در اولین هفته اردیبهشت برآیند عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در سهام به ثبت بازدهی مثبت در حدود...

بورس۲۴ : در نخستین هفته از اردیبهشت ماه، سردرگمی معامله گران متاثر از ابهامات ارزی و همچنین مسائل سیاسی در خصوص برجام کاهش حجم و ارزش معاملات را رقم زد و در نهایت به افت 0.8 درصدی شاخص کل منجر شد.  از دیدگاه کارشناسان با وجود آنکه افت اخیر قیمت‌ها و همچنین این واقعیت که بسیاری از شرکت‌های صادراتی سال قبل با میانگین قیمت ارز کمتر از 4200 تومان اقدام به صادرات کرده بودند، می‌تواند انگیزه‌ای را برای حرکت بازار ایجاد کند. اما کمبود نقدینگی و همچنین شمار قابل ملاحظه فروشندگان موجب شده است، بازار همچنان در فاز منفی باقی بماند. در اولین هفته اردیبهشت برآیند عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در سهام به ثبت بازدهی مثبت در حدود نیمی از صندوق ها منجر شده است که در این میان صندوق های ایساتیس پویای یزد، توسعه صادرات، گنجینه ارمغان الماس، آتیه درخشان مس و سرمایه دنیا با کسب بالاترین بازدهی صدرنشین بودند.

با توجه به اینکه صندوق های سرمایه گذاری عموما برای افرادی با ریسک پذیری کمتر، که علم زیادی به روش های تحلیلی ندارند یا زمان کافی برای مدیریت سهام خود را در اختیار ندارند، مناسب می باشد، هر واحد صندوق از تقسیم کل ارزش دارایی بر سرمایه به دست می آید که آن را با NAV یا خالص ارزش دارایی ها می سنجیم. در جدول زیر این شاخص برای 5 صندوق با بیشترین NAV نشان داده شده است. این فاکتور لزوما بیانگر عملکرد بهتر در کوتاه مدت نمی باشد بلکه ملاک خوبی برای جذب نقدینگی در میان علاقه مندان به صندوق ها تلقی می شود.

برای بررسی دقیق تر، اطلاعات و روند بازدهی صندوق سرمایه گذاری در سهام در جدول زیر آورده شده است. لازم به ذکر است؛

دوره برتر بازدهی، درصد تعداد روزهای کاری از آغاز فعالیت هر صندوق است که در آن روزها بازدهی صندوق از بازدهی شاخص کل برتر بوده است.

در محاسبه بتا نرخ تغییرات روزانه NAV صندوق ونرخ تغییرات روزانه شاخص کل استفاده شده است.