نیز قابل انجام می باشد. هدف این کار خودآزمایی شخص کاربر است، به این ترتیب، کاربر می تواند شخصاً با مبلغ مشخصی که خود وی تعیین می کند در تالار مجازی بورس سرمایه گذاری کرده و میزان بازدهی خود را مشاهده کند. در این نوع مسابقه هیچ رقیبی وجود ندارد و کاربر صرفاً توان خود در سرمایه گذاری را بطور انفرادی و بدون رقابت با دیگران ارزیابی می کند.

دعوت به مسابقه خصوصی که قبلاً ایجاد شده است

ایجاد کننده هر مسابقه خصوصی می تواند کاربران جدیدی را به آن مسابقه دعوت نماید. این کار از طریق گزینه " دعوت به مسابقه خصوصی" در صفحه " مسابقه" امکان پذیر است.

قوانین وارد کردن نام های کاربری جهت دعوت در این جا نیز برقرار است.

همچنین در پایین صفحه مسابقه کاربر می تواند وضعیت مسابقات خود را مشاهده کند.