گرچه فضای احتیاطی بازار بیش از همه تحت تاثیر نگرانی ها از آینده برجام می باشد؛ تنها تعداد معدودی از صندوق ها از جمله بذر امید آفرین، ایساتیس پویای یزد،...

بورس۲۴ : نماگر بازار سرمایه برای چهارمین هفته پیاپی با افت حدود 1.2 درصدی مواجه شد. تداوم کاهش دستوری نرخ دلار، تحولات سیاسی و همچنین کمبود نقدینگی در بازار از جمله عوامل موثر در افت شاخص کل به شمار می روند، اگرچه فضای احتیاطی بازار بیش از همه تحت تاثیر نگرانی ها از آینده برجام می باشد که این موضوع بیش از پیش به روند منفی بازار دامن زده است. از سوی دیگر بازارهای موازی همچون ارز، طلا و مسکن در هفته های اخیر پرالتهاب دنبال می شوند، در بازار سکه افزایش تقاضا در روزهای اخیر همچنان قیمت سکه را در مسیر صعودی نگه داشته و آمار معاملات بازار مسکن نیز بیانگر رشد محسوس قیمت به خصوص در شهرهای بزرگ می باشد. انتظار می رود تا زمان اعلام موضع نهایی دولت آمریکا در 22 اردیبهشت ماه وضعیت انتظاری با توجه به جو سیاسی حاکم بر بازار ادامه داشته باشد. در این شرایط عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در سهام نیز اکثرا با ثبت بازدهی منفی همراه بوده است و تنها تعداد معدودی از صندوق ها از جمله بذر امید آفرین، ایساتیس پویای یزد، یکم آبان، سرمایه دنیا، نیکوکاری ندای امید توانستند با ثبت بازدهی مثبت این هفته را پشت سر گذارند.

با توجه به اینکه صندوق های سرمایه گذاری عموما برای افرادی با ریسک پذیری کمتر، که علم زیادی به روش های تحلیلی ندارند یا زمان کافی برای مدیریت سهام خود را در اختیار ندارند، مناسب می باشد، هر واحد صندوق از تقسیم کل ارزش دارایی بر سرمایه به دست می آید که آن را با NAV یا خالص ارزش دارایی ها می سنجیم. در جدول زیر این شاخص برای 5 صندوق با بیشترین NAV نشان داده شده است. این فاکتور لزوما بیانگر عملکرد بهتر در کوتاه مدت نمی باشد بلکه ملاک خوبی برای جذب نقدینگی در میان علاقه مندان به صندوق ها تلقی می شود.

برای بررسی دقیق تر، اطلاعات و روند بازدهی صندوق سرمایه گذاری در سهام در جدول زیر آورده شده است. لازم به ذکر است؛

دوره برتر بازدهی، درصد تعداد روزهای کاری از آغاز فعالیت هر صندوق است که در آن روزها بازدهی صندوق از بازدهی شاخص کل برتر بوده است.

در محاسبه بتا نرخ تغییرات روزانه NAV صندوق ونرخ تغییرات روزانه شاخص کل استفاده شده است.