تقریبا از بهمن ماه ۹۶ به دنبال فشار رییس جمهور آمریکا به چین بابت اخذ عوارض از محصولات چینی عملا رشد اقتصادی دنیا با چالشی به نام ترامپ مواجه گردید نتایج پیش بینی ها که حاوی رشد مطلوب اقتصادی چین و آمریکا و حوزه اروپا بود همه در هاله ای از ابهام فرو رفتند.ترامپ یک تنه و به تنهایی برای این کره خاکی کافیست تا تمام آمار و ارقام‌ و معادلات اقتصادی را به چالش بکشد. اما به نظر می رسد ترامپ فقط شروع کننده این بازی بوده و بزودی باید برای چانه زنی و گرفتن و دادن امتیاز به رقبای اقتصادی خود دنبال راه چاره ای باشد. در دنیای امروز درست است که قدرت اقتصادی آمریکا هنوز حرف اول را می زند ولی رقبای اقتصادی(چین و اتحادیه اروپا و اعضای پیمان نفتا و اعضای سازمان تجارت جهانی)به خوبی متوجه نقاط ضعف ترامپ و اقتصاد آمریکا شده اند. مشکل ترامپ یک تنه به جنگ چند ابرقدرت اقتصادی رفتن است اما همه اقتصاددان ها مثل سیاسیون متوجه شده اند که ترامپ در اول شو تبلیغاتی اجرا و در ادامه به دنبال حل ماجرا و حتی امتیاز دادن به نفرات مقابل برمی آید.اما چرا ترامپ مجبور به حل این بحران است قبل از این که رشد اقتصاد جهانی به رکود برود.

زهرا روکی

تقریبا از بهمن ماه ۹۶ به دنبال فشار رییس جمهور آمریکا به چین بابت اخذ عوارض از محصولات چینی عملا رشد اقتصادی دنیا با چالشی به نام ترامپ مواجه گردید نتایج پیش بینی ها که حاوی رشد مطلوب اقتصادی چین و آمریکا و حوزه اروپا بود همه در هاله ای از ابهام فرو رفتند.ترامپ یک تنه و به تنهایی برای این کره خاکی کافیست تا تمام آمار و ارقام‌ و معادلات اقتصادی را به چالش بکشد.

اما به نظر می رسد ترامپ فقط شروع کننده این بازی بوده و بزودی باید برای چانه زنی و گرفتن و دادن امتیاز به رقبای اقتصادی خود دنبال راه چاره ای باشد. در دنیای امروز درست است که قدرت اقتصادی آمریکا هنوز حرف اول را می زند ولی رقبای اقتصادی(چین و اتحادیه اروپا و اعضای پیمان نفتا و اعضای سازمان تجارت جهانی)به خوبی متوجه نقاط ضعف ترامپ و اقتصاد آمریکا شده اند.

مشکل ترامپ یک تنه به جنگ چند ابرقدرت اقتصادی رفتن است اما همه اقتصاددان ها مثل سیاسیون متوجه شده اند که ترامپ در اول شو تبلیغاتی اجرا و در ادامه به دنبال حل ماجرا و حتی امتیاز دادن به نفرات مقابل برمی آید.اما چرا ترامپ مجبور به حل این بحران است قبل از این که رشد اقتصاد جهانی به رکود برود.

1.دولت مرکزی آمریکا بدهکارترین دولت در دنیاست که البته اگر رشد تولید ناخالص ملی (GDP) نسبت به بدهی دولت آمریکا کمتر باشد زنگ خطر اقتصاد آمریکا و ایجاد تورم رکودی به صدا درمی آید و این خوشایند تاجری به نام ترامپ که وعده انتخاباتی او رونق اقتصادی می باشد ، نیست!

2.ترامپ وعده کاهش مالیات ها را در تبلیغات انتخابی خود داده بود و این کاهش مالیات یعنی کاهش درآمد دولت و در صورتی که ترمز رشد اقتصادی کشیده شود عملا تحقق این شعار نیز غیرممکن است.

3:ترامپ برای انتخابات پیش روی مجلس آمریکا روی رای آوردن اکثریت جمهوری خواه قبل از انتخابات ریاست جمهوری حساب کرده است.در صورتی که کرسی های مجلس به دست دموکرات ها تسخیر شود عملا اجرای قوانین من در آوردی یک تاجر جمهوری خواه بر باد می رود.

4.نکته ای که پاشنه آشیل دولت ترامپ می باشد این است که طلبکارترین کشورها از دولت آمریکا چین و ژاپن و کشورهای عربی هستند.در صورتی که چین به عنوان دشمن اقتصادی آمریکا قصد ضربه زدن به دلار آمریکا را داشته باشد با فروش اوراق قرضه براحتی می تواند دولت ترامپ را در آستانه انتخابات مهم ریاست جمهوری تحت فشار قرار داده و امتیازهای لازم را به نفع اقتصاد چین کسب نماید.

با ذکر این چند دلیل باید منتظر ارائه پیشنهادهای فوری از سوی ترامپ برای حل مشکلات فی مابین قدرت های اقتصادی دنیا بود.ترامپ هر چقدر با تکیه بر اقتصاد قدرتمند آمریکا قصد یکه تازی داشته باشد ولی گذشت زمان و نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری پاشنه آشیل اوست.

بنابراین روزهای رونق دوباره کومودیتی ها می تواند نزدیک تر از آن چیزی باشد که شما تصور می کنید.

کارشناس بازارهای مالی