آغازین روز بازارهای کالایی همچون روزهای گذشته با طعم کاهش نرخ و ابهام همراه بود گویی تمایل به افت نرخ هنوز در این بازار وجود داشته و تا زمانی که بازار به نرخ‌هایی متعادل دست پیدا نکند همین وضعیت ادامه خواهد یافت. اعلام کاهش قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا آن هم با اعدادی اغلب بیش از ١٠ درصد افت نرخ خود به اندازه کافی برای سقوط آزاد بازار کافی خواهد بود. بازار فولاد هم کاهشی جدی را تجربه کرد تا سریال افت قیمت‌ها در بازارهای کالایی تکمیل شود... در بازار آتی هنوز هم روند کاهشی قیمت‌ها حکمفرماست و این روند نزولی نشان می‌دهد که نرخ‌های پایین فعلی در این بازار به رسمیت شناخته شده ولی افت قیمتی هنوز هم ادامه یافته است که این تداوم کاهش نرخ خود یک داده مهم محسوب می‌شود. این در حالی است که قیمت نقدی سکه هم‌اکنون رقمی نزدیک به ١ میلیون و ٧٨۴ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود ولی قیمت همین سکه در بازار آتی برای سررسید اردیبهشت ( نزدیک به یکماه آینده ) ١ میلیون و ٧٨٠ هزار تومان و کمتر از قیمت‌های نقدی است. ..

بورس۲۴ : آغازین روز بازارهای کالایی همچون روزهای گذشته با طعم کاهش نرخ و ابهام همراه بود گویی تمایل به افت نرخ هنوز در این بازار وجود داشته و تا زمانی که بازار به نرخ‌هایی متعادل دست پیدا نکند همین وضعیت ادامه خواهد یافت. اعلام کاهش قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا آن هم با اعدادی اغلب بیش از 10 درصد افت نرخ خود به اندازه کافی برای سقوط آزاد بازار کافی خواهد بود. بازار فولاد هم کاهشی جدی را تجربه کرد تا سریال افت قیمت‌ها در بازارهای کالایی تکمیل شود.

در بازار آتی هنوز هم روند کاهشی قیمت‌ها حکمفرماست و این روند نزولی نشان می‌دهد که نرخ‌های پایین فعلی در این بازار به رسمیت شناخته شده ولی افت قیمتی هنوز هم ادامه یافته است که این تداوم کاهش نرخ خود یک داده مهم محسوب می‌شود. این در حالی است که قیمت نقدی سکه هم‌اکنون رقمی نزدیک به 1 میلیون و 784 هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود ولی قیمت همین سکه در بازار آتی برای سررسید اردیبهشت ( نزدیک به یکماه آینده ) 1 میلیون و 780 هزار تومان و کمتر از قیمت‌های نقدی است. این وضعیت یعنی کاهش قیمت‌ها برای تمامی سررسیدها تجربه شد تا چهارمین روز ممتد کاهش قیمت‌ها به ثبت برسد. نمی‌توان به صراحت از آرامش قیمت‌ها و تثبیت نرخ سخن گفت ولی شرایط موجود نشان می‌دهد تا کف قیمتی فاصله چندانی باقی نمانده ولی باز هم صحنه‌گردان این بازار ، قیمت نقدی سکه است و رخدادهای آن باید ملاک تصمیم‌گیری در بازار آتی باشد. در صورتی که قیمت سکه متأثر از پیش فروش‌ها و یا عرضه‌های گسترده باز هم کاهش یابد بازار آتی نیز راهی جز تمکین نخواهد داشت.

رشد 220 درصدی پذیرش بورس انرژی در سال 96

معامله نزدیک به 20 میلیارد تومانی بورس انرژی فقط برای بازار فیزیکی نشان می‌دهد که هفته جذابی آغاز شده و حداقل‌های مورد انتظار در این بازار برآورده شده است. این شرایط به معنی آن است که می‌توان به روزهای جذاب اخیر باز هم خوش بین بود اگرچه این بازار هنوز تا اوج موفقیت‌های خود فاصله بسیاری دارد. به گزارش بورس انرژی؛ در جریان معاملات روز جاری بورس انرژی ایران (یکشنبه 26 فروردین ماه 97)، در تابلوی برق بازار فیزیکی بورس انرژی ایران، 000،875 کیلووات در هر ساعت برق با دوره مصرف بارپایه و دوره تحویل هفتگی، فصلی و ماهانه توسط نیروگاه‌های طوس، ارومیه، خرمشهر و دماوند عرضه گردید که ارزش آن 319 میلیارد و 406 میلیون ریال بالغ گردید.

در تابلوی قراردادهای سلف موازی استاندارد با سررسید یکسال و بیشتر در نماد "سبندر 971" نیز 6،833 قرارداد با ارزش بیش از 187 میلیارد و 557 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.

امروز بازار برق بورس انرژی ایران نیز شاهد معامله 2،500 قرارداد معادل 60 هزار کیلووات ساعت به ارزش 18 میلیون ریال بود. شایان ذکر است در روز جاری، نمادهای بارپایه با قیمت 300 ریال بر کیلووات ساعت مورد معامله قرار گرفتند.

با نگاهی به پذیرش‌های صورت گرفته طی سالیان گذشته در بورس انرژی ایران، تمایل فزاینده و روزافزون شرکت‌ها و فعالین به استفاده از سازوکارهای معاملاتی و تأمین مالی در این بازار تخصصی کالای انرژی آشکارتر می‌گردد.

رئیس اداره پذیرش و بازاریابی بابیان مطلب فوق افزود: درمجموع از آغاز فعالیت بورس انرژی ایران تاکنون تعداد 251 کالا در بازار فیزیکی موردپذیرش قرارگرفته است که از این تعداد، 46 نیروگاه در تابلو برق و 205 کالا در تابلو نفت و گاز و سایر حامل‌های انرژی پذیرش‌شده است. از این تعداد 51 کالا در سال 96 موردپذیرش قرارگرفته است که نسبت به عملکرد سال 95 شاهد در حدود 220 درصد رشد هستیم، با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت پذیرفته و درخواست‌های در دست پیگیری ادامه این روند در سال جاری نیز دور از انتظار نخواهد بود. در بین کالاهای پذیرش‌شده طی سال 96 فرآورده‌های CSO پالایش نفت امام خمینی شازند، LCO شیراز، اکتان افزای شرکت ساینا شیمی بهشت و ریفورمیت پتروشیمی بوعلی سینا به‌عنوان کالاهای جدید پذیرش‌شده‌اند، این در حالی ست که طیف وسیعی از فرآورده‌های اصلی و جانبی پالایشی و پتروشیمی در بورس انرژی پذیرش و عرضه می‌گردند. همچنین در بین شرکت‌های عرضه‌کننده،شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با 15 کالا و شرکت‌های پالایش نفت اصفهان و کرمانشاه هرکدام با پذیرش 14 فرآورده بیشترین آمار ازلحاظ کالای پذیرش‌شده در بورس انرژی را دارا می‌باشند.

لازم به ذکر است ارزش برآوردی معاملات کالاهای پذیرش‌شده در سال 96 بر اساس میزان تعهد عرضه سالانه ارائه‌شده توسط شرکت‌های متقاضی، حدود 47،500 میلیارد ریال است که نشانگر پتانسیل موجود درزمینهٔ توسعه و رشد حجم معاملات در آینده بوده که با رعایت حداقل تعهد عرضه ارائه‌شده توسط شرکت‌های متقاضی و عرضه‌های مستمر شاهد رشد فزاینده حجم معاملات آتی خواهیم بود.

درزمینهٔ پذیرش اوراق سلف موازی استاندارد به‌عنوان یکی از راه‌های تأمین مالی منابع برای شرکت‌های فعال در بازار فیزیکی، سال پررونقی را پشت سر گذاشتیم و با رشد حدود 50 درصدی در پذیرش، 19،100 میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد در بازار مشتقه پذیرش شد که تاکنون از این میزان اوراق پذیرش‌شده، 13،400 میلیارد ریال با موفقیت منتشر گردیده است. در این خصوص می‌توان به انتشار 5000 میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام وزارت امور اقتصاد و دارایی جهت تأمین مالی فعالیت‌های دولت، 4000 میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد گاز مایع جهت تأمین سرمایه در گردش پتروشیمی بندر امام و4000 میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد برق جهت تأمین مالی فعالیت‌های گروه مپنا اشاره نمود. همچنین با توجه به مهلت شش‌ماهه انتشار اوراق سلف موازی استاندارد، امیدواریم در سال جاری نیز شاهد انتشار سایر اوراق پذیرش‌شده باشیم.

حسین حسنقلی‌پور بابیان اینکه یکی از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در سال 1396 عملیاتی شدن اولین صندوق سرمایه‌گذاری پروژه بازار سرمایه ایران در بورس انرژی ایران بوده است، افزود: اولین مرحله پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق پروژه آرمان پرند مپنا به میزان 1000 میلیارد ریال در بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله با موفقیت صورت پذیرفت و امیدواریم به‌زودی شاهد دومین مرحله پذیره‌نویسی صندوق مذکور نیز باشیم. همچنین راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری پروژه در حوزه پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی نیز در دست بررسی است که امیدواریم در سال جاری شاهد عملیاتی شدن این موضوع نیز باشیم.

یکی دیگر از اقدامات مهم صورت گرفته در سال گذشته، پذیرش اوراق گواهی ظرفیت نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر برای اولین بار در بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله است که با تلاش و پیگیری همکاران درمجموعه بورس انرژی، وزارت نیرو و شرکت‌های تابعه، سازمان بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حال نهایی شدن است و امیدواریم در سال جاری معاملات اوراق گواهی ظرفیت نیز عملیاتی شود.

مهمترین معاملات امروز در بازار فیزیکی بورس انرژی

نام کالا

حجم کل معامله شده بر حسب واحد عرضه

واحد عرضه

متوسط قیمت معامله

قیمت پایه

واحد قیمت دهی

حلال 400 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

60000

لیتر

17888

17888

ریال

حلال 410 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

102000

لیتر

17723

17723

ریال

حلال 502 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

294000

لیتر

20428

20428

ریال

حلال 404 پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

4200

مترمکعب

17395.02

17395

ریال

حلال 402 پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

4242000

لیتر

19492

17720

ریال

آیزوفید پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

75

تن

16669

16669

ریال

آیزوفید پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

425

تن

16669

16669

ریال

آیزوریسایکل پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

1000

تن

20844

19850

ریال

برق شرکت تدبیر سازان سرآمد-نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه

15000

کیلو وات در هر ساعت از دوره مصرف در دوره تحویل

440

450

ریال

گاز پروپان صنعتی پتروشیمی بندر امام در رینگ داخلی

0

تن

 

22064

ریال

گاز بوتان صنعتی پتروشیمی بندر امام در رینگ داخلی

0

تن

 

21832

ریال

گاز مایع صنعتی پتروشیمی بندر امام در رینگ داخلی

20

تن

21878

21878

ریال

برش سنگین پتروشیمی بندر امام در رینگ داخلی

286

تن

17300

17300

ریال

برق شرکت تولید نیروی برق نیروگاه شهدای پاکدشت (دماوند)

6000

کیلو وات در هر ساعت

430

450

ریال

برق شرکت تولید نیروی جنوب غرب صبا- نیروگاه خرمشهر

102000

کیلو وات در هر ساعت

435

450

ریال

برق شرکت تولید نیروی جنوب غرب صبا- نیروگاه خرمشهر

153000

کیلو وات در هر ساعت

435

550

ریال

برق شرکت تولید نیروی جنوب غرب صبا- نیروگاه خرمشهر

153000

کیلو وات در هر ساعت

435

550

ریال

برق شرکت تولید نیروی جنوب غرب صبا- نیروگاه خرمشهر

157000

کیلو وات در هر ساعت

435

450

ریال

برق شرکت تولید نیروی جنوب غرب صبا- نیروگاه خرمشهر

100000

کیلو وات در هر ساعت

435

450

ریال

برق شرکت افق تامین انرژی طوس-نیروگاه طوس

13000

کیلو وات در هر ساعت

430

500

ریال

تداوم افت قیمت‌ها در بازار فولاد

هنوز روند کاهش قیمت‌ها در بازار فولاد ادامه دارد و این بار سرایت آن به بازار شمش هم تجربه شد اگرچه این شتاب افت قیمت‌ها در هر حال باید به تثبیت نرخ منجر شود. قیمت های فعلی اگرچه در فرآیند عرضه و تقاضا کشف نرخ می‌شود ولی گمانه‌زنی‌ها و شواهد از هیجانی بودن بازار خبر می‌دهد اگرچه سیگنال‌های رسمی از بازار و معاملات بورس کالا نیز آن‌گونه که باید و شاید به بازار کمک نکرده است. این شرایط یعنی هیجانی بودن نوسان قیمت‌ها به معنای آن است که این روند کاهشی ادامه یابد و همین سیگنال نگران‌کننده است. از سوی دیگر احتمال تثبیت نرخ خود به زمینه‌های بسیاری نیاز دارد و حداقل آن کاهش شتاب افت نرخ و متعادل شدن قیمت‌های پیشنهادی و همچنین خودنمایی تقاضاست که تاکنون چنین مواردی با گستردگی مطلوب ثبت نشده است. البته از هم‌اکنون می‌توان احتمال ثبات قیمت‌ها را در آینده کوتاه مدت و حتی از اواسط و اواخر هفته جاری اعلام کرد زیرا بسیاری از فعالان بازار و فروشندگان برتر در تلاش هستند تا از کلیت بازار حمایت کرده و تلاش می‌کنند تا کاهش نرخ محدود و حداقلی باشد. در هر حال میل به کاهش قیمت‌ها هنوز هم وجود دارد و تا زمانی که نرخ‌های داخلی با محوریت بورس کالا با دلار 4200 تومانی به نسبت قیمت‌های جهانی همخوانی پیدا نکند این وضعیت ادامه می‌یابد. با توجه به این موارد هنوز هم باید منتظر کاهش قیمت شمش بود ولی معاملات بورس کالا در نهایت برای این بازار فصل الخطاب است.

تغییر مسیر بازار فولاد متاثر از نوسانات نرخ ارز

قیمت و معامله انواع محصولات فولادی در هفته‌ای که سپری شد تماما تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز قرار داشت و بازار فولاد از این نظر هفته‌ای ملتهب و پر خبر را پشت سر گذاشت.

به گزارش کارگزاری آبان، فشار صعودی نرخ‌ها در بازار ارز و عبور نرخ دلار از کانال 6 هزار تومانی طی روزهای شنبه و یکشنبه موجب تشدید فشارهای هیجانی در بازارهای کالایی از جمله فولاد شد و نرخ‌ها در این بازار روزانه تا هر کیلو 150 الی 200 تومان افزایش یافت.

با تصمیم شبانه دولت مبنی بر اعلام تک نرخی شدن ارز و اعلام 4200 تومان برای دلار، بازار عملا از روز دوشنبه در فاز سردرگمی فرو رفت و فولادسازان و عرضه‌کنندگان از اعلام قیمت یا فروش محصولات فولادی تا زمان بررسی و هضم این مصوبه تا پایان سه‌شنبه خودداری کردند تا با فروکش کردن التهاب بازار ارز، در نهایت دو روز پایانی هفته شاهد عقب‌نشینی قیمت‌ها در این بازار بودیم.

هفته گذشته معاملات فولاد در بورس کالای ایران نیز همچون بازار آزاد تاثیرپذیری زیادی از نوسانات نرخ ارز داشت؛ چراکه خریداران در روزهای ابتدایی هفته از بیم ادامه این رشد قیمتی به خریدهای احتیاطی با هدف دپو کردن در انبارها روی آورده بودند که این موضوع موجب رشد قیمت چند کالای خاص شد. به گفته فعالان بازار خرید‌های بورس کالا در ابتدای هفته صرفا برای پر کردن موجودی انبار‌ها و اغلب به منظور رفع نگرانی بابت کمبود‌های احتمالی شمش و میلگرد بود زیرا با تداوم رشد قیمت ارز انگیزه تولید‌کنندگان برای صادرات بیشتر شده و این نگرانی که بازار در ماه‌های آتی با کاهش عرضه و کمبود موجودی در فصل ساخت‌و‌ساز مواجه شود، موجب شد تا رقابت در بورس کالا بدون منطق پیش رود.

در هفته معاملاتی منتهی به 24 فروردین ماه 12محصول فولادی اعم از مقاطع ساختمانی و صنعتی، شمش و تختال روی تابلو معاملات رفت که به غیر از شمش فولاد خوزستان مابقی عرضه‌ها با رشد قیمت پایانی روبه‌رو شدند. در مجموع 165 هزار و 800 تن فولاد عرضه شد و حجم معامله همین رقم به ثبت رسید.

یکشنبه 19فروردین‌ماه در رینگ صنعتی در بخش فولاد و مواد اولیه، آهن اسفنجی فولاد سیرجان ایرانیان با حجم ۵ هزار تن و با قیمت پایه ۱۱ هزار و ۷۵۰ ریال عرضه شد که قیمت پایه آن نسبت به آخرین معامله سال گذشته با رشد ۱۱۵ تومانی همراه بود، اما با رقابت خریداران این محصول با رشد ۶۳۵ ریالی با قیمت ۱۲ هزار و ۳۸۵ ریال به فروش رسید. بدین ترتیب آهن اسفنجی در سال جاری با رشد هزار و ۷۸۵ ریالی نسبت به آخرین معامله که در اواخر بهمن ماه سال گذشته با نرخ ۱۰ هزار و ۶۰۰ ریال انجام شده، همراه بود.

یکشنبه همچنین معامله پر‌شور دیگری در بورس کالا صورت گرفت که مربوط به دو سبد میلگرد ذوب‌آهن بود که به ترتیب با قیمت‌های پایه ۲۴ هزار و ۲۴ هزار و ۴۰۰ ریال عرضه شدند که برای عرضه نخست (با قیمت پایین‌تر) در مقابل حجم 5 هزار تنی عرضه، تقاضای 25 هزار تنی صف کشید و موجب رشد قیمت پایانی تا بیش از 25 هزار ریال (25596 ریال) شد و عرضه دوم نیز در پی فشار تقاضا، افزایش قیمت پایانی 6 درصدی را تجربه کرد. به‌طور متوسط محصولات ذوب آهن اصفهان یکشنبه رشد ۱۵۰۰ ریالی در هر کیلو را به ثبت رساندند. میلگرد فولاد کرمان، انواع ضخامت‌های ورق و تختال فولاد مبارکه دیگر محصولاتی بودند که در پی اضافه تقاضا با افزایش قیمت پایانی نسبت به پایه طی هفته گذشته روبه رو شدند.

به معامله شمش فولاد خوزستان به تاریخ 22 فروردین یعنی چهارشنبه بازمی‌گردیم، همانطور که اشاره شد این عرضه که در حجم 18 هزار تن صورت گرفته بود با همان قیمت پایه یعنی 23 هزار و 259 ریال به فروش رسید. فروش این محصول در بورس کالا متاثر از نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی و شوک بازار با اقبال چندانی مواجه نشد. در حالی‌که در ابتدای هفته انتظار می‌رفت عرضه فولاد خوزستان در بورس کالا با رشد و اقبال مواجه باشد، اما کنترل نرخ ارز در بازار و قوت گرفتن انتظارها مبنی بر افزایش عرضه در بازار داخل باعث شد تا فروش به نرخ پایه انجام شود.

آخرین مبادله شمش در اسفند سال گذشته با نرخ کیلویی ۲0 هزار و ۸0۰ ریال بود. در همین حال چهارشنبه محصول اسلب این شرکت نیز عرضه شد که به دلیل محدود بودن تعداد عرضه‌کنندگان آن با رشد ۲ درصدی 23 هزار و 864 ریال به فروش رسید. نکته مهم در خصوص عرضه شمش فولاد خوزستان این است که قیمت‌های فروش این کارخانه نسبت به نرخ‌های صادراتی این شرکت بالاتر بود، این در حالی است که سیاست‌های این کارخانه متمرکز بر صادرات بوده و در سال جدید به دلیل همین موضوع تعدیل مثبت در سود هر سهم به سازمان بورس اعلام کرده است. فعالان بازار معتقدند کنترل نرخ ارز در بازار در بلند مدت به دلیل فراهم نبودن ساز و کار و مجرای شفاف برای ورود پول به کشور نمی‌تواند به درستی اجرایی شود از سویی در بلند مدت به دلیل کاهش ارزش صادرات، میزان و حجم آن نیز تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت و در مورد کالاهایی که در بازار آن رکود وجود دارد در بلند مدت منجر به کاهش قیمت‌های بازار داخلی خواهد شد. چهارشنبه با محاسبه نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی، نرخ معامله شمش بلوم فولاد خوزستان در سطح ۵۵۴ دلار انجام شد، این در حالی است که قیمت صادراتی شمش ایران در حدود ۵۰۰ دلار است به این ترتیب در بلند‌مدت امکان تحت‌الشعاع قرار گرفتن بازار صادراتی و کند شدن روند آن وجود دارد.

آخرین وضعیت فولاد و سنگ‌آهن در بازارهای جهانی

قیمت سنگ آهن وارداتی در چین به لطف افزایش خریدها طی روزهای گذشته اندکی بالا رفت. آخرین قیمت با حدود 2 دلار رشد 65.85 دلار در هر تن سی اف آر چین ثبت شد. به گزارش پلتس، با توجه به این که محدودیت‌های کاهش تولید اغلب مناطق در چین رفع شده تولید فولاد رو به رشد و تقاضای سنگ آهن رو به بالاست. مدتی بود مصرف کننده‌های نهایی عقب نشسته بودند از این رو افزایش تقاضا طبیعی است و برای مدتی به بازار این ماده اولیه کمک می کند.

بازار پتروشیمی پرده‌دری کرد

کاهش قیمت‌های پایه در بورس کالا آن‌قدر جدی بود تا بازارها را برای مدتی طولانی تحت الشعاع قرار دهد مخصوصاً در وضعیتی که کاهش نرخ نزدیک به 13 درصد بود. این وضعیت موجب می شود تا قیمت‌های جدیدی در بورس کالا ثبت شود ولی این نگرانی را باید جدی گرفت که حجم عرضه‌ها جوابگوی نیاز بازار نباشد و رشد قیمت‌ها بخشی از این کاهش نرخ را خنثی سازد. این وضعیت کلی البته در میان مدت دوام خواهد آورد یعنی احتمال تغییر قیمت پایه دلار 4200 تومانی چندان جدی نیست بنابراین بازار از لحاظ قیمت‌های پایه احتمالاً دوره‌ای آرام را تجربه می‌کند. از هم‌اکنون باید همه نگاه‌ها را به حجم عرضه‌ها و تنوع آن ها دوخت یعنی در صورتی که عرضه‌ها مطابق شرایط پیشین باشد ، بازاری جذاب رصد می‌شود ولی کاهش عرضه و یا هجوم سفته‌بازی خود به معنی جهش قیمت‌هاست که می‌تواند چهره‌ای جدید را در این بازار ترسیم کند. با توجه به تمامی این احتمالات احتمالاً حجم معاملات در بورس کالا تقویت می‌شود که داده مثبتی برای این بازار است.

کاهش قیمت های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا

بررسی قیمت های پایه اعلامی از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی در تاریخ ۲۶ فروردین ماه جاری از کاهش دسته جمعی قیمت محصولات پلیمری در کلیه گریدها نسبت به هفته گذشته حکایت دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بورس کالا؛ طبق قیمت پایه محصولات پلیمری که به صورت هفتگی از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی براساس قیمت های جهانی و نرخ دلار برای مبادله در بورس کالای ایران اعلام می شود، مبنای قیمت دلار با ۱۴.۱ درصد کاهش مبلغ ۴۲ هزار ریال در نظر گرفته شده است.

بر این اساس، در گروه پلی اتیلن های سبک و سنگین در گرید های مختلف بین ۱۳.۵۲ تا ۱۴.۹۴ درصد کاهش قیمت را نسبت به قیمت های اعلامی هفته گذشته تجربه کردند که در میان آنها بیشترین افت قیمت پایه به صورت مساوی به پلی اتیلن سنگین دورانی و تزریقی با نزول ۱۴.۹۴ درصدی است. پلی اتیلن ترفتالات نساجی نیز با ۱۳.۵۲ درصد کاهش قیمت پایه کمترین نوسان منفی را داراست.

در گروه پلی استایرن ها نیز قیمت پایه تمامی گریدها با نوسانات قیمتی منفی بین ۱۳.۷۵ تا ۱۲.۷۶ درصد اعلام شده است. قیمت پایه پلی پروپیلن های گرید شیمیایی و نساجی نیز به ترتیب با کاهش ۱۳.۹۴ و ۱۳.۹۳ درصد نسبت به قیمت های هفته گذشته همراه شده است.

پی وی سی ها هم همسو با سایر محصولات پلیمری با کاهش قیمت های پایه اعلامی دفتر توسعه صنایع تکمیلی صنعت پتروشیمی همراه شدند؛ بطوریکه نوسان منفی قیمت گریدهای مختلف پی وی سی از ۱۴.۴۲ تا ۱۵.۲۱ درصد نیز رسید.

قیمت پایه اعلامی برایSBRها نیز با کاهش بیش از ۱۳.۵ درصدی نسبت به نرخ های اعلامی در تاریخ ۱۹ فروردین ماه جاری مواجه شدند.

در بازار شیمیایی‌ها نیز نرخ مبنای محاسباتی دلار با ۱۴.۱ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته، رقم ۴۲ هزار ریال لحاظ شده است. براساس اعلام دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی، شاهد روند نزولی در قیمت پایه کلیه محصولات شیمیایی نسبت به قیمت های هفته گذشته هستیم. بطوریکه در رأس محصولات شیمیایی، قیمت پایه دو محصول اوره پریل و متانول ۱۷ درصد کاهش یافت.

پس از این دو محصول، قیمت پایه MEG با ۱۵.۹۵ درصد کاهش اعلام شده است. سودکاستیک، اوره صنعتی گرانوله ونرمال بوتانول هم به ترتیب با کاهش ۱۵.۹، ۱۵.۸۷ و ۱۵.۲۷ درصدی همراه شدند. استایرن منومر، اسید استیک و نیترات آمونیم کشاورزی نیز همگی بالای ۱۴ درصد کاهش یافتند و قیمت پایه اسید ترفتالیک نیز با افت ۱۳.۳ درصدی رو به رو شد. این گزارش می افزاید، قیمت پایه اعلامی برای دو محصول آمونیاک مایع و گازی نیز به صورت مساوی ۱۱.۴ درصد افت کرد تا کمترین نوسان منفی به این دو محصول اختصاص یابد.