در حال حاضر شرکت سایپا شیشه ( سهامی عام ) جزء واحدهای زیرمجموعه شرکت سایپا ( سهامی عام ) می‌باشد. محصولات شرکت انواع ست‌های شیشه ایمنی برای خودروهای تولیدی شرکت سایپا شامل .....

بورس۲۴ : این شرکت تحت شماره 139063 مورخه 28 اسفند 76 در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است و سپس بر اساس تصمیم مجمع فوق‌العاده 12 بهمن 78 بـه شرکـت شیشـه ایمنـی سایپـا و همچنین به موجب مجمع فوق‌العاده مورخه 2 شهریور 82 به شرکت سایپا شیشه تغییر نام داد. سرمایه شرکت نیز از مبلغ یک میلیون ریال به 230 میلیارد ریال منقسم به 230 میلیون سهم 1000 ریالی با نام افزایش یافت و طی صورت‌جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ یکم بهمن 82 از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد و سپس در اسفند ماه سال 1382 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد . هر حال حاضر نیز سهام شرکت تحت نماد کساپا در گروه محصولات کانه‌های غیرفلزی در بازار دوم بورس مورد معامله قرار می‌گیرد. قابل ذکر است که سهام شرکت طی سال جاری رشدی بالغ بر 86 درصد را تجربه نموده است. روند افزایش ارزش سهام شرکت طی سال جاری و همچنین حجم سهام مورد معامله به صورت نمودار زیر می‌باشد:

در حال حاضر شرکت سایپا شیشه ( سهامی عام ) جزء واحدهای زیرمجموعه شرکت سایپا ( سهامی عام ) می‌باشد. محصولات شرکت انواع ست‌های شیشه ایمنی برای خودروهای تولیدی شرکت سایپا شامل پراید، تیبا و برلیانس می‌باشد. آمار تولید و فروش شرکت طی سال 97 و 5ماهه سال جاری به صورت جدول زیر است:

بر اساس اطلاعات فوق می‌توان دید که میانگین تولید ماهانه شرکت طی سال جاری در مقایسه با سال قبل 4 درصد افزایش یافته که خود باعث افزایش 4 درصدی در میانگین مقدار فروش شده است. همچنین با افزایش 37 درصدی در میانگین نرخ فروش محصولات طی سال جاری در مقایسه با میانگین نرخ فروش 12 ماهه سال 97، میانگین درآمد فروش طی سال جاری در مقایسه با سال 97 افزایش 73 درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین طی سال جاری با تغییرات در ترکیب تولید شرکت سایپا و کاهش تولید خودروی برلیانس تولیدات شرکت در این بخش نیز کاهش یافته است چنانکه فروش این بخش نسبت به سال قبل 93 درصد کاهش را نشان می‌دهد. تغییرات در مقدار، نرخ و درآمد حاصل از فروش بر اساس میانگین ماهانه به منظور مقایسه با سال قبل به صورت جدول زیر می‌باشد:

تغییرات جدول فوق به منظور درک بهتر چگونگی تأثیر تغییرات در مقدار و نرخ فروش بر درآمد حاصل به صورت نمودار زیر تهیه شده است:

در نهایت در خصوص سودآوری نیز می‌توان گفت که طی سه ماهه سال جاری شرکت با سرمایه 230 میلیارد ریال، برای هر سهم خود زیان خالص 49 ریال گزارش نموده که در مقایسه با زیان 87 ریال دوره مشابه، کاهش 44 درصدی را نشان می‌دهد و این در حالی است که طی دوره مذکور با افزایش 36 درصدی در درآمدهای عملیاتی و 23 درصدی در بهای تمام شده، زیان ناخالص 4105 میلیون ریال دوره مشابه به سود ناخالص 9924 میلیون ریال تبدیل شده است. ولی طی این دوره با افزایش 14 درصدی در هزینه‌های اداری، عمومی و فروش و همچنین تبدیل 364 میلیون ریال سایر درآمدهای عملیاتی به 1036 میلیون ریال سایر هزینه‌ها، شرکت با زیان عملیاتی مواجه شده. با این حال زیان عملیاتی طی این دوره در مقایسه با دوره مشابه 69 درصد کاهش یافته است که در صورت ادامه این روند انتظار می‌رود طی نیمه دوم سال شرکت به سودآوری برسد.

همچنین قابل ذکر است که شرکت طی سال 97 برای هر سهم خود سود خالص 48 ریال گزارش نموده که طی مجمع عمومی عادی سالانه با وجود سود اندک هیچ سود نقدی پرداخت نکرده است.

 


نظرات

  • الغ

    سلام ایا کساپا تجدید ارزیابی دارد

    ۱۳۹۸/۶/۲۰ - ۱۸:۰۲