بازار فولاد طعم رشد قیمت‌های جذابی را چشیده و افزایش بهای دلار هم به تغییر فاز روانی در این بازار کمک کرده و همچنین رشد قیمت شمش و قراضه هم به کمک رشد قیمت‌ها آمده تا در نهایت شاهد اوج گرفتن بهای مصنوعات فولادی در بازار آزاد باشیم. این شرایط هنوز هم پتانسیل تأثیرگذاری بر بازار را در بر دارد. بازار پلیمرها هم رشد قیمت دلار را به عنوان اهرم جدیدی برای افزایش نرخ به شمار آورده مخصوصاً در وضعیتی که قیمت‌های پایه در بورس کالا نیز افزایشی بوده است. بازار آتی سکه هم همپای رشد قیمت دلار و افزایش بهای سکه نقدی در یک مسیر افزایشی نوسان می‌کند تا تأثیرگذاری دلار بر بازار آتی هم تکمیل شود. در کنار این موارد بورس انرژی هم روز خوبی را تجربه کرد و بیش از ٣٣ میلیارد تومان ارزش معاملات بازار فیزیکی بود. تمامی این موارد حکایت از آن دارد که بازارهای کالایی اغلب دلاریزه شده اند...

بورس۲۴ : بازار فولاد طعم رشد قیمت‌های جذابی را چشیده و افزایش بهای دلار هم به تغییر فاز روانی در این بازار کمک کرده و همچنین رشد قیمت شمش و قراضه هم به کمک رشد قیمت‌ها آمده تا در نهایت شاهد اوج گرفتن بهای مصنوعات فولادی در بازار آزاد باشیم.

این شرایط هنوز هم پتانسیل تأثیرگذاری بر بازار را در بر دارد. بازار پلیمرها هم رشد قیمت دلار را به عنوان اهرم جدیدی برای افزایش نرخ به شمار آورده مخصوصاً در وضعیتی که قیمت‌های پایه در بورس کالا نیز افزایشی بوده است. بازار آتی سکه هم همپای رشد قیمت دلار و افزایش بهای سکه نقدی در یک مسیر افزایشی نوسان می‌کند تا تأثیرگذاری دلار بر بازار آتی هم تکمیل شود. در کنار این موارد بورس انرژی هم روز خوبی را تجربه کرد و بیش از 33 میلیارد تومان ارزش معاملات بازار فیزیکی بود. تمامی این موارد حکایت از آن دارد که بازارهای کالایی اغلب دلاریزه شده اند.

انواع محصولات پالایشگاهی و پتروشیمی در صف عرضه های بورس انرژی

امروز در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران کالاهای آیزوریسایکل پالایش نفت تهران، میعانات گازی تی پی 400، اس 500 و اس 400 پالایش گاز خانگیران، حلال 402 پالایش نفت تهران و حلال 402 و پنتان پالایش نفت کرمانشاه در رینگ داخلی عرضه شد.

حجم کل معاملات صورت‌گرفته طی امروز (15 بهمن ماه) 15،549 تن و به ارزش بیش از 322 میلیارد و 834 میلیون ریال است. گفتنی است طی روز کاری آتی (16 بهمن 96) عرضه کالاهای آیزوریسایکل، حلال 400،402،406،410،502 و 503 پالایش نفت اصفهان، نفتای سنگین پالایش نفت تهران، متانول پتروشیمی زاگرس و برش سنگین و سوخت کوره سبک پتروشیمی تبریز در رینگ داخلی انجام خواهد شد.

در بازار برق بورس انرژی ایران نیز شاهد معامله 1 میلیون و 50 هزار قرارداد معادل 4 میلیون و 900 هزار کیلووات ساعت به ارزش 1 میلیارد و 253 میلیون ریال بود. شایان ذکر است در روز جاری، نمادهای میان باری، کم‌باری و بارپیک با متوسط قیمت 285، 222 و 340 ریال بر کیلووات ساعت مورد معامله قرار گرفتند.

خاطر نشان می‌گردد در آغاز جلسه معاملاتی نمادهای بارپیک روزانه، بارپایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه 96/12/15گشایش یافتند. همچنین نمادهای بار پیک روزانه، بار پایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه 96/11/19پایان جلسه معاملاتی امروز متوقف شده و فرآیند تحویل آن ها آغازگردید.

همچنین امروز در تابلوی برق بازار فیزیکی بورس انرژی ایران، در دو عرضه کالای برق صورت گرفته توسط نیروگاه‌های طوس و دماوند، 1 میلیون و 764 هزار کیلووات ساعت برق به ارزش 758 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.

در بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله بورس انرژی ایران، در بازار گواهی‌های سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری پروژه و در نماد پرند بالغ بر 3 هزار گواهی از گواهی‌های این صندوق با ارزش 12 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.

مهمترین معاملات امروز در بازار فیزیکی بورس انرژی

نام کالا

حجم کل معامله شده بر حسب واحد عرضه

واحد عرضه

متوسط قیمت معامله

قیمت پایه

واحد قیمت دهی

آیزوفید پالایش نفت تبریز در رینگ بین الملل

200

تن

392

392

دلار

حلال 402 پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

570000

لیتر

20117

20117

ریال

آیزوریسایکل پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

125

تن

19986

19986

ریال

برق شرکت تولید نیروی برق نیروگاه شهدای پاکدشت (دماوند)

5500

کیلو وات در هر ساعت

430

450

ریال

میعانات گازی پالایش گاز خانگیران در رینگ داخلی (TP-400)

2200

تن

21000000

21000000

ریال

میعانات گازی پالایش گاز خانگیران در رینگ داخلی (S-500)

5016

تن

20569872.79

20000000

ریال

آیزوریسایکل پالایش نفت تهران در رینگ داخلی

200

تن

19987

19987

ریال

آیزوریسایکل پالایش نفت تهران در رینگ داخلی

800

تن

19987

19987

ریال

حلال 402 پالایش نفت تهران در رینگ داخلی

500000

لیتر

20117

20117

ریال

حلال 402 پالایش نفت کرمانشاه در رینگ داخلی

300000

لیتر

20117

20117

ریال

حلال 402 پالایش نفت کرمانشاه در رینگ داخلی

1200000

لیتر

20117

20117

ریال

پنتان پالایش نفت کرمانشاه در رینگ داخلی

0

تن

 

36493

ریال

میعانات گازی پالایش گاز خانگیران در رینگ داخلی (S-400)

5016

تن

19000000.14

19000000

ریال

برق شرکت افق تامین انرژی طوس-نیروگاه طوس

5000

کیلو وات در هر ساعت

430

500

ریال

بهای فولاد اوج گرفت

رشد قیمت شمش در روزهای اخیر در کنار افزایش قیمت قراضه و تکانه جدی رشد قیمت دلار در بازار آزاد و همچنین تغییر فاز روانی بازار فولاد به سمت رشد نرخ و گرم شدن آرام موتور محرک سفته بازی همگی به اوج گرفتن بهای فولاد منتهی شد مخصوصاً در شرایطی که ذهنیت بازار تداوم رشد قیمت‌ها را می‌طلبد. امروز برای چند مرتبه متوالی شاهد رشد قیمت‌ها حتی در لیست‌های فروش ثابتی بودیم به معنی آن‌که بسیاری از فروشندگان قیمت‌های پیشنهادی خود را با تأیید مجدد اعلام کرده و در نهایت فروش خود را بستند آن هم در شرایطی که این نرخ‌ها چند بار رشد قیمت داشت. این وضعیت یعنی رشد چندین باره بهای فولاد به کمک رشد قیمت دلار و شمش به معنی اوج گرفتن بهای فولاد است و این وضعیت در کنار بسته شدن فروش رشد بیشتر نرخ را برای روزهای آینده در ذهن متبادر می‌سازد ولی نمی‌توان از کنار رشد قیمت دلار به سادگی عبور کرد.

افزایش قیمت دلار و زمزمه دلار 4800 تومانی اگرچه برخی از سرمایه‌ها را از بازار فولاد به سمت بازار ارز گسیل می‌دارد ولی مهمترین تأثیر آن بر بازار فولاد تغییر فاز روانی این بازار است و این تغییر و در کنار آن تحریک سفته بازی موتور رشد قیمت‌ها در بازار فولاد را روشن کرده و می‌تواند این روند عمومی ادامه یابد.

دومین جهش دلاری بهای پلیمرها

رشد قیمت‌ها در بازار آزاد پلیمرها برای دومین روز پیاپی به معنی آن بود که بازار آزاد برای افزایش قیمت‌های پایه در بورس کالا فرش قرمز پهن کرده باشد و دقیقاً چنین رخدادی به ثبت رسید. افزایش قیمت دلار و افزایش قیمت‌های جهانی محصولات پتروشیمی دوگانه رشد قیمت‌های پایه در بورس کالا را تشکیل داد و این بار که قیمت دلار هم افزایشی شد ، همه چیز برای رشد نرخ در بازار داخلی و بورس کالا فراهم شده است. این شرایط چهره نگران کننده ای از بازار پلیمرها را ترسیم می کند زیرا پس از افت حجم معاملات در هفته گذشته موجودی انبارها نسبتاً پایین است و خریداران در نهایت مجبور خواهند بود تا نرخ های بالای فعلی را بپذیرند. این شرایط ممکن است به حذف برخی از مصرف کنندگان این مواد اولیه منجر شود که در نهایت برای کل بازار سیگنال خطرناکی است.

ادامه روند افزایشی قیمت پلیمری ها

مقایسه قیمت پایه محصولات پلیمری در تاریخ ۸ و ۱۵ بهمن ماه نشان می دهد که اکثر کالاها روندی صعودی داشته اند. به گزارش پایگاه خبری بورس کالا؛ بیشترین افزایش قیمت در گروه محصولات پلیمری متعلق به پلی اتیلن های ترفتالات نساجی و سوپر برایت با ۵.۷ درصد رشد نسبت به هفته قبل است.همچنین در رتبه بعدی پلی استایرن مقاوم با ۵.۴ درصد رشد نسبت به هفته قبل قرار دارد، این کالا از رقم ۶ هزار و ۸۹۸ تومان به ۷ هزار و ۲۷۳ تومان رسید.

در ادامه پلی پروپیلن نساجی هم با ۵.۱ درصد رشد نسبت به هفته گذشته روبه رو شد، به طوری که از رقم ۴ هزار و ۸۷۹ تومان به ۵ هزار و ۱۳۱ تومان رسید. همچنین پلی پروپیلن شیمیایی و پلی اتیلن سنگین بادی نیز با ۴.۶ درصد رشد نسبت به هفته قبل روبه رو شدند، این کالاها به ترتیب ۲۵۴ و ۲۴۰ تومان نسبت به هفته قبل گران شدند.

در ادامه پلی اتیلن سنگین اکستروژنP۱۰۰با ۳.۶ درصد رشد نسبت به هفته قبل قرار دارد، همچنین استایرن بوتادین رابرها هم حدودا ۳.۳ درصد نسبت به هفته قبل گران شدند.همچنین پی وی سی ها هم متاثر از روند افزایش قیمت در بازارهای جهانی، با ۲.۹ درصد رشد نسبت به هفته قبل روبه رو شدند، به این ترتیب حدودا ۱۱۶ تا ۱۳۱ تومان افزایش قیمت داشتند. همچنین در گروه بطری ها هم، پلی اتیلن های ترفتالات بطری روندی افزایشی داشته و ۰.۹ درصد نسبت به هفته قبل رشد قیمت داشتند.

در همین حال قیمت دلار نیز با ۰.۲ درصد رشد نسبت به هفته قبل به رقم ۴ هزار و ۵۳۹ تومان رسید.

افت و خیز قیمت پایه محصولات شیمیایی

مقایسه قیمت پایه محصولات شیمیایی در تاریخ ۸ و ۱۵ بهمن ماه نشان می دهد که برخی از کالاها با رشد و برخی دیگر با افت روبه رو شدند. بیشترین رشد قیمت متعلق به دی اتیل هگزانول با ۴.۶ درصد نسبت به هفته قبل است. این کالا از رقم ۴ هزار و ۳۴۱ تومان به ۴ هزار و ۵۴۴ تومان رسید. در رتبه بعدی تولوئن دی ایزوسیانات هم ۲.۵ درصد رشد نسبت به هفته قبل داشت، این کالا ۴۲۳ تومان نسبت به هفته قبل گران شد.

در ادامه نرمال بوتانول، اسیدترفتالیک و اسید استیک نیز روندی صعودی داشتند. همچنین سودمایع، پارازایلین، اورتوزایلین و زایلین مخلوط نیز روندی افزایشی داشتند.

در همین حال برخی از کالاها با افت قیمت روبه رو شدند که در صدر آنها اوره صنعتی با ۶ درصد افت قرار دارد، متانول نیز ۵.۱ درصد افت قیمت داشت. در گروه گازها هم، گاز پروپان، بوتان و گاز مایع صنعتی نیز با افت روبه رو شد.