با اعلام موضع زودتر از موعد ترامپ در خصوص توافق هسته ای سه شنبه شب گذشته بالاخره تکلیف برجام از سوی آمریکایی ها مشخص شد که این مسئله تا حدودی از ابهامات سیاسی...

بورس۲۴ : با اعلام موضع زودتر از موعد ترامپ در خصوص توافق هسته ای سه شنبه شب گذشته بالاخره تکلیف برجام از سوی آمریکایی ها مشخص شد که این مسئله تا حدودی از ابهامات سیاسی بازار کاست. حمایت موثر حقوقی ها در روز چهارشنبه و حضور صندوق تثبیت بازار مانع از افت محسوس قیمت سهام شد و در نهایت شاخص کل هفته گذشته را با رشد 0.1 درصدی پشت سر گذاشت. متاثر از فضای ایجاد شده اکثر صندوق های سرمایه گذاری در سهام نیز پس از مدت ها سبز پوش شدند که در این بین سپهر کاریزما، بانک مسکن، گنجینه ارمغان الماس، امین تدبیرگران فردا و کارگزاری پارسیان با کسب بالاترین بازدهی صدر نشین بودند. از میان صندوق های منفی هفته نیز فیروزه موفقیت، بانک اقتصاد نوین و ایساتیس پویای یزد با زیان بیش از 3 درصدی این هفته را پشت سر گذاشتند.

در جدول زیر شاخص خالص ارزش دارایی ها برای 5 صندوق با بیشترین NAV نشان داده شده است. این فاکتور لزوما اگرچه بیانگر عملکرد بهتر در کوتاه مدت نمی باشد اما می تواند ملاک خوبی برای جذب نقدینگی در میان علاقه مندان به صندوق ها تلقی می شود.

برای بررسی دقیق تر، اطلاعات و روند بازدهی صندوق سرمایه گذاری در سهام در جدول زیر آورده شده است. لازم به ذکر است؛

دوره برتر بازدهی، درصد تعداد روزهای کاری از آغاز فعالیت هر صندوق است که در آن روزها بازدهی صندوق از بازدهی شاخص کل برتر بوده است.

در محاسبه بتا نرخ تغییرات روزانه NAV صندوق ونرخ تغییرات روزانه شاخص کل استفاده شده است.