فروشنده های این روزها دنبال چه خواهند رفت؟ و آیا تصمیم درستی میگیرند؟ نوشتاری از حسین زمانی درمزاری کارشناس بازار سرمایه

حسین زمانی درمزاری

فروشنده های این روزها دنبال چه خواهند رفت؟ و آیا تصمیم درستی میگیرند؟

۱- بالاخره یک عده ممکن هست، به پولشان نیاز داشته باشند و بفروشند، و خوب این بسیار عادی است، هرچند در قیمت های نازلی متاسفانه مجبور به فروش شده اند.

۲- از ترس خروج از برجام می خواهد بفروشد و تبدیل به ریال کند تا با ریالش کارهای زیر را انجام بدهد؛

*وارد بازار ارز بصورت فیزیکی شود، که فعلا قاچاق اعلام شده و اگر هم بتواند به آن دسترسی پیدا کند بین ۵۵۰۰ تومان تا ۶۰۰۰ تومان است. به ریسک قاچاق و قیمتش نمی ارزد.

*اقلیت خاصی با درصد بسیار کمی توانایی ارسال آن به خارج را دارد، که باز باید حدود ۶۰۰۰ تومان برای حواله هزینه کند، نرخ بالایی است و منطقی به نظر نمی رسد.

*می خواهد پولش را به سیستم بانکی ببرد، و سود ۱۵ الی ۱۹ درصدی را بگیرد. با توجه به افزایش تورمی که بابت افزایش نرخ مرجع دلار دولتی به وجود خوآهد امد، نگهداری ریال کاملا غیر منطقی است.

*می خواهد وارد بازار سکه شود، که ریسک های همچون کاهش اونس جهانی و حباب در قیمت سکه برای آن وجود دارد، همچنین سکه در اوج قیمت تاریخی خودش در حال معامله است.

*می خواهد پولش را وارد بازار مسکن کند، که نه تنها با افزایش عرضه مسکن نسبت به تقاضا مواجه است، بلکه قدرت خرید به شدت کاسته شده و نقدشوندگی بازار هم زیر سوال است، چه برسد به افزایش در این حوزه.

*می خواهد با فروش سهام در قیمت پایین تر همان سهم را بخرد، که قطعا بخش بزرگی از کسانی که این سیستم را پیاده می کنند، ضرر خواهند کرد.

*با توجه به جمیع ملاحظات، تبدیل سهم (که سپر تورمی در هر کشوری حتی کشورهای با بحران اقتصادی میباشد) به ریال تصمیمی صحیحی نیست. اتفاقا اکنون تصمیم درست و منطقی، وارد شدن از سایر بازار همچون بازار ارز، سکه و مسکن و وام بانکی به بازار سرمایه است. قیمت های استثنایی که عموما توانایی دو برابر شدن را با افزایش تورم خواهند داشت و در هیچ یک از دیگر بازارها این رشد و بازدهی وجود ندارد.

کارشناس بازار سرمایه