سبزنشینان هفته نیز اکثرا به بازدهی مثبت زیر ١ درصد اکتفا کردند و تنها صندوق مشترک سیب توانست...

بورس۲۴ : درحالی هفته های پایانی سال 96 را پشت سر میگذاریم که فضای احتیاطی همچنان بر بازار سهام حاکم است و معاملات کم رمق بازار چنگی به دل نمی زند. این روند در هفته منتهی به 11 اسفندماه نیز تداوم داشت و در نهایت نماگر بازار سرمایه با افت 0.2 درصدی مواجه شد. در این شرایط برآیند عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در سهام نیز به ثبت بازدهی منفی در بیش از نیمی از صندوق ها منتهی شد، سبزنشینان این هفته نیز اکثرا به بازدهی مثبت زیر 1 درصد اکتفا کردند و تنها صندوق مشترک سیب توانست سود 2.6 درصدی را نصیب سهامداران خود کند.

در نمودار زیر پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری سهام در بازه سه ماهه گذشته مشاهده می شود که عملکرد پاداش سرمایه پارس با ثبت بازدهی 31.8 درصد قابل توجه است.

با توجه به اینکه صندوق های سرمایه گذاری عموما برای افرادی با ریسک پذیری کمتر، که علم زیادی به روش های تحلیلی ندارند یا زمان کافی برای مدیریت سهام خود را در اختیار ندارند، مناسب می باشد، هر واحد صندوق از تقسیم کل ارزش دارایی بر سرمایه به دست می آید که آن را با NAV یا خالص ارزش دارایی ها می سنجیم. در جدول زیر این شاخص برای 5 صندوق با بیشترین NAV نشان داده شده است. این فاکتور لزوما بیانگر عملکرد بهتر در کوتاه مدت نمی باشد بلکه ملاک خوبی برای جذب نقدینگی در میان علاقه مندان به صندوق ها تلقی می شود.

 

برای بررسی دقیق تر، اطلاعات و روند بازدهی صندوق سرمایه گذاری در سهام در جدول زیر آورده شده است. لازم به ذکر است؛

دوره برتر بازدهی، درصد تعداد روزهای کاری از آغاز فعالیت هر صندوق است که در آن روزها بازدهی صندوق از بازدهی شاخص کل برتر بوده است.

در محاسبه بتا نرخ تغییرات روزانه NAV صندوق ونرخ تغییرات روزانه شاخص کل استفاده شده است.