افزایش محدود قیمت های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا در روز یکشنبه موجب شد تا روند عمومی در این بازار شفاف شود اگرچه حجم رضد قیمت ها بسیار محدود بوده و می توان از این افزایش نرخ مقطعی حتی چشم پوشی کرد. این وضعیت نشان می دهد که اوضاع کلی در بازار پتروشیمی به نسبت قبل تغییر چندانی نداشته است و همچنین تقابل عرضه و تقاضاست که در نهایت قیمت ها را تعیین می کند. این شرایط را می توان نشانه ای برای بازگشت تقاضا به بورس و بازار عنوان کرد اگرچه هم اکنون هم می توان به تقویت حجم تقاضا خوش بین بود. افزایش قیمت دلار و البته جرقه های محدود رشد نرخ در بازار آزاد و حتی بورس کالا داده هایی هستند که در نهایت از بازار حمایت خواهد کرد. در بازار فولاد هنوز هم شاهد روند کاهشی قیمت ها هستیم و احتمال تداوم این شرایط یعنی افت قیمت ها وجود دارد. در بورس انرژی هم یک روز متعادل به ثبت رسید...

بورس۲۴ : افزایش محدود قیمت های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا در روز یکشنبه موجب شد تا روند عمومی در این بازار شفاف شود اگرچه حجم رضد قیمت ها بسیار محدود بوده و می توان از این افزایش نرخ مقطعی حتی چشم پوشی کرد. این وضعیت نشان می دهد که اوضاع کلی در بازار پتروشیمی به نسبت قبل تغییر چندانی نداشته است و همچنین تقابل عرضه و تقاضاست که در نهایت قیمت ها را تعیین می کند. این شرایط را می توان نشانه ای برای بازگشت تقاضا به بورس و بازار عنوان کرد اگرچه هم اکنون هم می توان به تقویت حجم تقاضا خوش بین بود. افزایش قیمت دلار و البته جرقه های محدود رشد نرخ در بازار آزاد و حتی بورس کالا داده هایی هستند که در نهایت از بازار حمایت خواهد کرد. در بازار فولاد هنوز هم شاهد روند کاهشی قیمت ها هستیم و احتمال تداوم این شرایط یعنی افت قیمت ها وجود دارد. در بورس انرژی هم یک روز متعادل به ثبت رسید.

تعادل در بازار فیزیکی بورس انرژی

داد و ستد 19 میلیارد تومان روز یکشنبه در بورس انرژی نشانه ای از تعادل در این بازار بود اگرچه بخش اعظم این حجم توسط داد و ستد 10 هزار مترمکعبی نفتای سبک پالایش نفت تهران در رینگ داخلی محقق شد یعنی این بازار تنها با ثبت 5 عرضه و 5 معامله توانست یک روز نسبتاً متعادل در این بازار را به ثبت برساند. در هفته جاری تاکنون 45.7 میلیارد تومان از انواع حامل های انرژی در بازار فیزیکی مورد معامله قرار گرفته که رقم جذابی برای روزهای ابتدایی هفته محسوب می شود.

بازار فیزیکی بورس انرژی ایران میزبان عرضه کالاهای آیزوریسایکل و نفتای سبک پالایش نفت تهران و حلال 502 و 503 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی عرضه خواهد شد. حجم کل معاملات صورت‌گرفته طی امروز (10 دی ماه) 10،500 تن و به ارزش بیش از 191 میلیارد و 478 میلیون ریال است.

گفتنی است طی روز کاری آتی (11 دی ماه 96)، کالاهای آیزوریسایکل و حلال 404 پالایش نفت شیراز، حلال 402 پالایش نفت کرمانشاه، ریفورمیت پتروشیمی بوعلی، برش سنگین و سوخت کوره سبک پتروشیمی تبریز و متانول پتروشیمی زاگرس در رینگ داخلی و حلال 402 پالایش نفت اصفهان در رینگ بین‌الملل عرضه خواهد شد.

معامله بیش از 93 میلیون کیلووات ساعت برق

تارنمای بورس انرژی: بازار برق بورس انرژی ایران شاهد معامله 1 میلیون و 811 هزار قرارداد معادل 92 میلیون و 622 هزار کیلووات ساعت به ارزش 27 میلیارد و 652 میلیون ریال بود. شایان ذکر است در روز جاری، نمادهای بارپایه و بارپیک با متوسط قیمت298 و 363 ریال بر کیلووات ساعت مورد معامله قرار گرفتند.

از نکات حائز اهمیت جلسه معاملاتی امروز می‌توان به عرضه و معامله برق با دوره تحویل هفتگی دی و دوره مصرف بارپایه توسط نیروگاه طوس در بازار فیزیکی برای مصرف‌کنندگان بزرگ برق اشاره نمود. شایان ذکر است از 10,000 کیلووات در هر ساعت برق عرضه شده با دوره تحویل سومین هفته دیماه 96، 7,000 کیلووات با قیمت 430 ریال بر کیلووات ساعت و ارزش 505 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.

خاطر نشان می‌گردد در آغاز جلسه معاملاتی امروز نمادهای بارپیک روزانه، بارپایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه 96/11/10 گشایش یافتند. همچنین نمادهای بارپیک روزانه، بارپایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه 96/10/14 در پایان جلسه معاملاتی امروز متوقف شده و فرایند تحویل آنها آغاز گردید.

مهمترین معاملات امروز در بازار فیزیکی بورس انرژی

نام کالا

حجم کل معامله شده بر حسب واحد عرضه

واحد عرضه

متوسط قیمت معامله

قیمت پایه

واحد قیمت دهی

برق شرکت افق تامین انرژی طوس-نیروگاه طوس

7000

کیلو وات در هر ساعت

430

500

ریال

آیزوریسایکل پالایش نفت تهران در رینگ داخلی

2000

تن

19287.072

18990

ریال

نفتای سبک پالایش نفت تهران در رینگ داخلی

10000

مترمکعب

13521

13521

ریال

حلال 502 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

492000

لیتر

18876

18876

ریال

حلال 503 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

504000

لیتر

16682

16682

ریال

باز هم کاهش قیمت فولاد

ادامه افت قیمت فولاد در روز یکشنبه هم خودنمایی کرد تا سناریوی افت نرخ در بازار داخلی تداوم یافته و یک روند کامل را ایجاد کند. این وضعیت نه تنها نگرانی از ادامه افت قیمت ها را مطرح می سازد بلکه ممکن است یک فاز جدید از افت نرخ را نیز نمایندگی کرده که می تواند جریان کاهش قیمت ها را وارد یک فاز خطرناک سازد. رخدادی که در کنار مسائل اجتماعی و سقوط آزاد شاخص بورس یعنی عمیق بودن خطر اگرچه نمی توان در خصوص زمان اتمام این جریان جدید اظهار نظر قاطعی داشت. هم اکنون بهای شمش نیز در یک روند کاهشی نوسان می کند که به معنی آن است که هنوز بازار با پتانسیل افت قیمتی رو به روست و تا زمانی که این شرایط تغییر نکند ، وضعیت به همین وضع باقی خواهد ماند. معاملات بورس کالا نیز خبر چندانی برای مخابره ندارد و از آرامش قیمتی و ثبت نرخ های عرضه برای قیمت های معامله خبر می دهد ولی باز هم ذات ثبت معامله شاید بتواند یک سیگنال مثبت برای وجود تقاضا در این بازار به شمار بیاید.

جریان غالب در این بازار هنوز هم کاهشی است اگرچه این روند بالاخره متوقف می شود ولی هم اکنون زمان جذابی برای تغییر فاز قیمتی در این بازار فراهم نشده و به معنای آن است که بازار باید کاهش قیمت های بیشتری را تحمل کند. این شرایط رخدادهای سال 88 و کاهش ممتد قیمت ها را یادآوری می کند و نشان دهنده آن است که هرگونه بی ثباتی اجتماعی تأثیری مشخص بر بازار فولاد بر جای خواهد گذارد که این بار رخدادهای تجاری هم این روند کلی را تحت الشعاع قرار داده است. با توجه به این موارد به جز داده های معاملاتی و حجم عرضه و تقاضا و تأثیر قیمت های جهانی بر بازار داخلی ، باید سیگنال های جدیدی را به اوضاع بازار اضافه کرد اگرچه در این وضعیت تنها می توان به نظاره اوضاع نشست و افت قیمت ها را تماشا کرد. این در حالی است که افزایش قیمت دلار شاید بتواند در میان مدت از بازار فولاد حمایت کند ولی زمان آن فرانرسیده است.

برخی از مهمترین معاملات محصولات فولادی در بورس کالای ایران

نام کالا

تولید کننده

نوع قرارداد

قیمت پایه عرضه ریال

قیمت پایانی میانگین ریال

عرضه تن

تقاضا تن

حجم معامله تن

سبد تیرآهن مخلوط

ذوب آهن اصفهان

سلف

27,000

27,000

340

340

340

میلگرد 10-A3

فولاد کرمان

نقدی

22,200

22,200

110

220

110