یک شبه رسیدن به شغل پردرآمد، یک شبه هنرمند شدن، یک شبه ثروتمند شدن، یک شبه یاد گرفتن زبان، یک شبه مدرک تحصیلی گرفتن و امثال آن سودای بسیاری از ماست.

محمد حسنی سعدی

یک شبه رسیدن به شغل پردرآمد، یک شبه هنرمند شدن، یک شبه ثروتمند شدن، یک شبه یاد گرفتن زبان، یک شبه مدرک تحصیلی گرفتن و امثال آن سودای بسیاری از ماست.

درحالی‌که با بررسی سرنوشت انسان‌های موفق متوجه می‌شویم همه آنها با تلاش چند ساله و چند ده ساله به جایگاه فعلی خود رسیده‌اند؛ اما با دیدن موفقیت ظاهری و ناعادلانه عده‌ای در جامعه همه توقع داریم پله‌های ترقی را سریع و بدون زحمت بالا برویم.

بخشی از این مریضی به ابرتورم‌هایی بازمی‌گردد که ناگهان باعث صعود ناعادلانه منزلت عده‌ای بدون هیچ زحمتی شده است. بالا رفتن قیمت ملک یا دارایی‌های دیگر این افراد در اثر بیماری مزمن تورم باعث شده تا انگیزه تلاش برای کسب موفقیت در جامعه بمیرد.

رانت‌هایی هم که باعث شده عده‌ای مدرک تحصیلی، مناصب سیاسی و عناوین مختلف را بدون زحمت کسب کنند هم چنین این طرز فکر غلط را تقویت کرده که در عوض تلاش و پیگیری یک مسیر برای رسیدن به موفقیت در پی رانت و میانبرهای ناعادلانه باشند.

تا زمانی که این نگاه در جامعه حاکم باشد نباید توقع داشت دانشمند، صنعتگر، کارآفرین و هنرمند و امثال این افراد مؤثر مثل سابق در جامعه تولید شود. در جامعه‌ای با سوداهای یک شبه همه به‌دنبال میانبر هستند و کسی دنبال گذر از مسیر پرچالش موفقیت نیست.

این روزها بورس بازدهی فراوانی برای سرمایه‌گذاران داشته و افراد زیادی با سودای سودهای کلان در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. این افراد با اندک افتی در بازار سرخورده شده و سرمایه خود را از بازار بیرون می‌کشند و خود و دیگران را متضرر می‌کنند.

آموزش فرهنگ سرمایه‌گذاری از کارهایی است که در این ایام بیش از پیش اهمیت دارد. باید به سرمایه‌گذار در بورس آموخت که بایستی با سعه صدر و نگاه بلندمدت در بازار سرمایه‌گذاری کرد و دائما نمی‌توان توقع سود‌های کلان یک شبه را از این بازار داشت.

درصورتی که این فرهنگ و طرز فکر در سرمایه‌گذاران ترویج نشود دیر یا زود شاهد سقوط این بازار خواهیم بود که بحران اجتماعی بزرگی را در پی خواهد داشت.

کارشناس اقتصادی