بازار چند روزی است با کاهش ارزش خالص معاملات دست و پنجه نرم می کند و عملا از سرعت گردش نقدینگی در بازار کاسته شده است. البته فارغ از مباحث سیاسی – اقتصادی ، سرعت گرفتن توقف نمادها برای برگزاری مجامع سالیانه و عدم تمایل فعالان بازار برای شرکت در مجامع هم در کاهش ارزش معاملات بی تاثیر نیست...

در پایان معاملات روز کاری گذشته شاخص کل با کاهش 200 واحدی به محدوده 110851 واحد عقبگرد داشت. شاخص کل هم ‌وزن نیز با کاهش 73 واحدی عدد 18592 واحد را نشان داد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش 4 واحدی بر روی رقم 1239 واحد به کار خود پایان داد. نماد معاملاتی شرکت‌های صنعتی  و معدنی گل‌گهر با 82 واحد ، فولاد مبارکه با 58 واحد و تاپیکو با 51 واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند. در مقابل، نماد معاملاتی شرکت‌های  هلدینگ پتروشیمی فارس با 166 واحد، خدمات انفورماتیک با 65  واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با 45 واحد افزایش، بیشترین تاثیرمثبت را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات در دو بازار بورس و فرابورس بالغ بر 438 میلیارد تومان بود و ارزش خالص معاملات با افت محسوس به 185 میلیارد تومان رسید. فولاد ، فارس و کاوه سه نمادی بودند که بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. طی معاملات روز کاری گذشته نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع شیمایی فارس، پلاسکو کار سایپا، سرمایه‌گذاری صنعت نفت، مهندسی نصیر ماشین، بیمه پارسیان، فروسیلیس ایران، مجتمع‌های توریستی و رفاهی آبادگران ایران، صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان مسکن شمال غرب، خدمات دریایی و کشتیرانی خط دریا بندر، توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی آرین توسکا، سایر اشخاص بورس انرژی ایران، تایدواتر خاورمیانه، نساجی بروجرد، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های نیرومحرکه، سرمایه‌گذاری سبحان، کارخانجات مخابراتی ایران، اعتباری کوثر مرکزی، شکر شاهرود، نورد و قطعات فولادی، پتروشیمی اصفهان، افرانت، متوقف شدند.

امروز سه شنبه 19 تیر ماه ، بورس تهران در حالی کار خود را آغاز می کند که بازارهای جهانی تا حدودی مثبت هستند و دیگر از آن فشار کاهشی خبری نیست! روی بالای 2700 دلار داد و ستد می شود و مس هم در قیمت های بالاتر از 6400 دلار قرار دارد. همین موضوع می تواند تا حدودی از فشار فروش در نمادهای معدنی و فلزی بکاهد. با این حال همچنان عرضه اولیه روز چهارشنبه نماد پارس بر سر بازار سایه افکنده! عرضه ای که بیش از 700 میلیارد تومان نقدینگی طلب می کند و قاعدتا با توجه به پ بر ای جذاب پارس ، بسیاری از شرکت های حقوقی برای خرید سهم دندان تیز کردند. بنابراین طبیعی است که امروز هم کم و بیش در بازار برای تامین نقدینگی جهت خرید عرضه اولیه فشار فروش داشته باشیم. اما امروز یک عرضه اولیه دیگر هم خواهیم داشت. 40 میلیون برگه سهم از سهام شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود نیشابور در جریان معاملات در بازار فرابورس و در بازه قیمتی 1480 الی 1524 ریال روی میز فروش قرار می گیرد و حدکثر سهام قابل خرید توسط هر کد 800 سهم می باشد. به سراغ پیش بینی بازار امروز می رویم! بازاری که چند روزی است با کاهش ارزش خالص معاملات دست و پنجه نرم می کند و عملا از سرعت گردش نقدینگی در بازار کاسته شده است. البته فارغ از مباحث سیاسی – اقتصادی ، سرعت گرفتن توقف نمادها برای برگزاری مجامع سالیانه و عدم تمایل فعالان بازار برای شرکت در مجامع هم در کاهش ارزش معاملات بی تاثیر نیست. به نظر می رسد امروز هم روند معاملات مشابه روز یکشنبه باشد. انتظار ریزش سنگین شاخص یا فشار فروش محسوس را در بازار نداریم. با این حال فعلا انگیزه ای هم برای رشد نیست!

در خبرهای مرتبط با بازار ، دونالد ترامپ در ادامه سیاستهای ضدایرانی خود در تلاش است  در فرایند انتقال پولهای متعلق به ایران از آلمان به تهران تداخل ایجاد کند.  فری بیکن به نقل از دیپلماتهای آمریکایی و مقامات کنگره این کشور نوشت؛ مقامات ارشد دولت آمریکا به دنبال توقف روند انتقال بیش از 350 میلیون دلار از وجوه متعلق به ایران از برلین به تهران هستند و تلاش می‌کنند جلوی صدور مجوز این انتقال توسط دولت آلمان را بگیرند. این گزارش افزود؛ دولت آمریکا پیش از این نیز در حال رایزنی و اعمال فشار بر روی دولت آلمان بود تا جلوی این انتقال نقدی را بگیرد.  روزنامه بیلد آلمان روز دوشنبه گزارش داده بود که دولت آلمان در حال بررسی درخواست ایران برای بازگرداندن 300 میلیون یورو پول نقد از این کشور به تهران است.

ترزا می نخست وزیر انگلیس به دنبال استعفای بوریس جانسون از سمت وزارت خارجه، جرمی هانت را به عنوان وزیر خارجه جدید این کشور منصوب کرد. جرمی هانت پیش از این وزیر بهداشت انگلیس بود. ترزا می همچنین مت هانکوک را به عنوان جانشین هانت در وزارت بهداشت این کشور معرفی کرده است.  بوریس جانسون که بر سر نحوه رفتار کشورش با اتحادیه اروپا در روزهای پس از خروج انگلیس از اتحادیه، اختلافی جدی با «ترزا مِی» نخست‌وزیر انگلیس داشت، بالاخره روز دوشنبه استعفا کرد. پیش از این، دیوید دیویس وزیر امور «برگزیت» (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) و معاون او، «استیو بیکر» (که رئیس وزراتخانه خروج از اتحادیه اروپا است) در اعتراض به طرح مِی برای ادامه ارتباط لندن با اروپا استعفا کرده بودند. طرحی که کابینه نخست‌وزیر «ترزا می‌» هفته گذشته بر سر آن با وزرایش به توافق رسیده بود مورد انتقاد برخی از حامیان سرسخت «برگزیت» در دولت انگلیس قرار گرفت که قطع تمامی پیوندهای لندن با نهادهای اروپایی و بازتعریف را می‌خواهند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری روز دوشنبه تأکید کرد کشورش «به هیچ وجه» تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را نخواهد پذیرفت.  وی در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره مواضع چین در نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام در وین گفت: حفظ برجام و اجرای آن، کماکان وظیفه‌ای دشوار است. چین به تلاش‌های خود برای حفظ نتایج چندجانبه‌گرایی ادامه خواهد داد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین در ادامه تأکید کرد: چین به هیچ وجه تحریم‌های یکجانبه که طبق قوانین بین‌المللی بین‌اساس هستند را نخواهد پذیرفت و قاطعانه از حقوق و منافع قانونی خود دفاع خواهد کرد. چانیینگ با یادآوری اینکه وزیر خارجه چین هم در نشست کمیسیون مشترک حاضر بوده تصریح کرد وی پنج پیشنهاد را درباره ادامه اجرای توافق هسته‌ای برجام مطرح کرده است.  او گفت: با توجه به اوضاع خطیر و پیچیده، چین پنج پیشنهاد را به صورت صریح مطرح کرد. ما تأکید کردیم که مقررات بین‌المللی باید رعایت شوند، کشورهای مهم باید بایستی به مسئولیت‌هایشان عمل کنند، تحریم‌های یکجانبه به دلیل مضر بودن بایستی کنار گذاشته شوند، تمامی طرف‌ها بایستی به گفت‌وگو و مذاکره پایبند باقی بمانند و با نگاهی مسئولانه درباره نگرانی‌های دوجانبه بحث و تبادل نظر کنند. خبرگزاری شینهوا چین قبلاً گزارش داده بود رعایت مقررات بین‌المللی، تداوم اجرای برجام، دفاع از ثبات خاورمیانه، لغو تحریم‌های یکجانبه و ادامه گفت‌وگوها پنج پیشنهادی بوده‌اند که «وانگ یی»، عضو شورای دولتی چین و وزیر خارجه این کشور در نشست وین مطرح کرده است. 

رئیس جمهور ترکیه چند ساعت بعد از مراسم تحلیف و آغاز سیستم جدید حکومتی در این کشور اعضای کابینه خود را معرفی کرد. در سیستم جدید پست نخست وزیری حذف شده است و بینالی ایلیدیریم دیگر در کابینه اردوغان سمتی نخواهد داشت. بنابراین بینالی ایلدیریم آخر نخست وزیر تاریخ ترکیه لقب گرفت. گفته میشود وی قرار است رئیس پارلمان ترکیه شود. مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در سمت خود ابقا شد و ژنرال هولوسی آکار که رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ترکیه بود به عنوان وزیر دفاع تازه ترکیه برگزیده شد.  برات آلبرایک داماد اردوغان نیز به عنوان وزیر خزانه داری و دارایی این کشور انتخاب شده است.  رجب طیب اردوغان پس از مراسم تحلیف که عصر دوشنبه برگزار شد، در کاخ ریاست‌جمهوری و طی مراسمی، به عنوان اولین رئیس‌جمهور حاصل از انتخابات، دوره خود را آغاز کرد. اردوغان گفت که درب‌های سیاست اشتباه گذشته دیگر بسته شده است. او افزود: در طول 40 سال گذشته همواره شعار ما این بود که برای خدمت آمده‌ایم و از خداوند می‌خواهم که ما را در برابر توطئه‌ها حفظ کند. وی همچنین گفت: فرصت استفاده از آزادی و درآمدهای کشور را برای شهروندانمان فراهم می‌کنیم، بدون اینکه به مذهب و اعتقادات و نژاد آن‌ها توجه‌ای کنیم. او همچنین تأکید کرد که به مبارزه علیه گروههای تروریستی ادامه خواهد داد. اردوغان افزود: برای اولین بار از زمان دوره عثمانی، ترکیه بدون کودتا و یا زور، مسیر خود را انتخاب کرده است.