حدود دوازده ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا برگزار می شود و مدتی است گمانه زنی ها درباره نتیجه این انتخابات شروع شده است. از آنجا که سیاست های ترامپ عامل اصلی ضعف در اقتصاد جهان است نتیجه انتخابات ..

بورس۲۴ : کمتر از سه ماه دیگر دوران استقرار ترامپ در کاخ سفید به سه سال می رسد و ۱۲ ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا برگزار خواهد شد. رقابت های انتخاباتی مدتی است آغاز شده و نامزدهای دموکرات مشغول رقابت بر سر انتخاب شدن به عنوان نامزد اصلی این حزب برای حضور در مقابل ترامپ هستند.

احتمال های متعدد درباره نتیجه انتخابات سال آینده مطرح است. موسسه رتبه سنجی مودیز طبق سه معیار اقتصادی مختلف به پیش بینی نتیجه این انتخابات پرداخته است. از دید این موسسه، اگر تا زمان انتخابات اتفاق خاصی رخ ندهد و وضعیت اقتصادی آمریکا خوب باشد ترامپ به راحتی در انتخابات به پیروزی خواهد رسید و تعداد آراء الکترال او بالاتر از انتخابات سال ۲۰۱۶ خواهد بود. در انتخابات قبلی، او ۳۰۴ رای و هیلاری کلینتون ۲۲۵ رای الکترال کسب کردند.

موسسه مودیز پیش بینی های خود را بر مبنای احساس مصرف کنندگان درباره وضعیت مالی خود مطرح کرده است. دو معیار دیگر، عملکرد بورس آمریکا و نرخ بیکاری است که ماه قبل به پایین‌ترین میزان در ۵۰ سال اخیر رسید. اگر شرایط این سه متغیر پایان سال آینده مانند حالا باشد ترامپ در انتخابات پیروز خواهد شد. از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۸۰ تاکنون، این روش الگوسازی نتیجه انتخابات را به جز یک مورد همواره درست پیش بینی کرده است.

اقتصاددان ارشد موسسه مودیز می گوید: "اگر یک سال دیگر وضعیت اقتصادی به شکل حالا یا تقریباً مثل حالا باشد ترامپ شانس بالا برای پیروزی دارد به ویژه اگر دموکرات ها نتوانند نامزدی قدرتمند با برنامه ای جذاب معرفی کنند این پیش بینی تحقق خواهد یافت. در سه مدل تهیه شده از سوی موسسه مودیز ترامپ حداقل ۲۸۹ الکترال کسب خواهد کرد. اگر رای دهندگان طرفدار حزب دموکرات حضور بالا در انتخابات داشته باشد شانس ترامپ کمتر می‌شود.

در بین این سه معیار در نظر گرفته شده از سوی موسسه مودیز، احساس مردم درباره وضعیت اقتصادی و مالی شان اهمیت بالاتری دارد و اگر آنها احساس خوبی در این زمینه داشته باشند تعداد آرای الکترال ترامپ به ۳۵۱ خواهد رسید و تعداد آرای دموکرات ها ۱۸۷ خواهد بود.

دومین معیار مهم نرخ بیکاری است. اگر نرخ بیکاری در سطح کنونی حفظ شود ترامپ ۳۳۲ رای الکترال و دموکرات ۲۰۶ رای کسب می کنند. همچنین اگر وضعیت هر سه معیار مثل حال باشد تعداد آراء الکترال ترامپ ۳۲۴ عدد و تعداد آراء دموکرات ها ۲۱۴ عدد خواهد بود. تحقق این پیش بینی ها تحت تأثیر عوامل مختلف از جمله میزان حضور رای دهندگان طرفدار دو حزب قرار دارد. همچنین اگر مذاکرات تجاری چین و آمریکا پیشرفت نکند و خرید محصولات کشاورزی آمریکا از سوی چین افزایش چشمگیری نداشته باشد ممکن است تغییراتی در تعداد پیش‌بینی شده آرا الکترال ترامپ و نامزد حزب دموکرات به وجود آید که به نفع ترامپ نباشد.

یک عامل بسیار مهم برنامه دموکرات ها برای اقتصاد و سیاست خارجی است. اکثر مردم آمریکا از سیاست خارجی ترامپ راضی نیستند و اقدام او در حوزه های مختلف داخلی نیز بحث برانگیز بوده است. مدل های مختلف برای پیش بینی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا وجود دارد اما در تمامی مدل ها معیارهای استفاده شده از سوی موسسه مودیز جزء معیارهای مهم پیش بینی هستند.

در هفته‌های اخیر برخی داده ها از اقتصاد آمریکا نگران کننده بوده و افق وضعیت اقتصاد به یک عامل مهم نگرانی ترامپ تبدیل شده است. او بانک مرکزی آمریکا را عامل ضعف کنونی در اقتصاد این کشور می داند و به این نهاد فشار وارد کرده تا نرخ های بهره را به صفر یا زیر این رقم کاهش دهد. در حال حاضر نرخ‌های مرجع بهره بین 1.75 درصد تا 2 درصد است. اگر قبل از نوامبر سال آینده میلادی یعنی زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اقتصاد این کشور دچار رکود شود، شانس ترامپ برای پیروزی راحت بسیار کم خواهد شد اما باز هم او شانس بالاتری نسبت به نامزد دموکرات خواهد داشت.

سناریوی دوم

در سناریوی دوم پیش بینی شده وضعیت اقتصادی آمریکا بد خواهد شد و شاخص اعتماد مصرف کنندگان به افق اقتصاد پایین می آید در نتیجه ترامپ برای پیروزی در انتخابات راهی بسیار دشوار پیش رو خواهد داشت. وضعیت اقتصادی آمریکا همواره موضوعی بوده که ترامپ برای نشان دادن موفقیت هایش به آن اشاره کرده است. شاخص اعتماد مصرف کنندگان که از سوی دانشگاه میشیگان تهیه می شود، دیدگاه مصرف کنندگان را درباره وضعیت کنونی و آینده اقتصاد مشخص می کند. اگر در زمان انتخابات این شاخص پایین باشد رئیس جمهوری وقت برای دومین بار به کاخ سفید راه پیدا نمی کند. در هفت دهه اخیر این قاعده صادق بوده است البته همانطور که گفته شد برنامه های نامزد دموکرات برای اداره کشور و سیاست خارجی بسیار مهم است. ترکیب ضعف در اقتصاد و تبلیغات قدرتمند دموکرات‌ها، کار را برای ترامپ بسیار دشوار خواهد کرد.