در هفته های اخیر مانند سال قبل، نوسان در قیمت سنگ آهن و فولاد بزرگ بوده و انتظار می رود این روند ادامه یابد. موسسات تحلیلگر از جمله بانک های سرمایه گذاری دیدگاه های متفاوت در باره آینده مطرح کرده اند اما سرمایه گذاران باید به چه نکاتی ..

بورس۲۴ : در روزهای اخیر قیمت سنگ آهن اندکی کاهش یافته است. درباره افق بازار این ماده خام دیدگاه های مختلف مطرح شده است. در ادامه به وضعیت بازار سنگ آهن در ماه های پیش رو و قیمت احتمالی آن در پایان سال اشاره می کنیم.

اوایل سال جدید میلادی، قیمت سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد به نزدیکی ۸۰ دلار در هر اونس رسید البته اول ماه گذشته سرمایه گذاران شاهد افت شدید قیمت ها و رسیدن آن به ۷۳ دلار بودند. دو هفته بعد، بار دیگر قیمت این ماده خام مورد استفاده در تولید فولاد به ۷۸ دلار افزایش یافت. قبل از کاهش قیمت ها، میزان ذخیره سنگ آهن در بنادر چین به ارقام بی‌سابقه رسیده بود. معمولا میزان این ذخیره برای مصرف یکماه کارخانه های فولادسازی کافی است. در آن رمان میزان ذخیره برای ۴۵ روز کافی بود.

هفته پایانی ماه ژانویه میزان ذخیره کاهش یافت و این بدان معنا بود که رشد عرضه کمتر از تقاضا بوده است. البته در مجموع میزان ذخیره بالاست و این عامل بر قیمت ها فشار وارد می کند. پیش بینی می شود در ماه های آینده افزایش ذخیره که حاصل رشد عرضه از سوی شرکت های بزرگ تولید کننده سنگ آهن است از قیمت ها بکاهد.

اگرچه هفته آینده دوره چهار ماهه کاهش تولید فولاد در چین پایان می یابد و قاعدتاً باید تقاضا برای سنگ آهن افزایش یابد اما احتمال دارد این امر به رشد قیمت ها کمک نکند. نکته مهم این است که مشخص نیست سیاست های دولت چین برای کاستن از آلودگی هوا چه میزان از تولید فولاد کاسته است. در دو ماه پایانی سال گذشته که برنامه کاهش تولید فولاد اجرا می شد عملا میزان تولید با حدود ۴ درصد افزایش در مقیاس سالانه به ۱۳۳ میلیون تن رسید. اگرچه تولید فولاد در استان های شمالی چین کاهش 6.4 درصدی داشت اما میزان تولید در مناطق دیگر این کشور بیش از ۱۱ درصد افزایش پیدا کرد طوری که اثر آن کاهش جبران شد.

نکته مهم دیگر، افزایش قیمت فولاد قراضه است. مادام که قیمت این ماده در چین و خارج از این کشور بالاست برای تولیدکنندگان فولاد نمی ارزد از این قراضه ها استفاده کنند در نتیجه مصرف سنگ آهن بالا باقی خواهد ماند و فشاری بر قیمت ها وارد نخواهد شد.

بدین ترتیب تحلیلگران متال بولتن معتقدند در چند ماه آینده قیمت سنگ آهن اندکی پایین‌تر از سطوح کنونی قرار خواهد داشت. در بازار زغال سنگ کک شو محدودیت عرضه از بنادر استرالیا در حال کاهش است. این امر به کاهش قیمت ها در نیمه دوم ماه ژانویه منجر شد. پایان ماه ژانویه قیمت هر تن از این ماده خام ۲۰۹ بود. البته اواسط ماه گذشته قیمت ها به ۲۲۹ دلار افزایش یافت. تحلیلگران معتقدند نوسان قیمت ذغال‌سنگ کک شو شدید خواهد بود و قیمت ها به دلیل میزان بالای عرضه کاهش می یابد. البته اگر در چند هفته آینده تقاضا بالا رود، به طور موقت می توان انتظار داشت قیمت ها رشد کند.

تحلیلگران بانک مک کواری معتقدند میزان پایین ذخیره فولاد در چین سبب رشد قیمت سنگ آهن در کوتاه مدت است. ذخیره فولاد در این کشور که بزرگترین تولید کننده این ماده خام است ۲۰ درصد پایین‌تر از سطح سال گذشته است. البته تحلیلگران این بانک معتقدند در فصول آینده قیمت سنگ آهن تحت فشار قرار خواهد گرفت. در روزهای آینده همزمان با آغاز به کار شرکت های ساخت و ساز در شمال چین، قیمت میلگرد افزایش می یابد و همزمان قیمت سنگ آهن و زغال سنگ بالا خواهد رفت.

اواخر سه ماهه دوم سال جاری میلادی روند کاهش قیمت ها آغاز خواهد شد. نکته مهم این است که دولت محلی در منطقه تانگشان چین به کارخانه های فولادسازی این منطقه فرمان داده میزان استفاده از ظرفیت تولید فولاد را از ماه آینده تا ماه نوامبر 10 تا 15 درصد پایین آورند. با آنکه کاهش تولید فولاد در شمال چین به رشد قیمت فولاد منجر می شود اما بر قیمت سنگ آهن فشار وارد می کند. کاهش استفاده از ظرفیت تولید می شود تولیدکنندگان فولاد به استفاده از سمت سنگ آهن با عیار بالا حرکت کنند.

شهر تانگشان که در شمال استان هبی (Hebei) چین قرار دارد یک مرکز بزرگ فولادسازی این کشور است. از دید کارشناسان بانک مک کواری، متوسط قیمت هر تن سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی ۵۵ دلار خواهد بود. واردات سنگ آهن چین ماه ژانویه به بالاتر از ۱۰۰ میلیون تن رسیده بود. سال گذشته میزان واردات این ماده خام به چین بیش از یک میلیارد تن بود. حرکت دولت چین به سمت اصلاح صنعت فولاد این کشور سبب افزایش تقاضا برای سنگ آهن با عیار بالا شده است. سال گذشته میزان تولید فولاد در چین با 5.7 درصد افزایش نسبت به سال قبل از آن، ۸۳۲ میلیون تن بود. کل فولاد تولید شده در جهان در سال قبل با 5.3 درصد رشد به ۱۶۷۰ میلیون تن رسید.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر تن سنگ آهن در بندر کینگدائو چین از ابتدای سال گذشته میلادی تا اواخر ماه گذشته نشان داده شده است: