در محتمل ترین سناریو، ورشکستگی برخی از تولیدکنندگان نفت شیل در میان مدت بخشی از مازاد عرضه را از بازار خارج کرده و توافق احتمالی عربستان و روسیه همزمان با پایان کرونا، قیمت‌ها را به روند صعودی باز خواهد گرداند.

داود محمدی ورجوشانی

بورس۲۴ : قیمت نفت به کف 18 ساله یعنی قیمت های سال 2002 سقوط کرد. فیوچرز برنت هم‌اکنون در 26$ و شاخص WTI با کاهش 16درصدی در 22$ معامله می‌شود.

در حال حاضر بازار از هر دو سمت عرضه و تقاضا تحت فشار است. همزمان با کاهش روزانه 8 میلیون بشکه ای در سمت تقاضا، عربستان و روسیه نیز استراتژی حداکثر عرضه را در پیش گرفته اند تا بازار با مازاد عرضه سهمگینی روبرو شود.

پرسش اصلی حالا این است که این سطوح قیمتی تا کی ادامه پیدا خواهد کرد؟

کارشناسان هیچ اتفاق نظری بر روی زمان پایان تأثیرات کرونا در سمت تقاضا ندارند.

در سمت عرضه اما، مسلما اتفاقات عمیقی در جریان است و باید منتظر بالانس هزینه تولید با قیمت‌های جدید بود. اتفاقی که می تواند برای ماه‌ها به طول بیانجامد.

در محتمل ترین سناریو، ورشکستگی برخی از تولیدکنندگان نفت شیل در میان مدت بخشی از مازاد عرضه را از بازار خارج کرده و توافق احتمالی عربستان و روسیه همزمان با پایان کرونا، قیمت‌ها را به روند صعودی باز خواهد گرداند.

شاید ۲۵ میلیون نفر شغل خود را در سراسر جهان به سبب کرونا از دست بدهند. دویچه بانک آلمان نرخ رشد اقتصادی کشورها را به شدت کاهش داد. در نرخ رشدهای جدید رشد ۲۰۲۰ چین از ۵.۸ به ۴.۵ درصد، نرخ رشد اتحادیه اروپا از صفر به ۲.۵- نرخ رشد ژاپن از ۰.۲ به ۰.۳- و نرخ رشد امریکا از ۱.۶ به ۱- درصد رسیده است.

این نشان از رکود قطعی در اقتصاد جهانی دارد. این بانک اعلام کرده که از زمان جنگ جهانی دوم این کاهش شدید در نرخ های رشد بی سابقه است.

با توجه به این که بیماری کرونا کل کشورهای جهان را درگیر کرده است به نظر می رسد، با توجه به اینکه پنجاه درصد از جمعیت کشور فعلا خطر ابتلا به این بیماری سخت و دردآور را جدی نگرفته اند، لیکن این بیماری به این زودی در کشور جمع نخواهد شد و به طور قطع با این شیوه رفتاری مردم و عدم قرطینه دولت، درگیر شدن کل بخش های مختلف با این موضوع حتمی خواهد بود، بنابراین بازار سرمایه کشور با توجه به افت شدید بهای نفت، فلزات اساسی، و رشد اقتصادهای بزرگ دنیا آسیب جدی خواهد دید. به نظر می رسد تحلیل های بازار سرمایه در حال حاضر تحت تاثیر کنترل این بیماری خطرناک در دنیا و همچنین در داخل کشور قرار خواهد گرفت.

کارشناس بازار سرمایه