شرکت فراورده‌های نسوز آذر، بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد نسوز در ایران و تنها تولیدکننده محصولات دولومیتی در ایران با ظرفیت تولید سالانه ١۵٠ هزار تن انواع فراورده‌های شکل دار، بی‌شکل و محصولات ویژه نسوز همچنین تولید ٣٠٠ هزار تن آهک صنعتی، در سال ......

بورس۲۴ : شرکت فراورده‌های نسوز آذر، بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد نسوز در ایران و تنها تولیدکننده محصولات دولومیتی در ایران با ظرفیت تولید سالانه 150 هزار  تن انواع فراورده‌های شکل دار، بی‌شکل و محصولات ویژه نسوز همچنین تولید 300  هزار تن آهک صنعتی، در سال 1371 تأسیس گردید.

این شرکت بخش عمده‌ای از نیازهای صنایع فولاد، سیمان، آلومینیوم، پتروشیمی، نیروگاه، پالایشگاه، مس و ... را تأمین می‌نماید. شرکت فراورده‌های نسوز آذر با برخورداری از مرکز تحقیقات و آزمایشگاه نسوز بسیار مجهز و کارخانه‌های تولید انواع فرآورده‌های نسوز در ذوب‌آهن و شهرک صنعتی فولاد اصفهان به عنوان یک واحد تولیدی، تحقیقاتی  پیشرو در صنعت نسوز کشور مطرح می‌باشد.

سهام شرکت همچنین در بورس اوراق بهادار تهران و در تابلوی دوم بورس مورد پذیرش قرار گرفته و در حال حاضر تحت نماد کاذر در گروه محصولات کانی‌های غیرفلزی مورد معامله قرار می‌گیرد. قابل ذکر است که سهام شرکت طی سال جاری رشدی بالغ بر 265 درصد را تجربه نموده است. روند رشد ارزش سهام شرکت و همچنین حجم سهام مورد معامله طی سال جاری به صورت زیر می‌باشد:

از محصولات شرکت انواع آجرهای نسوز می‌باشد که به بیشتر در کوره‌های ذوب مورد استفاده قرار می‌گیرد چنانچه از مشتریان عمده و اصلی شرکت فولاد مبارکه اصفهان، ذوب‌آهن اصفهان و فولاد خوزستان می‌باشند. آمار تولید و فروش شرکت طی سال 97 و 5 ماهه نخست سال جاری به صورت زیر می‌باشد:

همان‌طور که می‌توان دید شرکت علاوه بر تولید و فروش به صورت حق‌العمل‌کاری نیز فعالیت دارد و طی سال 97 در حدود 4 درصد از درآمد خود را از محل نسوز کاری و همچنین درآمد بسته‌بندی کسب نموده که طی 5 ماهه نخست سال جاری به 1.6 درصد کاهش یافته است. همچنین میانگین ماهانه میزان تولید شرکت طی سال جاری در مقایسه با سال قبل در حدود 4 درصد افزایش یافته ولی با توجه به فروش بیشتر از تولید در برخی محصولات همچون آجر شاموتی و آجر دولومیتی، میزان فروش ماهانه رشد 17 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین با افزایش میانگین نرخ فروش محصولات در حدود 39 درصد طی سال جاری در مقایسه با میانگین سال 97، درآمد فروش ماهانه در مقایسه با سال قبل 59 درصد افزایش یافته است.

طی سال جاری همچنین میزان تولید و فروش شرکت در محصولات مختلف ناشی از میزان سودآوری و همچنین نیاز بازار تغییر نموده که با تغییر در نرخ فروش، باعث تغییر در ترکیب درآمدی شرکت شده. چگونگی تغییرات به صورت جدول زیر خلاصه شده است:

چنانچه می‌توان دید بیشترین میزان تغییر در تولید مربوط به آجر کربن منیزیتی با کاهش 90 درصدی می‌باشد که با افزایش نرخ 73 درصدی، درآمد حاصل از این محل 83 درصد کاهش یافته است. همچنین بیشترین افزایش نرخ مربوط به آجر آلومینی با رشد 97 درصد می‌باشد که با کاهش 75 درصدی در مقدار فروش، درآمد حاصل از این محل نیز 51 درصد کاهش یافته است. ولی بیشترین افزایش درآمد در گروه آ,جر دولومیتی با رشد 87 درصد می‌باشد که ناشی از 16 درصدی در مقدار فروش و 62 درصدی در نرخ فروی می‌باشد. قابل ذکر است که این محصول طی سال جاری در حدود 54 درصد از مقدار فروش و 41 درصد از درآمد فروش را شامل می‌شود.

تغییرات سال جاری در مقایسه با سال 97 بر اساس جدول فوق به صورت نمودار زیر می‌باشد:

در نهایت در خصوص سودآوری قابل ذکر است که طی دوره سه ماهه سال جاری شرکت با سرمایه 450 میلیارد ریال، برای هر سهم خود سود خالص 269 ریال گزارش نموده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، رشدی در حدود 53 برابر را نشان می‌دهد. قابل ذکر است که سود خالص هر سهم شرکت طی سال 97 با همین میزان سهام، 318 ریال بوده که طی سه ماهه سال جاری حدود 85 درصد آن محقق شده است. افزایش سودآوری شرکت طی این دوره ناشی از افزایش 125 درصد در درآمدهای عملیاتی و 70 درصدی در بهای تمام‌شده می‌باشد که با افزایش توان سودآوری شرکت، سود ناخالص را 325 درصد رشد داده است. همچنین با افزایش 33 درصد در هزینه‌های اداری، عمومی و فروش و کاهش سایر درآمدهای عملیاتی از 1132 به 11 میلیون ریال، سود عملیاتی 505 درصد رشد یافته است. ولی در نهایت با کاهش 34 درصدی در هزینه‌های مالی و افزایش سایر درآمدهای از 836 به 6415 میلیون ریال ناشی از افزایش سود حاصل از سپرده‌ها و سایر درآمدهای متفرقه، سود خالص قبل از مالیات رشد 720 درصدی را تجربه نموده. ولی نکته قابل توجه طی این دوره افزایش مالیات از 15829 به 28669 میلیون ریال معادل 81 درصد می‌باشد که باعث افزایش 49 برابری سود خالص طی این دوره در مقایسه با دوره مشابه گردیده است.

در خصوص بازار فروش نیز قابل ذکر است که طی دوره سه ماهه سال مالی قبل شرکت در حدود 0.7 درصد از محصولات خود را صادر نموده که از این محل 0.4 درصد از درآمد این دوره محقق شده است. ولی طی سال جاری شرکت هیچ گونه صادراتی نداشته و تمامی فروش به صورت داخلی انجام گرفته است.

طی سال جاری همچنین شرکت قصد افزایش سرمایه از 450 به 600 میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی را دارد. این افزایش سرمایه بر اساس مصوبه مجمع فوق‌العاده در سال 96 می‌باشد  که افزایش سرمایه شرکت از 300 به 600 میلیارد ریال تصویب شده و طی مرحله اول 50 درصد آن محقق گردیده و 50 درصد بعدی به اختیار هیئت‌مدیره واگذار شده و طی سال جاری نسبت به آن اقدام شده است.