قیمت فولاد از بازارهای جهانی و بورس فلزات تبعیت می‌کند، در نتیجه رشد بهای زغال‌سنگ داخلی بر قیمت فولاد اثر ندارد ...

تیم بولتن 24 در طول هفته با بولتن بنیادی، بولتن تکنیکال بروز خواهد شد و در روز جمعه با مجموعه گزارشات هفتگی بازار به همراه اخبار، کدال و همچنین بولتن بنیادی و تکنیکال با دسترسی آزاد در خدمت خوانندگان محترم خواهد بود.

این گزارش ، در چند بخش اصلی ارائه خواهد شد و هر یک از این موارد شامل زیر مجموعه هایی ست که سرفصل های این شماره از بولتن به قرار زیر خواهد بود:

 • عملکرد بازار بورس
 • تحلیل بنیادی
 • فلزات اساسی (بخش اول)
 • بررسی تکنیکال
  • وغدیر
 • هفته نامه کدال
  • آگهی مجامع
  • تصمیمات مجامع
 • مجله خبری
  • تحولات سیاسی
  • تحولات کلان اقتصادی
  • از دولت و مجلس چه خبر!!!
  • تحولات بورس

بررسی بنیادی

فلزات اساسی (بخش اول)

 ویژگی های شرکت های مورد بررسی:

در بررسی بنیادی زیر تلاش می شود شرکت های صنعت صرفا از بالا نگاه شوند تا مزایای کلی و شرایط بودجه این شرکت ها در مقایسه با یکدیگر با ابزاری یکسان ارزیابی شوند. در این جدول در قدم نخست تلاش شده است تا از سه فاکتور مهم حاشیه سود برای مقایسه استفاده شود. لازم به ذکر است که

 • هرچقدر حاشیه سود (ناخالص، عملیاتی و خالص) بیشتر باشد عموما بهره وری در شرکت بالاتر است.
 • از میانگین سه ساله اخیر برای مقایسه گزارش فعلی استفاده شده است تا برای هر شرکت ملاک درستی از قیاس در اختیار باشد.
 • هرچه اختلاف حاشیه سود های سه ساله با آنچه در جدول وجود دارد بیشتر باشد نشان از بودجه محتاطانه یا جسورانه شرکت است و در صورت نزدیک بودن این اعداد به یکدیگر عملا بودجه واقعی پیش بینی شده است.
 • شرکت های در حال توسعه که حاشیه سود کمی دارند می توانند با جهش سودآوری همراه گردند.

شرایط سودآوری و حاشیه سود به شرح زیر قابل تفسیر است:


در نمودار زیر بازدهی حقوق صاحبان سهم (ROE)، نسبت (P/E)،(P/B) و (P/S)را مشاهده می نمایید. لازم به ذکر است که برای شرکت ها عموما هرچه حقوق صاحبان سهم بالاتر باشد عملا ریسک های سودآوری کمتر خواهد شد و برای سه نسبت دیگر هرچه کمتر باشند ـ بسته به شرایط هر شرکت ـ می تواند نشانه پتانسیل بالاتر در رشد قیمتی به واسطه فعالیت عملیاتی شرکت گردد.

بررسی تکنیکال

الف) وغدیر

پتروشیمی غدیر در 21 اردیبهشت ماه در محدوده 105 تومان تا 110 تومان برای خرید معرفی گردید. این سهم امروز به نزدیکی 140 الی 145 تومان رسیده و به این بهانه پس از بازدهی حدود 30 درصدی در یک ماه و نیم اخیر، نمودار آن مجددا بروزرسانی خواهد شد.

همانگونه که مشاهده می شود مقاومت و قله تعدیل شده 4 ساله سهم در همین محدوده کنونی قرار دارد که می تواند موجب تشدید عرضه ها گردد. با این حال برای سهامداران اهداف قیمتی بالای 180 تومان در میان مدت در سال جاری می تواند جذاب باشد که این با گذشت از مقاومت کنونی میسر است. برای سهامداران رعایت حد ضرر 125 تومانی می تواند ریسک معامله را به صفر برساند و اطمینان از سود در این معامله را تضمین نماید. برای خریداران جدید عبور از این مقاومت یا محدوده زیر 140 و ترجیحا نزدیک به حد ضرر (140-130) تومان می تواند نقطه خرید پلکانی باشد.

هفته نامه کدال

آگهی مجامع

مجامع عادی سالیانه برای شرکت ها عموما می تواند با تقسیم سود همراه باشد اما بسته به شرایط شرکت ممکن است هیئت مدیره به پرداخت سود اقدام نکند.

تصمیمات مجامع

مجله خبری

الف) سیاسی؛ در هفته اخیر رئیس جمهور در نشست هم اندیشی مدیران ارشد دولت نکات مهمی از جمله ایستادگی دولت در برابر مشکلات، راه های پیش پای ملت در مواجهه با آمریکا، دوری از اختلافات داخلی و ایجاد انسجام ملی، صرفه جویی و نظارت مردم بر امور مطرح کرد. رئیس جمهور گفت: دولت و رئیس جمهور به عنوان نماینده مردمی تا دیروز خود را متکی به رأی 24 میلیون نفر می‌دانستند اما امروز خود را متکی به رأی و حمایت 81 میلیون نفر می‌دانند و اعلام می‌کنیم که با اتکاء بر ایستادگی ملت ایران و بهره‌مندی از ارشادات رهبری معظم و با هماهنگی و همراهی قوای دیگر در خط حفظ و تأمین منافع و مصالح ملی حرکت خواهیم کرد. امروز سه راه پیش پای ملت ایران قرار دارد، راهکار اول این است که در برابر آمریکا تسلیم شویم، راهکار دوم این است که در برابر آمریکا بایستیم، اما اختلافات درونی ما نیز به قوت خود باقی باشد و راهکار سوم این است که به هیچ وجه در برابر آمریکا تسلیم نشده و عزت ملی تاریخی خود را حفظ کنیم و آمریکا را در مبارزه اراده‌ها به زانو درآوریم.

سخنان رئیس جمهور باعث هم صدایی همه احزاب و گروهها با وی شد و بسیاری از شخصیت‌های انقلابی پس از سخنان روز چهارشنبه رئیس‌جمهور در جمع مدیران اجرایی کشور، ضمن استقبال از این تغییر رویه، بر حمایت از دولت برای عبور از جنگ اقتصادی دشمن تاکید کردند.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت که ما آماده‌ایم با کشورهایی که واردات خود را کاهش بدهند به طور موردی همکاری کنیم. ما در تلاش‌هایمان برای تحت فشار قرار دادن ایران تا جایی که این کشور رفتار خود را تغییر دهد جدی هستیم. ژاپن و کره جنوبی پیشتر اعلام کرده‌اند که در حال مذاکره با آمریکا برای کسب معافیت از تحریم‌های نفتی ایران هستند.

کارخانه تولید UF6 به عنوان یکی از کارخانجات مهم مجتمع تولید سوخت اصفهان و از بخش های مهم صنعت هسته ای کشور راه اندازی و برای نخستین بار پس از حدود ۹ سال، اولین بشکه کیک زرد در قسمت خوراکدهی کارخانه تخلیه شد. کارخانه تولیدUF6 در مجتمعUCFاصفهان عمدتاً به دلیل کمبود کیک زرد در کشور از سال ۸۸ عملاً غیر فعال بوده است. پس از توافق برجام و واردات مقدار زیادی کیک زرد و نیز افزایش تولید کیک زرد در داخل کشور، امکان راه اندازی مجدد این کارخانه بوجود آمده است.

ب) اقتصاد از دیدگاه کلان ؛ دولت از سال گذشته با توجه به رکود اقتصادی تصمیم گرفت برای خروج نقدینگی از بانک‌ها و رونق بخش‌های مولد، نرخ سود بانکی را کاهش دهد و از شهریورماه سال گذشته آن را به ۱۵ درصد رساند. به دنبال این تصمیم به تدریج منابع از سیستم بانکی خارج شد اما به بخش‌های تولیدی نرفت بلکه سر از بازارهای سکه و ارز درآورد. این عامل سبب شد تا شایعاتی از افزایش نرخ سود بانکی مطرح بشود و حتی شایعاتی از جلسه این هفته شورای پول و اعتبار در خصوص مطرح شدن این موضوع شنیده شد که آنطور که روابط عمومی بانک مرکزی گزارش کرده، هیچ بحثی در مورد تغییر نرخ سود بانکی در جلسه اخیر مطرح نشده است. در همین خصوص باید اعلام کرد با توجه به اینکه احتمال می رود در روزهای آینده رئیس کل بانک مرکزی تغییر کند باید دید در آینده چه سیاستهای پولی از طرف بانک مرکزی در جهت ثبات سازی اقتصاد و البته با تیم جدید انجام خواهد شد.

در هفته اخیر دلار آزاد روند صعودی به خود گرفت و به قیمتهای 9000 تومان رسید. نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه این کشور را مربوط به «افزایش اشتیاق و گرایش برای تبدیل موجودی ریال به ارز» دانست و اعلام کرد: منابع ارزی بیش از مصارف کشور است. وی گفت: درآمدها و دریافت های ارزی کشور 94 میلیارد دلار و مصارف کشور که بخش عمده آن واردات است از 48 میلیارد دلار تا 50 میلیارد دلار فراتر نمی رود و در صورتی که 20 میلیارد دلار واردات خدمات به مصارف کشور اضافه شود حداکثر مصرف کشور از 75 میلیارد دلار بیشتر نمی شود.

دکتر حسن روحانی ریاست جمهوری روز پنجشنبه در مراسم افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در بندرعباس، اظهارداشت:هر فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۱۲ میلیون لیتر بنزین تولید می کند و امیدوارم فاز سوم را زمستان ۹۷ افتتاح کنیم. دکتر روحانی در حاشیه این مراسم اظهار داشت: تحریم، فشار و سختی برای زندگی مردم خواهد بود اما در عین حال فرصتی برای ابتکارات، خلاقیت، تولید و افتخارآفرینی در برابر قدرت‌های زورگوی جهان است. دکتر روحانی افزود: اگر رشد و پیشرفت‌هایی که در همین 5 سال گذشته داشته‌ایم، نگاه کنید، می‌بینیم که پیشرفت‌های قابل افتخار زیادی داریم؛ در این 5 سال تولید بنزین کشور به 45 درصد افزایش یافته و تولید بنزین با استاندارد یورو 4 و یورو 5، بیش از 12 برابر شده و دیگر نه تنها به واردات گازوئیل نیاز نداریم بلکه توان صادرات گازوئیل را نیز داریم و در حالی که تا چند سال پیش در زمستان‌ها ناچار از واردات گاز بودیم، در حال حاضر توان صادرات گاز حتی در زمستان را هم نیز داریم، پس چرا باید به جای افتخار کردن به این دستاوردها یأس و ناامیدی را به جامعه تزریق کنیم؟

رییس سازمان توسعه تجارت گفت: با توجه به اینکه ۸۵ درصد از ۵۴ میلیارددلارواردات کشور ماشین آلات، مواد اولیه و کالاهای سرمایه‌ای است آزاد گذاشتن نرخ ارز موجب افزایش قیمت‌های تمام شده می‌شود. وی با بیان اینکه صادرات کشور در سه ماهه نخست امسال رشد ۲۱ درصدی داشته است گفت: صادر کنندگان خرد می‌توانند با ارائه اظهار نامه خود دربورسو توافق با وارد کننده ارز واردات ۵.۵ میلیارد دلار کالا را به کشور تامین کنند. رئیسسازمانتوسعه تجارت افزود: البته این ریسک وجود دارد که برخی وارد کنندگان مرزی برای واردات خود ریال پرداخت کنند. خسروتاج گفت: در آینده می‌توان خدمات جدیدی را برای رقابتی شدن نرخ ارز صادراتی صادرکنندگان خرد در بورس فراهم کرد. وی افزود: در سه ماهه گذشته میزان صادرات بخش کشاورزی ۶.۳ میلیارددلاربوده است و به جزء این بخش صادر کنندگان کالاهای صنعتی، معدنی غیرفلزی، ماشین آلات، اقلام عمده شیمایی،خودروو ... می‌توانند از امتیاز معامله ارز صادراتی خود در بازار بورس بر اساس تصمیم جدید ستاد اقتصادی استفاده کنند.

نشست ١٧٤اوپک با حضور سران هیئت‌های کشورهای عضو و دبیرکل اوپک با تمدید تعهد کاهش تولید و افزایش یک میلیون بشکه‌ای عرضه به بازار با هدف پایبندی صد درصد اعضا به تعهد، به جای پایبندی ١٥٠درصدی به پایان رسید. بر اساس توافق همکاری کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، کاهش در مجموع روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌ای (یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه اوپک و ۶۰۰ هزار بشکه کشورهای غیرعضو اوپک) همچنان معتبر خواهد بود. بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان درباره توافق صورت گرفته در نشست 174 اوپک اظهار داشت: این توافق نشان داد اوپک به مواضع رئیس جمهوری آمریکا توجهی نداشت و اگر برخی اعضا تعهدات پنهانی نسبت به آمریکا داشته باشند، بحث دیگری است.

صنایع بورسی؛

در خودروسازی؛ روند معاملات این گروه در این هفته دو نیمه متفاوت را طی کرد، به گونه ای که تا روز دوشنبه شاخص این صنعت رشد 1000 واحدی را تجربه کرد و پس از آن با اصلاحی که اکثر نمادها به خود گرفتند شاهد کاهش 900 واحدی شاخص کل در انتهای هفته بودیم. برآیند این اتفاقات در انتهای هفته رشد 100 واحدی شاخص خودروسازان را نسبت به آخرین عدد هفته قبل به ثبت رساند.

از مهمترین عوامل نوسانات این گروه در سمت مثبت آن محدودیت واردات خودرو بود و در سمت منفی آن هم شناسایی سود از سمت سهامداران این گروه با توجه به رشد 15 تا 30 درصدی قیمت نمادهای گروه در چند وقته اخیر بود.

اما عملکرد سه ماهه برخی شرکتهای این گروه در طی این هفته منتشر شد بر اساس این آمار شرکت ایران خودرو در این مدت 4520 میلیارد تومان فروش داشت که با رشد 16 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو شده است. پارس خودرو در فصل بهار توانسته 1355 میلیارد تومان درآمد شناسایی کند که با رشد 33 درصدی در مدت مشابه سال قبل روبرو شده است. در همین مدت سایپا دیزل هم رشد 71 درصدی فروش را نسبت به این مدت در سال گذشته کسب کرده است.

معاون وزیر صنعت با تشریح جزئیات جلسات وزارت صنعت با خودروسازان فرانسوی، از ابزار علاقمندی آنها برای ماندن در ایران بعد از خروج ترامپ از برجام خبر داد و گفت: پکیج‌های همکاری مشترک در راه است. وی اظهار داشت: در مقطع فعلی اگر بخواهیم بگوییم که خروج کامل شرکای خارجی صنعت خودروی ایران صورت گرفته، به نظر من صحیح نیست و اتفاق نیفتاده است؛ چراکه به هر حال بخشی از شرکتهایی مثل رنو و پژو، سرمایه‌هایی را به ایران آورده و همکاری‌هایی را با ایران شروع کرده‌اند که در حال حاضر، در طی این مدت با توجه به تحولاتی که ممکن است در سطح روابط خارجی ایران اتفاق افتد، آنها نیز رایزنی‌ها و آخرین هماهنگی‌های خود را با آمریکا در حال انجام دارند و منتظریم که به صورت نهایی، نظرات خود را در این رابطه اعلام کنند.

در محصولات شیمیایی؛ معاملات اولین فصل از سال 97 در این گروه را در حالی به پایان رساندیم که پتروشیمی های اصفهان، خراسان و خارک در آن بیشترین بازدهی مثبت را به ترتیب با 62درصد، 70/37درصد و 50/37درصد داشتند. در این مسیر افزایش قیمت دلار در داخل کشور و رشد نرخ محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی بیشتترین تاثیر را بر روی شرکتهای این گروه داشتند. این وضعیت در روزهای ابتدای هفته اول تیر ماه هم با شایعات منتشر شده در مورد عرضه ارز پتروشیمی ها به صورت توافقی در صرافی­ها با رشد این صنعت روبرو شد لیکن پس از اعلام بخش نامه وزرات صنعت مبنی بر عرضه ارز پتروشیمی ها فقط در سامانه نیما روندی منفی را از اکثر شرکتها شاهد بودیم.

در این هفته اطلاعیه عرضه عمده سهام شرکت دوده صنعتی پارس منتشر شد که طبق آن قرار است در ۲۶ تیرماه بلوک 65 درصدی از این شرکت به میزان ۷۸ میلیون و ۵۲۲ هزار و۳۶۹ سهم از طریق صباتامین به وکالت از شرکت کربن ایران، توسعه صنایع شیمایی و سرمایه گذای صنعت پتروشیمی به قیمت پایه هر سهم ۱۱ هزار و ۱۵۷ ریال به صورت نقد و اقساط واگذار شود. براساس داده های تحلیل سهم شکربن برای هر سهم سودی معادل 100 تومان خواهد بود.

اما در روزهای پایانی این هفته واحد 600 پتروشیمی آبادان دچار حریق شد. در این باره مدیر عامل پتروشیمی آبادان با بیان این‌که مهم‌ترین محصول پتروشیمی PVC است، گفت: این آتش سوزی در ریبویلرهای واحد اتفاق افتاد و خوشبختانه به واحد PVC سرایت نکرد.

اسماعیل درگاهی مدیر پذیرش بورس تهران اعلام کرد: بزودی 5 تا 10 درصد سهام 600 میلیارد تومانی پتروشیمی پارس با اهتمام سهامدار عمده یعنی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و سازمان بورس عرضه اولیه می شود.

فلزات اساسی؛ وضع تعرفه 25 درصدی آمریکا بر روی بخشی از میلیاردها دلار صادرات محصول چینی، باعث شد تا چین نیز مقابله به مثل کرده و اعلام کند که این اقدام را با وضع تعرفه بر نفت صادراتی آمریکا جبران خواهد کرد. نکته جالب توجه آنکه بلافاصله پس از این نشر این خبر، آمریکا دوباره اعلام کرد که به افزایش دامنه محصولاتی که مورد وضع تعرفه قرار می‌گیرند و نیز جلوگیری از فروش فناوری به چین دست خواهد زد. این جنگ تعرفه‌ای، دامن‌گیر کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا نیز شد. چنانکه ترامپ و اروپا به تهدید یکدیگر بر وضع تعرفه در حوزه صنعت خودرو پرداختند. این اتفاقات در کنار افزایش ظرفیت انبارهای کامودیتی باعث کاهش قیمت اکثریت فلزات اساسی در بازار های جهانی شد که نتیجه آن افت نزدیک به 2.7 درصدی برای مس و بیش از 3درصدی برای روی و... را رقم زد.

با کاهش قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی و مهمتر از آن مکلف شدن شرکتهای این گروه در عرضه ارز در سامانه نیما شاهد کاهش قیمت نمادهای این گروه و اصلاح قیمتها از روز سه شنبه به بعد بودیم. این اتفاق در حالی رخ داد که در یکی دو ماه گذشته رشد مناسبی را از اکثر نمادهای گروه شاهد بوده ایم و شاخص کل هم در این مدت رشد 25000 واحدی را تجربه کرده است. از مهمترین نمادهای تاثیر گذار بر شاخص فلزات اساسی فولاد و فملی بودند که توانستند از اوایل اردیبهشت ماه تاکنون به ترتیب رشد 50 و 40 درصدی را نصیب سهامداران خود بکنند.

در فولادی ها انجمن جهانی فولاداعلام کرد کهطی پنج ماهه نخست سال جاری میلادی، ایران 10میلیون و ۱۴۲هزارتن فولاد خام تولید کرد که در مقایسه با تولید سال گذشته(۸میلیون و ۱۶۲هزارتن) ۲۴.۳درصد رشد نشان می دهد.

در مورد سنگ آهن کارشناسان اعلام کرده اند که پیش‌بینی‌ها طی ماه‌های آتی حاکی از افت قیمت سنگ‌آهن بوده زیرا چین که یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان سنگ‌آهن دنیا و خریدار اصلی سنگ‌آهن ایران در سال‌های گذشته بوده، آنچنان رغبتی به خرید سنگ‌آهن عیار پایین و ارزان قیمت نخواهد داشت و این مسئله باعث افت قیمت صادراتی ها خواهد شد. بر این اساس معادنی که قابلیت تامین موادخام داخلی را به شرط آنکه شرایط مناسب قیمتی و پرداخت را داشته باشند، وضعیت خوبی را تجربه خواهند کرد.

در زغال سنگی ها رئیس انجمن زغال‌سنگ زمان اجرای افزایش ۲۰ درصدی قیمت‌ها را اعلام کرد و گفت: قیمت فولاد از بازارهای جهانی و بورس فلزات تبعیت می‌کند، در نتیجه رشد بهای زغال‌سنگ داخلی بر قیمت فولاد اثر ندارد. وی اضافه کرد: قیمت‌های جدید زغال‌سنگ از ابتدای تیر سال جاری اجرائی خواهد شد تا مشکلات معادن زغال‌سنگ با کسب درآمدهای جدید تا حدودی رفع شود.