کاهش قیمت دلار پس از صحبت های رئیس جمهور موجب شد تا اغلب بازارهای کالایی از فاز خوش بینی ها خارج شده و وارد فاز واقع بینی جدیدی شوند اگرچه سابقه معاملاتی در روزهای پیش می تواند چهره آینده این بازار را روشن تر سازد. در شرایط ابهام اغلب مردم و فعالان بازار بر پایه داده‌های متقن پیشین تصمیم می گیرند و این بار با کاهش بهای دلار تنها قیمت های پیش از التهاب و یا نرخ های بورس کالا یک ملاک واقعی محسوب خواهد شد. تاکنون این روند کلی به کاهش شتاب رشد قیمت ها در بازار فولاد و عمیق شدن تردید ، کاهش حجم خرید در بازار پلیمرها و افزایش عرضه و افت قیمت های بیشتر بدل شده و همه این موارد یعنی تا برطرف شدن ابهام دلاری در بازار باید صبر کرد...

بورس۲۴ : کاهش قیمت دلار پس از صحبت های رئیس جمهور موجب شد تا اغلب بازارهای کالایی از فاز خوش بینی ها خارج شده و وارد فاز واقع بینی جدیدی شوند اگرچه سابقه معاملاتی در روزهای پیش می تواند چهره آینده این بازار را روشن تر سازد. در شرایط ابهام اغلب مردم و فعالان بازار بر پایه داده‌های متقن پیشین تصمیم می گیرند و این بار با کاهش بهای دلار تنها قیمت های پیش از التهاب و یا نرخ های بورس کالا یک ملاک واقعی محسوب خواهد شد. تاکنون این روند کلی به کاهش شتاب رشد قیمت ها در بازار فولاد و عمیق شدن تردید ، کاهش حجم خرید در بازار پلیمرها و افزایش عرضه و افت قیمت های بیشتر بدل شده و همه این موارد یعنی تا برطرف شدن ابهام دلاری در بازار باید صبر کرد.

انتظار برای عرضه 500 میلیارد تومان اوراق سلف استاندارد موازی

آرامش نسبی معاملات بازار فیزیکی بورس انرژی با ارزش معاملاتی بیش از 17 میلیارد تومان موجب شد تا روند متعادلی در این بازار حکمفرما شود آن هم در شرایطی که فردا عرضه های جذاب و مهمی در این بازار به ثبت خواهد شد. البته خبر مهم بورس انرژی انتشار 500 میلیارد تومان اوراق سلف استاندارد موازی است. به گزارش بورس انرژی؛ روز چهارشنبه مورخ 96.11.4 اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی توسط وزارت امور اقتصاد دارایی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در بازار مشتقه بورس انرژی ایران در نماد سنفت 971 عرضه خواهد شد.

دکتر سیدعلی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی ایران با اعلام این خبر افزود: روز چهار‌شنبه مورخ 96.11.4 مجموعاً 1،711،087 قرارداد با هدف تامین مالی فعالیت های دولت عرضه اولیه خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول سنفت971 به روش عرضه گسترده با قیمت ثابت به عموم سرمایه‌گذاران عرضه می‌گردد. شروع مرحله عرضه اولیه، رأس ساعت 9:30 مورخ 96.11.4 خواهد بود و پس از ثبت سفارش‌های خرید از سوی کارگزاران، معاملات از ساعت 10 همان روز آغاز خواهد شد و تا معامله کامل 1،711،087 قرارداد ادامه خواهد داشت.

دکتر سیدعلی حسینی افزود: مهلت تسویه در دوره عرضه اولیه و معاملات ثانویه یک روز کاری پس از انجام معامله و تسویه نقدی در سررسید حداکثر پنج روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی خواهد بود.

مهمترین معاملات امروز در بازار فیزیکی بورس انرژی

نام کالا

حجم کل معامله شده بر حسب واحد عرضه

واحد عرضه

متوسط قیمت معامله

قیمت پایه

واحد قیمت دهی

متانول پتروشیمی شیراز در رینگ داخلی

1452

تن

15364.84

14372

ریال

حلال 503 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

180000

لیتر

19319

19319

ریال

حلال 502 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

30000

لیتر

21077

21077

ریال

حلال 402 پالایش نفت تهران در رینگ داخلی

500000

لیتر

20117

18289

ریال

آیزوریسایکل پالایش نفت تهران در رینگ داخلی

1000

تن

19987.15

19986

ریال

حلال 404 پالایش نفت شیراز در رینگ داخلی.عمده

3000000

لیتر

17817

17817

ریال

حلال 400 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

132000

لیتر

18321

18321

ریال

حلال 406 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

252000

لیتر

18153

18153

ریال

حلال 406 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

252000

لیتر

18153

18153

ریال

حلال 410 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

72000

لیتر

18153

18153

ریال

حلال 410 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

198000

لیتر

18153

18153

ریال

حلال 402 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

2004000

لیتر

20120

18291

ریال

برش سنگین پتروشیمی جم در رینگ داخلی

500

تن

15527

15527

ریال

رفتار دلاری بازار فولاد

رشد قیمت فولاد در بازار آزاد باز هم افزایش یافت ولی از شتاب رشد قیمت‌ها به طرز محسوسی کاسته شد که ساده‌ترین دلیل آن را می‌توان عقب‌گرد دلاری در بازار فولاد پس از صحبت‌های شب گذشته دانست. این در حالی بود که قیمت‌ها در بازار داخلی و مخصوصاً برای تحویل از انبار باز هم رشد قیمتی داشت ولی حجم رشد قیمت‌های پیشنهادی از کارخانه کمتر از رشد نرخ‌های بازار بود. از سوی دیگر بهای شمش هم وارد یک فاز کاهشی شد تا شائبه بازگشت قیمت‌ها را تقویت کند. انتظار برای تغییرات آب و هوایی ، عقب‌نشینی تقاضای سفته‌بازی و نگرانی از دورنمای نرخ و همچنین کاهش بهای شمش در بازارهای جهانی همگی سیگنال‌هایی منفی را برای بازار ایجاد کرد. این وضعیت پس از رشد قیمت‌های روز گذشته چندان هم غیرمنطقی به شمار نمی‌رود ولی تا زمانی که بازار ارز به آرامش نرسد نمی‌توان اظهارنظر قاطعی در این مورد داشت. همان‌گونه که روز گذشته نیز به آن اشاره کردیم جو روانی افزایشی در بازار فولاد مهمترین سیگنال رشد قیمت‌ها به شمار می‌اید اگرچه این شرایط هم‌اکنون خدشه‌دار شده است.

واقعیت‌های جو روانی در بازار آزاد هم‌اکنون پاشنه‌آشیل بازار فولاد است و همین سیگنال به تنهایی هم می‌تواند محرک رشد نرخ و هم سرعت‌گیر افزایش قیمت‌ها محسوب شود؛ مخصوصاً در وضعیتی که واحدهای برجسته تولیدی شرایط منطقی‌تری را ابراز کرده ولی همین روند نیز به دلیل تلاش برای حفظ سطوح قیمتی به صورت دست‌ساز مطرح می‌شود یعنی برخی از فعالان بازار به صراحت عنوان می‌کردند که قیمت‌ها باید بالاتر از نرخ‌های موجود بوده ولی کارخانجات مقاومت می‌کنند.

تغییر فاز روانی در بازار فولاد و جایگزینی ابهام به جای خوش‌بینی نکته بسیار مهمی است زیرا موتور محرک رشد قیمت ها را در دنده ای جدید با سرعت آهسته قرار می‌دهد تا جایی که هیچ یقینی وجود ندارد که بازار کاهشی نشود. این شرایط را باید از هم‌اکنون جدی گرفت اگرچه تغییر سریع قیمت‌ها و کاهشی شدن نرخ از قدرت چندانی برخوردار نیست ولی برای هفته آینده باید نگاه‌ها را به نوسان قیمت دلار دوخت تا شاید جو روانی بازار فولاد را تحریک کند. با توجه به این شرایط احتمالاً فردا یک روز آرام و مبهم با تقابل داده‌های منفی و مثبت بازار را تجربه خواهیم کرد ولی دلار است که قیمت هفته آینده را تعیین می‌کند.

مختصری در خصوص بازار مقاطع طویل فولادی

در کانال تلگرامی گزارشگر بازار فولاد عنوان شد: ضعف تقاضای کالای نهایی به واسطه شرایط فصلی و آب و هوایی؛ حصول فاصله مقبول شاخصهای بین حوزه ای چه در سمت شمش و قراضه و چه در سمت شمش و میلگرد؛ سکوت و عقب‌نشینی بازارهای جهانی به واسطه عدم دستاویز شدن برای تحریک بازار داخلی؛ تزریق شمش فولاد خوزستان با همان نرخ رسمی قبلی و پرهیز از بازارسازی رسانه ای و بالاخره بازگشت آرامش به حوزه ارزی و کاهش مجدد نرخ دلار از جمله مهمترین عواملی بودند که موجب شد تا بازار امروز مقاطع طویل فولادی روز آرامی را پشت سر گذاشته بطوریکه براساس رصدهای صورت گرفته و گزارشات رسیده از سمت برخی مبادی فروش، تقاضای رضایت بخشی در بازار امروز وجود دیده نشد. وانگهی با توجه به فشاری که در نیمه دوم دی ماه به واسطه افزایش بی وقفه قراضه آهن به حوزه شمش القایی وارد شده بود؛ اخطار یک اصلاح سطح قیمتی پیش تر صادر شده بود، که این انتظار در دو روز ابتدایی بهمن ماه تحقق پیدا کرد

اما ...

با وجود اینکه چند هفته ای بیشتر تا پایان سال 96 باقی نمانده، هنوز تقاضای مورد انتظار شب عید در این بازار دیده نمیشود و شاید بزرگترین علت آن عدم جذابیت سطوح قیمتی فعلی برای فعالان شاخه های انتهایی به واسطه کاهش بودجه عمرانی کشور و ناامیدی از رونق بازار بعد از عید و در سال جدید باشد.

آنچه که در این میان مشهود است؛ فعالان لایه های مختلف بازار و به خصوص فروشندگان شاخه های انتهایی که بیشتر درگیر و دار فروشهای نسیه و مدت دار بوده و به نوعی کاتالیزور یا روان کننده این بازار نیمه جان محسوب می گردند؛ در انتظار یک تغییر یا یک خبر خوب از سمت دولت هستند؛ همانند اصلاحی در سهم بودجه عمرانی و یا ارائه طرحی در این خصوص تا بارقه هایی از امید در دل های آنها مجددا جوانه زند؛ غیر از این با این وضعیت پیش رو و در صورت پذیرش واقعیت‌های بازار فعلا خبری از رونق ساخت و ساز و حتی حداقل انتظار از بهبود شرایط فعلی در بازار آتی و پیش رو دیده نمی شود؛

که در اینصورت تنها گزینه پیش رو همین سناریوی تکراری نوسان سازی و ماهیگیری های در دریای مواج برای برخی از فعالان میان حوزه ای یا بالادستی باقی خواهد ماند و دیگر هیچ...

پلیمرها هم دلاریزه شدند

کاهش بهای دلار در بازار آزاد پلیمرها نیز تأثیرگذار شد تا جایی که این بازار با گستردگی بیشتری کاهش قیمت‌ها را متقبل شدند اگرچه هنوز هم نمی توان بازار را کاهشی در نظر گرفت ولی چیزی از افت قیمتی کم ندارد. این وضعیت اگرچه در بازار پلیمرها بعد از رشد پرشتاب قیمت‌ها به ثبت رسید و چندان هم غیرمنطقی محسوب نمی شود ولی ذات این بازار با تناسب بیشتری با بازار ارز نوسان می‌کند بنابراین دلاریزه تر شده است. این وضعیت در شرایطی به ثبت رسید که به آرامی تقاضای بیشتری خود را برای ورود به بازار آماده می کند اما منتظر است تا قیمت‌ها تا حداقل خود کاهش یافته و حتی پس از اعلام قیمت‌های پایه جدید در هفته آینده به بازار ورود می کند. با توجه به این شرایط در کنار معاملات نسبتاً جذاب در بورس کالا می‌توان گفت که این روند کاهشی ادامه یافته ولی زمان بر نیست. با توجه به این شرایط و تا زمان اعلام قیمت‌های پایه جدید همین روند عمومی تداوم داشته ولی بازار باز هم در هفته آینده افزایشی خواهد شد. در بورس کالا نیز معاملات جذابی به ثبت رسیده که می‌تواند به حمایت از بازار داخلی منتهی شود.

رقابت ادامه دار برای پلی پروپیلن ها

امروز حجم معاملات محصولات پلیمری به ۳۳ هزار و ۱۱ تن رسید. به گزارش پایگاه خبری بورس کالا، عرضه محصولات پلیمری ۳۵ هزار و ۸۴ تن و تقاضای آن هم بالغ بر ۶۸ هزار و۵۶۴ تن رقم خورد. به این ترتیب در گروه محصولات پلیمری، برخی از گریدهای پی وی سی ها، پلی اتیلن های ترفتالات گرید بطری، پلی استایرن مقاوم، پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹، پلی پروپیلن های نساجی و برخی از گریدهای پلی اتیلن سبک فیلم با رقابت از سوی معامله گران خریداری شدند.

پلی استایرن مقاوم ۷۲۴۰ پتروشیمی تبریز با ۷۵۰ تن عرضه ۱۱۶۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۶ هزار و ۵۴۲ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۶ هزار و ۶۵۱ تومان رقم خورد.

در گروه پی وی سی ها؛ پلی وینیل کلرایدS۶۵پتروشیمی غدیر با یک هزارتن عرضه ۱۸۲۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۳ هزار و ۷۵۷ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۳ هزارو ۷۹۴ تومان بود.

در گروه پلی اتیلن های ترفتالات، پلی اتیلن ترفتالات بطریBG۸۴۵پتروشیمی تندگویان با ۵۵ تن عرضه ۱۳۲ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۵ هزار و ۱۶۲ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۵ هزارو ۱۶۳ تومان رقم خورد.

همچنین پلی اتیلن ترفتالات بطریBG۸۲۵با حجم ۱۱۵۵ تن و با قیمت پایه ۵ هزار و ۱۱۸ تومان خریداری شد.

پلی اتیلن سبک خطی ۰۲۰۹AAپتروشیمی امیرکبیر با ۲۶۴۰ تن عرضه ۵۸۳۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۴ هزارو ۷۴۹ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۵ هزار و ۷۲ تومان بود.

اولین عرضه پلی اتیلن سنگین لوله مشکی CRP ۱۰۰ B پتروشیمی شازند

روز دوشنبه هم حجم عرضه محصولات پلیمری ۱۹ هزار و ۸۶۲ تن و تقاضای آن هم بالغ بر ۵۲ هزار و ۳۱ تن رقم خورد. حجم معاملات محصولات پلیمری هم ۱۷ هزار و ۹۵۵ تن بود.

همچنین اولین عرضهپلی اتیلن سنگین لوله مشکیCRP۱۰۰Bپتروشیمی شازند در روز دوشنبه هم با رقابت از سوی معامله گران خریداری شد، به طوری که عرضه ۲ هزارتنی آن ۲۹۴۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه آن ۶ هزار و ۳۷۸ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۶ هزار و ۵۰۶ تومان رقم خورد.

در ادامه پلی پروپیلن نساجیHP۵۵۲Rپتروشیمی مارون با ۱۱۰۰ تن عرضه ۳۴۳۲ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۴ هزار و ۷۴۰ تومان و نرخ خرید آن هم ۵ هزار و ۲۱۴ تومان رقم خورد. پلی پروپیلن نساجیZ۳۰Gپتروشیمی مارون هم با ۴۴۰ تن عرضه ۱۳۶۴ تن تقاضا داشت و با قیمت ۵ هزارو ۲۱۴ تومان معامله شد.

پلی پروپیلن نساجیSF۰۶۰ پتروشیمی پلی نار هم با ۹۰۳ تن عرضه ۵۱۶۶ تن تقاضا داشت، این کالا با قیمت ۵ هزار و ۲۱۴ تومان خریداری شد.

در گروه پلی پروپیلن های شیمیایی هم پلی پروپیلن شیمیاییZR۳۴۰Rنویدزرشیمی با ۸۸ تن عرضه ۱۳۲ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۵ هزار و ۴۵۸ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۵ هزارو ۵۰۵ تومان رقم خورد.

پلی پروپیلن شیمیاییZH۵۱۵MAنویدزرشیمی هم با ۱۲۶ تن عرضه، ۲۷۳ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۵ هزار و ۱۱ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۵ هزار و ۳۱۷ تومان بود.

در همین حال پلی اتیلن سنگین فیلمEX۵ پتروشیمی مارون، پلی پروپیلن شیمیاییRPX۳۴۵Sپلی پروپیلن جم و اپوکسی رزین مایعE۰۶SPLپتروشیمی خوزستان وارد سیستم مچینگ شد.

برخی از مهمترین معاملات پلیمرها در بورس کالای ایران

نام کالا

تولید کننده

نوع قرارداد

قیمت پایه عرضه ریال

قیمت پایانی میانگین ریال

عرضه تن

تقاضا تن

حجم معامله تن

پلی اتیلن سنگین اکستروژن 6366M

پتروشیمی ایلام

نقدی

55,388

60,926

1540

20416

1540

پلی اتیلن سبک خطی 0209AA

پتروشیمی امیرکبیر

نقدی

47,491

50,721

2640

5830

2640

پلی وینیل کلراید S65

پتروشیمی بندرامام

سلف

37,575

38,621

3014

4862

3014

پلی اتیلن سنگین بادی 0035

پتروشیمی بندرامام

سلف

50,183

50,589

3000

3600

3000

پلی وینیل کلراید S65

پتروشیمی اروند

سلف

37,575

37,575

2508

2926

2244

پلی اتیلن ترفتالات بطری BG781

پتروشیمی تندگویان

سلف

50,261

50,972

2046

2882

2046

پلی پروپیلن فیلم HP525J

پلی پروپیلن جم

نقدی

47,824

52,622

1536

2856

1536

پلی پروپیلن شیمیایی MR230C

پتروشیمی مارون

نقدی

53,331

61,048

418

2574

418

پلی اتیلن سنگین بادی BL3

پتروشیمی جم

نقدی

50,183

51,385

1012

2057

1012

پلی وینیل کلراید S65

پتروشیمی غدیر

سلف

37,575

37,944

1000

1820

1000

پلی اتیلن سنگین تزریقی 52518

پتروشیمی جم

نقدی

46,267

46,789

1012

1606

1012

پلی اتیلن سبک فیلم 0075

پتروشیمی بندرامام

سلف

50,906

51,580

1000

1540

1000

پلی اتیلن سنگین فیلم HF5110

پتروشیمی آریا ساسول

نقدی

50,663

50,808

1100

1276

1100

پلی اتیلن سبک فیلم 0200

پتروشیمی بندرامام

سلف

50,906

51,197

1000

1260

1000

پلی استایرن مقاوم 7240

پتروشیمی تبریز

نقدی

65,420

66,513

750

1160

750

پلی اتیلن ترفتالات بطری BG825

پتروشیمی تندگویان

سلف

51,185

51,185

1782

1155

693

پلی اتیلن ترفتالات بطری BG821

پتروشیمی تندگویان

سلف

52,742

53,037

506

1155

506

پلی اتیلن سنگین فیلم F7000

پتروشیمی مهر

نقدی

50,663

50,857

935

1078

935

پلی وینیل کلراید S65

پتروشیمی غدیر

سلف

37,575

37,790

540

1035

540

پلی اتیلن سنگین دورانی 3840UA

پتروشیمی تبریز

نقدی

48,349

48,357

700

800

700

پلی اتیلن سنگین فیلم F7000

پتروشیمی ایلام

نقدی

50,663

50,835

506

748

506

پلی اتیلن سبک تزریقی 1922T

پتروشیمی لاله

نقدی

51,741

53,787

110

682

110

پلی وینیل کلراید S65

پتروشیمی اروند

سلف

36,824

36,824

500

580

440

پلی اتیلن سبک فیلم 2102TX00

پتروشیمی لاله

نقدی

50,906

50,906

1012

330

110

پلی اتیلن سبک فیلم 2100TN00

پتروشیمی لاله

نقدی

55,997

55,997

330

286

286