طی هفته پایانی ماه عملکرد صندوق های سهم آشنا، آتیه درخشان مس، توسعه صادرات، سیب و پردیس حائز...

بورس۲۴ : معاملات بورس در نخستین ماه سال با وجود آغازی صعودی در نهایت با افت 0.8 درصدی شاخص کل به پایان رسید. تعطیلات نوروز در کنار شرایط عدم اطمینان ناشی از فضای سیاسی و نوسانات نرخ ارز موجب تضعیف معاملات بازار شد. در این ماه برآیند عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در سهام نیز عمدتا منفی بود و تنها تعداد محدودی از صندوق ها با کسب بازدهی مثبت این ماه را پشت سر گذاشتند. صندوق سهم آشنا با ثبت سود 4.2 درصدی بالاترین بازدهی را در فروردین ماه نصیب سهامداران کرد. طی هفته پایانی ماه نیز عملکرد صندوق های سهم آشنا، آتیه درخشان مس، توسعه صادرات، سیب و پردیس حائز اهمیت بود.

با توجه به اینکه صندوق های سرمایه گذاری عموما برای افرادی با ریسک پذیری کمتر، که علم زیادی به روش های تحلیلی ندارند یا زمان کافی برای مدیریت سهام خود را در اختیار ندارند، مناسب می باشد، هر واحد صندوق از تقسیم کل ارزش دارایی بر سرمایه به دست می آید که آن را با NAV یا خالص ارزش دارایی ها می سنجیم. در جدول زیر این شاخص برای 5 صندوق با بیشترین NAV نشان داده شده است. این فاکتور لزوما بیانگر عملکرد بهتر در کوتاه مدت نمی باشد بلکه ملاک خوبی برای جذب نقدینگی در میان علاقه مندان به صندوق ها تلقی می شود.

برای بررسی دقیق تر، اطلاعات و روند بازدهی صندوق سرمایه گذاری در سهام در جدول زیر آورده شده است. لازم به ذکر است؛

دوره برتر بازدهی، درصد تعداد روزهای کاری از آغاز فعالیت هر صندوق است که در آن روزها بازدهی صندوق از بازدهی شاخص کل برتر بوده است.

در محاسبه بتا نرخ تغییرات روزانه NAV صندوق ونرخ تغییرات روزانه شاخص کل استفاده شده است.