بلکه با نوسان دارایی موجود در صندوق، NAV صندوق به طور لحظه ای در حل تغییر است و به لحاظ تئوریک این می تواند موجب نوسانات قیمت ETF در یک روز کاری شود...

در خصوص صدور و ابطال (خرید و فروش) واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری در مبحث قبل مقدمه ای گفته شد. در این مطلب به دو نوع مهم صندوق ها بر اساس بازار معاملاتی اشاره خواهد شد. صندوق ها ممکن است به یکی از دو روش زیر صدور یا ابطال شوند:

  • مراجعه حضوری به واحد پذیرش صندوق در شعب کارگزاری‌ها
  • از طریق سامانه معاملاتی در بازار بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران

به صورت پیش فرض اکثر صندوق ها به روش نخست صدور یا ابطال می شوند اما نوع جدیدتری از صندوق ها در بازار بورس معامله می شوند که به ETF شهرت دارند که مخفف Exchange-Traded Fund یا همان صندوق های قابل معامله در بورس می باشند.

از خصوصیت های مهمETF آنست که برخلاف صندوق ها که در پایان هر روز کاری یک NAV مشخص ندارند (مفهوم nav در دومین بخش آموزش صندوق ها آمده است) بلکه با نوسان دارایی موجود در صندوق، NAV صندوق به طور لحظه ای در حل تغییر است و این می تواند موجب نوسانات قیمت ETF در یک روز کاری شود.

این صندوق ها را می توان مانند سهم یا اوراق در طول روز معاملاتی خرید و فروش کرد و به همین دلیل نقدشوندگی بالاتری نسبت به صندوق های معمول دارند.

از آنجا که قیمت صندوق ها به صورت شناور در بازار بورس توسط خریدار و فروشنده تعیین می شود احتمال خروج از محدوده NAV وجود دارد. در چنین شرایطی وظیفه بازارگردان خواهد بود تا قیمت صندوق را در محدوده NAV حفظ کند و تقاضا و عرضه را به تعادل برساند.

همچنین کارمزدهای معاملاتی صندوق ها مطابق قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین خواهد شد.

در تصویر زیر نمایی از انواع صندوق های ETF مشاهده می شود که در این میان تنوعی از صندوق ها بر مبنای دارایی های مختلف مشاهده می شود از جمله پشتوانه طلا، سکه، زمین و ساختمان و اوراق بهادار که در بخش های آتی به تفصیل در این خصوص توضیحاتی ارائه خواهیم داد. این صندوق ها ممکن است در طول روز بر اساس ارزش دارایی مربوطه نوسان زیادی را تجربه کنند مانند صندوق پشتوانه طلای لوتوس که در یک روز 6.5 درصد نوسان قیمت داشته است یا صندوق اعتماد آفرین پارسیان که از 20737 تا 20762 ریال و به میزان کمتر از 0.2 درصد نوسان را تجربه کرده ست.