حسابرس رد می کند؟
نقدی بر گزارش اخیر پالایشی ها / آن ها سود خود را مخفی کردند!!

سید محسن موسوی

صورت های مالی حسابرسی نشده ٩٨ پالایشگاه های تهران ، تبریز ، اصفهان و بندر عباس شب گذشته در سامانه کدال بورس منتشر شد که تقریبا سودشان نسبت به ٩٧ نصف شده است و دلیل آن ذخیره گیری کاهش ارزش موجودی مخازن در اعداد بزرگ بوده که جمع کل پالایشگاه ها رقمی حدود 9000میلیارد تومان می شود.

سهم عمده ارقام آن را پالایشگاه نفت بندر عباس با بیش از ٣٠٠٠ میلیاردتومان ، پالایشگاه نفت اصفهان حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان و سپس پالایشگاه نفت تهران با حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان ذخیره گرفته است. مطابق استاندارد حسابداری اگر ذخیره کاهش ارزش دائمی نباشد نمی توان ذخیره گرفت، لذا در شرایطی که بازار سرمایه آماده پذیرش صندوق قابل معامله پالایشگاه هاست ، شاید موضوع کمی سیاست زده و شتابان پیگیری می شود.

به وضوح پالایشگاه ها برای این که سود تقسیم نکنند ذخیره کاهش ارزش را گرفتند با عنایت به این که صورت های مالی فعلا حسابرسی نشده است و احتمال خیلی زیاد حسابرس رد خواهد کرد و ذخائر را نیز بر می گرداند ولی موضوع اینجاست که از دیشب که موضوع اعلام شده کل صنعت پالایشی صف فروش شده اند و موجب شده بورس امروز منفی شود حال تا زمان حسابرسی حداقل 1ماه موضوع بلاتکلیف خواهد بود.

درصورت عدم تایید حسابرس لطمه به اعتماد مردم خواهد زد. ضمن این که قیمت نفت هم در حال افزایش است به نظر چند نکته قابل تامل وجود دارد.

١- دولت زحمات زیادی در توسعه پالایشگاه ها کشیده نصف شدن سود به صورت تصنعی با ابراز نادرست ذخیره گیری ، زحمات دولت رو کمرنگ می کند.

٢- این موضوع در واقع نوعی دستکاری و تحریف صورت های مالی بوده چرا که با این عمل سود متعلق به کسانی خواهد شد که در ایجاد این سود نقشی نداشته اند به طور مثال الان که سهامدار دولت هست سود کم خواهد شد و وقتی سهام واگذار گردد ، با برگشت این ذخایر تصنعی سود افزایش خواهد یافت. لذا با ذخیره گیری تصنعی و در واقع سوء استفاده از استاندارد حسابداری سود را هموار یا بخوانیم مخفی کردند.

کارشناس بورس