افزایش قیمت فولاد در اولین روز هفته در کنار رشد نسبی بهای پلیمرها و همچنین احتمال رکوردشکنی های جدید در بازار فیزیکی بورس انرژی نشان می دهد که هفته ای مهم در بازارهای کالایی آغاز به کار کرده است. این شرایط قطعاً سیگنالی واقعی را به سایر بازارهای مرتبط ارائه می کند اگرچه از هم اکنون نمی توان نتیجه نهایی از نوسان قیمت ها در هفته جاری را مورد بررسی قرار داد ولی تداوم رکوردهای موجود خود موفقیتی جدی در این بازارها به شمار می رود. احتمال ادامه افزایش قیمت ها در بازار فولاد وجود دارد و همچنین در صورت تقویت عرضه ها ، رکورد بیشترین حجم معاملات یکساله پلیمرها در بورس کالا که در هفته گذشته ثبت شد باز هم ترقی می یابد...

بورس۲۴ : افزایش قیمت فولاد در اولین روز هفته در کنار رشد نسبی بهای پلیمرها و همچنین احتمال رکوردشکنی های جدید در بازار فیزیکی بورس انرژی نشان می دهد که هفته ای مهم در بازارهای کالایی آغاز به کار کرده است. این شرایط قطعاً سیگنالی واقعی را به سایر بازارهای مرتبط ارائه می کند اگرچه از هم اکنون نمی توان نتیجه نهایی از نوسان قیمت ها در هفته جاری را مورد بررسی قرار داد ولی تداوم رکوردهای موجود خود موفقیتی جدی در این بازارها به شمار می رود. احتمال ادامه افزایش قیمت ها در بازار فولاد وجود دارد و همچنین در صورت تقویت عرضه ها ، رکورد بیشترین حجم معاملات یکساله پلیمرها در بورس کالا که در هفته گذشته ثبت شد باز هم ترقی می یابد. این وضعیت در خصوص بورس انرژی برجسته تر است زیرا این احتمال وجود دارد که عرضه های جذاب فردا به معامله ختم شود که خروجی آن شکسته شدن رکورد تاریخی ارزش معاملات بازار فیزیکی در آذرماه خواهد بود. تجمیع این موارد نشان می دهد که بازارهای کالایی وارد دوره مهمی از حیات خود شده که با تقویت این داده ها می تواند چهره جدیدی از بازارهای را رخنمون سازد.

یک روز تا ثبت بزرگ ترین عرضه های فیزیکی تاریخ بورس انرژی

معامله نزدیک به 14 میلیارد تومان از انواع حامل های انرژی در بازار فیزیکی را می توان چهره اصلی معاملاتی در این بازار رسمی در روز ابتدایی هفته جاری به شمار آورد که شاهد بودیم نزدیک به 6400 تن از انواع فرآورده ها به صورت فیزیکی مورد معامله قرار گرفت. فردا همچنین زمان عرضه 90 هزار تن نفتای سنگین پالایش نفت لاوان و همچنین 35 هزار تن نفت کوره شرکت ملی نفت ایران است که در صورت تحقق این دو معامله رکورد تاریخی ارزش معاملات ماهانه در بازار فیزیکی بورس انرژی جابجا خواهد شد اگرچه رکورد جذابی نیز در معاملات هفتگی این بازار به ثبت می رسد. در آذرماه تاکنون 325 میلیارد تومان ارزش معاملات فیزیکی بوده که تا رکورد تاریخی این بازار یعنی 450 میلیارد تومان ( آبان 96 ) هنوز فاصله داریم. شنیده ها حکایت از آن دارد که عرضه نفتای سنگین از هم اکنون مشتری دارد یعنی در صورت ثبت این معامله می توان تغییر فاز معاملاتی در بورس انرژی را به وضوح مشاهده کرد. رخدادی که در هفته گذشته نیز بدان اشاره کرده بودیم.

نخستین عرضه حلال 503 پالایش نفت کرمانشاه

امروز بازار فیزیکی بورس انرژی ایران میزبان عرضه کالاهای گاز مایع صنعتی، گاز بوتان، گاز پروپان و برش سنگین پتروشیمی بندرامام، آیزوفید، آیزوریسایکل، حلال 402 و حلال 404 پالایش نفت تبریز، آیزوریسایکل، پروپان و حلال 402 پالایش نفت تهران در رینگ داخلی و حلال 402 پالایش نفت اصفهان و گاز مایع پالایش نفت شازند در رینگ بین الملل بود.

به گزارش پایگاه خبری بورس انرژی؛ طی روز کاری آتی (26 آذر 96)، کالاهای آیزوریسایکل و حلال 404 پالایش نفت شیراز، نفتای سنگین پالایش نفت تهران و بلندینگ حلال 410 و حلال 503 پالایش نفت کرمانشاه در رینگ داخلی و نفت کوره 380 سانتی استوک شرکت ملی نفت ایران و نفتای سنگین پالایش نفت لاوان در رینگ بین الملل عرضه خواهد شد. از نکات حائز اهمیت بازار داخلی فردا می‌توان به نخستین عرضه حلال 503 پالایش نفت کرمانشاه اشاره کرد.

معامله بیش از 10 میلیون کیلووات ساعت در بازار برق

در جریان معاملات روز جاری بورس انرژی ایران (‌شنبه 25 آذر ماه 96)، در بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله بورس انرژی ایران، در بازار گواهی‌های سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری پروژه و در نماد پرند بالغ بر2 میلیون و 43 هزار گواهی از گواهی‌های این صندوق با ارزش 6 میلیارد و 844 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.

همچنین امروز، بازار برق بورس انرژی ایران شاهد معامله 868 هزار قرارداد معادل 10 میلیون و 704 هزار کیلووات ساعت به ارزش 3 میلیارد و 340 میلیون ریال بود. شایان ذکر است در روز جاری، نمادهای بارپایه، میان باری و بارپیک با متوسط قیمت 298،320 و 349 ریال بر کیلووات ساعت مورد معامله قرار گرفتند.

خاطر نشان می‌گردد در آغاز جلسه معاملاتی امروز نمادهای بارپیک روزانه، بارپایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه 96/10/23، 96/10/24 و 96/10/25 و بار پیک هفتگی، بار پایه هفتگی، میان باری هفتگی و کم باری هفتگی 96/11/21 گشایش یافتند. همچنین نمادهای بارپیک روزانه، بارپایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه 96/09/29 در پایان جلسه معاملاتی امروز متوقف شده و فرایند تحویل آن ها آغاز شد.

مهمترین معاملات امروز در بازار فیزیکی بورس انرژی

نام کالا

حجم کل معامله شده بر حسب واحد عرضه

واحد عرضه

متوسط قیمت معامله

قیمت پایه

واحد قیمت دهی

متانول پتروشیمی زاگرس در رینگ داخلی

75

تن

13688

13688

ریال

حلال 402 پالایش نفت اصفهان در رینگ بین الملل

1656

مترمکعب

479.11

479.11

دلار(سنا)

گاز مایع پالایش نفت شازند در رینگ بین الملل

0

تن

-

476

دلار(سنا)

آیزوریسایکل پالایش نفت تهران در رینگ داخلی

1500

تن

18988

18988

ریال

حلال 402 پالایش نفت تهران در رینگ داخلی

1100000

لیتر

17561

15965

ریال

پروپان پالایش نفت تهران در رینگ داخلی

150

تن

19271

19271

ریال

گاز بوتان صنعتی پتروشیمی بندر امام در رینگ داخلی

0

تن

-

22550

ریال

گاز مایع صنعتی پتروشیمی بندر امام در رینگ داخلی

120

تن

22708

22708

ریال

برش سنگین پتروشیمی بندر امام در رینگ داخلی

506

تن

13788

13788

ریال

حلال 402 پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

2142000

لیتر

19317

19317

ریال

آیزوفید پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

30

تن

15483

15483

ریال

آیزوفید پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

100

تن

15483

15483

ریال

حلال 404 پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

120

مترمکعب

16264

16264

ریال

آیزوریسایکل پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

0

تن

-

18439

ریال

گاز پروپان صنعتی پتروشیمی بندر امام در رینگ داخلی

0

تن

-

23341

ریال

دلار(سنا-مطابق مکانیسم مصوب هیئت مدیره بورس انرژی ایران مورخ 95/8/9 )

خوش بینی به رکوردشکنی بورس انرژی

در هفته گذشته در بازار فیزیکی بورس انرژی شاهد بودیم که 50 هزار و 902 تن از انواع فرآورده های نفتی ، گازی و پتروشیمیایی مورد معامله قرار گرفت که موجب شد بیش از 94 میلیارد تومان ارزش معاملات به ثبت برسد. این در حالی بود که در این بازه زمانی شاهد عرضه 96 هزار و 118 تن در بازار فیزیکی بودیم که با مقایسه با حجم معاملات ؛ نشان دهنده آن است که 53 درصد از عرضه ها مورد معامله قرار گرفت. عرضه بیش از 96 هزار تن در بازار فیزیکی در هفته گذشته به منزله ثبت بیشترین حجم عرضه ها در 6 هفته اخیر بوده که از جذابیت بالای بورس انرژی برای جذب فرآورده های مختلف خبر می دهد. متوسط ارزش معاملات هفتگی بورس انرژی در سال جاری رقمی نزدیک به 71.3 میلیارد تومان بوده که نشان می دهد ارزش معاملات در هفته گذشته 32 درصد بیشتر از متوسط سال جاری است که نکته مهمی در این بازار به شمار می رود. ارزش معاملات هفته گذشته موجب شد تا ارزش کل داد و ستد در بازار فیزیکی در آذرماه به 312 میلیارد تومان برسد که این رقم معاملات خود یک رکورد جذاب به شمار می رود ولی هنوز تا شکسته شدن رکورد معاملات ماهیانه در تاریخ معاملات بورس انرژی فاصله دارد. بیشترین ارزش معاملات ماهانه در تاریخچه فعالیت بازار فیزیکی بورس انرژی رقمی نزدیک به 420 میلیارد تومان بوده که برای شکسته شدن این رکورد در هفته پیش رو نیاز است تا 108 میلیارد تومان به ارزش معاملات افزوده شود. رخدادی که اگرچه ثبت آن محتمل است ولی خوش بینانه محسوب خواهد شد. در صورتی که روند معاملات روزهای اخیر در بورس انرژی باز هم تداوم یابد می توان به شکسته شدن این رکورد امیدوار بود اگرچه به تحلیل و تفسیر مجزایی نیاز دارد.

در هفته گذشته حجم عرضه ها به بیش از 96 هزار تن افزایش یافت که بیشترین حد در 6 هفته اخیر بوده ولی تقریباً 53 درصد آن مورد معامله قرار گرفت. این شرایط به خودی خود نشان می دهد که این حجم از عرضه های موجود به هفته آینده موکول شده که پتانسیل افزایش حجم عرضه ها را ایجاد می کند. از سوی دیگر قیمت های جهانی نفت خام هنوز هم در مسیر رشد قرار داشته که سیگنالی برای افزایش بیشتر بهای فرآورده های نفتی در بازارهای داخلی و بین المللی محسوب خواهد شد که سیگنالی مهم برای تقویت حجم تقاضاست. این شرایط در کنار هم نشان می دهد که پتانسیل تقویت حجم معاملات در هفته آینده وجود دارد. از سوی دیگر در روز یکشنبه مورخ 96.9.26 شاهد عرضه 90 هزار تنی نفتا سنگین پالایش نفت لاوان در رینگ بین الملل هستیم که در صورت ثبت این معامله ، حجم و ارزش معاملات در بورس انرژی دگرگون شده و قطعاً رکورد حجم و ارزش معاملات در این بازار شکسته خواهد شد. این عرضه را باید یکی از بزرگ ترین عرضه ها در تاریخ فعالیت بورس انرژی به شمار آورد و البته در صورت ثبت این معامله ، رکورد تاریخی معاملات ماهیانه در بورس انرژی قطعاً جابجا خواهد شد. بزرگ ترین معامله در تاریخ بورس انرژی، داد و ستد 150 هزار تن نفتای سبک شرکت پالایش نفت لاوان در رینگ بین الملل در 9 اردیبهشت ماه سال 94 بود که موجب شد ارزش معاملات ماهانه در اردیبهشت آن سال به بیش از 360 میلیارد تومان افزایش یابد. حال در شرایطی که تاکنون ارزش معاملات آذرماه به بیش از 311 میلیارد تومان افزایش یافته فاصله چندانی تا رکوردشکنی این بازار باقی نمانده است.

در هفته گذشته در رینگ داخلی میعانات گازی پالایش گاز ایلام ، میعانات گازی پالایش گاز خانگیران (S-500) ، سوخت کوره سبک پتروشیمی تبریز ، متانول پتروشیمی شیراز ، آیزوریسایکل پالایش نفت اصفهان ، حلال 402 پالایش نفت بندرعباس و حلال 402 پالایش نفت کرمانشاه ( عمده ) با رشد قیمت ها رو به رو شدند و در رینگ بین الملل حلال 402 پالایش نفت تبریز و گاز مایع پالایش گاز فجر جم با رقابت و افزایش نرخ مورد معامله قرار گرفتند. این شرایط نشان می دهد که هنوز جذابیت های معاملاتی در بورس انرژی به قوت خود باقی است. البته نکته مهم در خصوص معاملات هفته گذشته را می توان کاهش جذابیت خرید حلال 402 دانست زیرا برخی از عرضه های این کالا با رقابت مواجه نشد اگرچه تمامی عرضه ها مورد معامله قرار گرفتند. بیشترین رشد قیمت در هفته گذشته در بازار فیزیکی بورس انرژی به میعانات گازی پالایش گاز خانگیران در رینگ داخلی (S-500) با 13.79 درصد تعلق گرفت و میعانات گازی پالایش گاز ایلام در رینگ داخلی در رتبه بعدی با رشد قیمت 12.87 درصد بود. این شرایط باز هم نشان دهنده کشف آزادانه قیمت ها در این بازار است. همین آمار و ارقام را می توان یکی از دستاوردهای مهم بورس انرژی به شمار آورد زیرا واقعیت های بازار فرآورده های نفتی ، گازی و پتروشیمی را با شفافیتی مثال زدنی به همگان عرضه می دارد.

آغاز مجدد آتش فشان فولادی ها

همان گونه که روزهای گذشته به آن اشاره کرده بودیم بهای مصنوعات فولادی پس از ثباتی شکننده وارد یک فاز جدید از رشد قیمت ها شد گویی آتش فشان افزایش قیمت فولاد کار خود را مجدداً آغاز کرده است. افزایش قیمت های جهانی فولاد و مخصوصاً فلزات در بازارهای جهانی ، خوش بینی به قیمت های بالای نفت خام ، افزایش بهای قراضه در بازار داخلی و رشد قیمت شمش جمعاً موجب شد تا رشد قیمت فولاد در اولین روز فعالیت بازار در هفته جاری به ثبت برسد که سیگنال مهمی در این بازار به شمار می رود اگرچه این بار جو روانی افزایش نرخ نیز به کمک رشد قیمت ها آمده تا جایی که بهای مصنوعات فولادی در بستر بازار در طول یک رو چند بار رشد نرخ را تجربه کند. این شرایط نشان می دهد که موتور سفته بازی هم به کمک رشد قیمت ها آمده و تداوم این وضعیت تجربیات پیشین از افزایش نرخ را باز هم در اذهان زنده کرده است. با توجه به همین موارد احتمالاً باز هم شاهد ادامه افزایش نرخ هستیم که می تواند در بستر بازار تغییرات مهمی را موجب شود. این در حالی است که خبرها از آغاز به کار مجدد صادرات خبر می دهد که می تواند تا حدودی عرضه شمش به بازار داخلی را با اما و اگرهای جدیدی رو به رو سازد که همین مطلب نیز به معنی تداوم رشد قیمت هاست. از هم اکنون می توان هفته ای آتشین را برای بازار فولاد مورد رصد و توجه قرار داد که در صورت کم توجهی به آن ممکن است رخدادهای پیش بینی نشده جدیدی را به همراه داشته باشد. ساده ترین رویکرد در خصوص دورنمای قیمت فولاد ادامه رشد بهای این کالا در بستر بازار است اگرچه سرایت رشد قیمتی به بورس کالا در اواخر هفته گذشته خود دلیلی رسمی برای روند افزایشی فعلی است آن هم در شرایطی که ادامه رشد قیمت ها در بورس کالا می تواند سیگنالی جدید را برای ادامه افزایش نرخ به بازار ارائه دهد.

با توجه به تمامی این موارد دورنمای بازار هنوز افزایشی است ولی باید اوج توجه را به معاملات بورس کالا معطوف داشت زیرا عدم افزایش نرخ در این بازار رسمی خود سرعت گیر مهمی به شمار می رود که می تواند روند افزایشی قیمت ها را با وقفه رو به رو سازد . در برابر این رخداد می توان به ادامه رشد قیمتی در بورس کالا توجه کرد زیرا موتور محرک جدیدی برای افزایش نرخ را ایجاد می کند اگرچه وضعیت بازار قراضه و نوسان بهای شمش هم در خودنمایی این مطلب مهم بی تأثیر نیست. به نظر می رسد بازار قراضه توجه چندانی به رخدادهای بورس کالا نداشته باشد و در صورت افزایش مداوم این نرخ و همچنین رشد بهای شمش بازار فولاد که هم اکنون مستعد افزایش قیمت هاست با تکانه هایی جدی همراه می شود.

بازار فولاد داخلی آماده رشد قیمت بیشتر‌؟

معامله‌گران فولاد دادوستدهای هفته گذشته را با ثبات قیمت‌ها در بازار آزاد و رشد قیمت عرضه در بورس کالای ایران پشت سر گذاشتند. به گزارش کارگزاری آبان؛ در هفته معاملاتی منتهی به 24 آذرماه قیمت اغلب مصنوعات فولادی اعم از شمش، مقاطع ساختمانی و اغلب ضخامت‌های ورق با نوسان چندانی نسبت به هفته پیشین روبه‌رو نشدند و ثبات قیمتی در خصوص اکثر این محصولات به وضوح قابل مشاهده بود. این در حالی است که در تالار صنعتی بورس کالا شمش فولاد خوزستان و سه عرضه مقاطع از سوی ذوب‌آهن با رشد قیمت روبه‌رو شدند.

به اعتقاد دست‌اندرکاران بازار از ابتدای دی‌ماه اندک اندک باید انتظار رشد قیمت شمش و مقاطع ساختمانی را در بازار داشت. شمش فولاد از آن جهت از سوی فعالان بازار مستعد رشد قیمت عنوان می‌شود که عرضه آهن اسفنجی به عنوان ماده اولیه تولید این محصول کاهش یافته و همزمان قیمت آهن قراضه (دیگر ماده اولیه تولید شمش) در حال افزایش است.

از سوی دیگر در بازارهای جهانی نیز قیمت شمش و آهن اسفنجی روند افزایشی دارد که همین امر منجر به تلاش فولادسازان برای صادرات شده و بازار داخل را آماده رشد قیمت خواهد کرد. در این میان پایین بودن موجودی انبار تولیدکنندگان مقاطع ساختمانی به واسطه رکود و نبود تقاضا در ماه‌های اخیر و تلاش آن‌ها برای تولید دوباره محصول به امید افزایش خریدهای پایان سال متقاضیان، خود عامل دیگری برای افزایش خرید شمش در هفته‌های پیش رو و در نتیجه رشد قیمت این محصول خواهد بود.

در بازار مقاطع ساختمانی نیز که هفته گذشته شاهد ثبات قیمتی میلگرد و تیرآهن بودیم به نظر می‌رسد بازار خود را آماده تغییر فاز می‌کند به این معنی که همزمان با بالا گرفتن جنب و جوش خریدهای پایان سال و از سویی خریدهای خاور دور و تمرکز فولادسازان داخلی روی صادرات قیمت‌ها در بازار داخلی نیز روند افزایشی به خود بگیرد.

به هر ترتیب اگرچه در بازار آزاد شاهد پشت سر گذاشتن هفته آرامی بودیم، اما در بورس کالا چند محصول در پی افزایش حجم خریدها با رشد قیمت پایانی نسبت به قیمت پایه روبه‌رو شدند.

هفته گذشته در بورس کالا نزدیک به 167 هزار تن انواع فولاد به تابلو معاملات آمد اما حجم معامله 162 هزار و 451 تن به ثبت رسید. شرکت‌های عرضه کننده فولادی نیز شامل فولاد خوزستان، ذوب آهن، مجتمع فولاد خراسان، گروه ملی فولاد و فولاد آذربایجان بودند. طی این هفته شمش فولاد خوزستان 20 هزار تن شمش را با قیمت 1835 تومان عرضه کرد که در پس ثبت تقاضای 42 هزار تنی قیمت پایانی این محصول با 3 ریال افزایش روبه‌رو شد.

در این میان ذوب‌آهن نیز 4 سبد میلگرد و تیرآهن را به ترتیب در حجم‌های 2000، 5000، 10 هزار و 30 هزار تن با قیمت‌های 2270، 2250، 2220 و 2200 تومان عرضه کرد که هر چهار عرضه در مواجه با تقاضای دو برابری با رشد قیمت پایانی روبه‌رو شدند. بر این اساس سبد میلگردهای عرضه شده که همگی در قالب معاملاتی سلف به تابلو معاملات آمدند تا سقف حداکثر 2.7 درصد رشد قیمت پایانی را تجربه کردند. باقی عرضه‌های مقاطع از سوی ذوب آهن یا سایر تولیدکنندگان با نوسان قیمت روبه‌رو نشدند.

در کنار تحولات بازار فولاد هفته قبل همچنین شاهد انتشار آماری از سوی ایمیدرو در خصوص میزان صادرات فولادسازان بزرگ کشور بودیم. بر اساس این گزارش میزان صادرات وزنی فولاد خام و محصولات فولادی شرکت‌های بزرگ طی 8 ماهه امسال 27 درصد افزایش یافته است.

نه شرکت بزرگ فولاد ساز کشور شامل فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان، فولاد اکسین، فولاد هرمزگان، فولاد آلیاژی ایران، فولاد آذربایجان، فولاد خراسان و فولاد کاوه جنوب از ابتدای فروردین تا پایان آبان، 4 میلیون و 566 هزار و 318 تن فولاد خام و محصولات فولادی صادر کردند. همچنین شرکت‌های مذکور طی ماه آبان، 584 هزار و 847 تن فولاد خام محصولات فولادی صادر کردند که نسبت به رقم مدت مشابه سال گذشته، 57 درصد رشد نشان می‌دهد. محصولات صادر شده شامل بلوم، بیلت، اسلب، تیرآهن، میلگرد، تختال، شمش چدن، ورق (گرم، سرد، عریض و گالوانیزه)، کلاف (گرم، سرد، قلع اندود، اسیدشویی و سخت سرد)، میلگرد، آهن اسفنجی و غیره بود.

آخرین وضعیت فولاد و سنگ‌آهن در بازارهای جهانی

طی روزهای گذشته در بازارهای جهانی قیمت سنگ‌آهن و فولاد به صعود هفته‌های اخیر خود ادامه داد، اگرچه روز چهارشنبه و پنج‌شنبه بازار در مسیر تعدیل قیمت‌ها قدم برداشت. به گفته تجار، فولادسازان شروع به ذخیره سنگ‌آهن کرده‌اند و این موضوع قیمت سنگ‌آهن را افزایش داده است.

در همین حال به گزارش پلتس قیمت فولاد در بازار چین همچنان در حال صعود است و قیمت میلگرد در اوج قیمت 5 سال گذشته قرار دارد. با این وجود همانطور که اشاره شد روند رشد قیمت‌های داخلی چین، دو روزی است که متوقف شده و بازار در حال تعدیل اندک قیمت است اگرچه به نظر می‌رسد روند افزایش قیمت‌های سایر نواحی به تبع تحولات دو هفته گذشته چین، تازه آغاز شده باشد. در این میان شاهد رشد مطلوب قیمت در ناحیه خاورمیانه و CIS ناشی از افزایش قیمت قراضه، زغال‌سنگ و سنگ آهن هستیم و میلگرد صادراتی ترکیه چهارشنبه 0.9 درصد گران شد، روند قیمت بازار امارات و مصر نیز صعودی گزارش شده است.

بیم و امید از رشد قیمت ها در بازار محصولات پتروشیمی

اگرچه بازار داخلی محصولات پتروشیمی و معامله گران بورس کالا به تداوم رشد قیمت ها و حتی تقویت جذابیت خرید خوش بین هستند ولی قیمت های جهانی نشان می دهد که روند افزایشی پیشین کمی تعدیل شده و از شتاب رشد قیمت ها کاسته شده هرچند که برخی از گریدها حتی افت قیمت داشته اند. این شرایط در کنار روند افزایشی بهای دلار در بازار آزاد می تواند چشم انداز افزایش نرخ های پایه در بورس کالا را با محدودیت های جدیدی رو به رو سازد. این در حالی است که حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا در هفته گذشته به بیشترین رقم در یکسال اخیر دست پیدا کرده که نشان می دهد تزریق کالا از بورس به بازار افزایش یافته است. این موارد در کنار قیمت های بالای فعلی در بازار داخلی به بیم و امیدی از آینده بازار بدل گشته که در نهایت روند افزایشی نرخ ها را با یک وقفه زمانی همراه ساخته است. این شرایط در کل موجب شد تا اگرچه هنوز بازار داخلی افزایشی باشد ولی برخی از گریدها با کاهش نرخ رو به رو شوند اما تا زمان اعلام قیمت های پایه جدید در بورس کالا در روز آینده نمی توان اظهارنظر قاطعی در این خصوص ابراز کرد. با توجه به وجود تقاضای مؤثر در بازار آزاد در کنار قیمت های جذاب فعلی ، در صورت افزایش حجم عرضه ها ممکن است رکورد حجم معاملات هفته گذشته در بورس کالا شکسته شود.

رکوردشکنی پلیمرها

تقویت بازار محصولات شیمیایی در کنار بازار پلیمرها نشان می دهد که فروش محصولات پتروشیمی در بازارهای داخلی به شدت افزایش یافته است که این شرایط چیزی از یک رکورد مهم کم ندارد. به گزارش کارگزاری آبان؛ با توجه به این وضعیت می توان به تداوم خوش بینی ها به بازار محصولات پتروشیمی امیدوار بود آن هم در شرایطی که قیمت های جهانی هم در یک مسیر صعودی نسبی قرار گرفته است. در هفته گذشته حجم معاملات پلیمرها رکورد یک سال اخیر خود را در هم شکست.

رشد قیمت پلیمرها در بورس و بازار در کنار کاهش حجم عرضه ها موجب شد تا روزهایی ملتهب در بستر بورس کالا و حتی بازار آزاد تجربه شود تا جایی که حجم معاملات به بیشترین حد خود در یکسال اخیر افزایش یافت. این شرایط نشان می دهد که واقعیت های معاملاتی بیش از پیش با التهاب همراه شده و در صورت تغذیه بیشتر بازار از عرضه پلیمرها می توان رکوردهای معاملاتی بزرگی را به ثبت رساند. هنوز التهاب در بازارهای PVC ، پلی پروپیلن های شیمیایی ، نساجی و فیلم ادامه یافته اگرچه در بازار PVC این وضعیت جدی تر از قبل ارزیابی می شود. کاهش حجم عرضه های فیزیکی با تحویل فوری و اورهال پتروشیمی اروند به این شرایط کلی دامن زده است. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که حجم عرضه ها و معاملات سلف PVC به نسبت بالاست که موجب خواهد شد در آینده ای نه چندان دور ، بازار PVC به آرامشی نسبی دست یابد ولی هنوز نمی توان زمان این تغییر فاز را به صراحت عنوان کرد اگرچه ورود پتروشیمی اروند به فاز تولید و تقویت عرضه های نقدی می تواند چراغ راهنمای این وضعیت پیش رو باشد.

رشد قیمت ها در بورس کالا و بازار داخلی پلیمرها موجب شد تا جذابیت محسوسی برای خرید این گروه های کالایی در بستر بازار ایجاد شود که رشد تقاضا را می توان یکی از خروجی های آن به شمار آورد. این شرایط در کنار افزایش ممتد قیمت های پایه در بورس کالا موجب شده تا نرخ ها در حاشیه بازار به سطوح بسیار بالایی دست یابد که می تواند نگرانی از عقب نشینی خریداران را برجسته سازد. این در حالی است که حجم عرضه گریدهای جذاب در بورس کالا اصلاً جوابگوی تقاضای موجود نیست و تداوم این شرایط می تواند رشد قیمت های جدیدی را در هفته جاری استارت بزند که موجب خواهد شد بازار به سطوحی بسیار بالا و البته شکننده دست یابد. این شرایط را از هم اکنون نیز می توان مورد بررسی قرار داد زیرا به رغم وجود تقاضا در بستر بازار و بورس کالا ، ولی در پاره ای از اوقات بهای برخی از گریدها در بازار داخلی به صورت موقتی کاهش یافت که نشان می دهد نرخ های موجود برای برخی از خریداران قابل پذیرش نیست و به ناچار از خرید مواد اولیه خود امتناع کرده اند. این در حالی است که بازار منتظر اعلام قیمت های پایه جدید است و در صورت افزایش مجدد نرخ های پایه در بورس کالا ، قیمت های فعلی بیش از پیش برای بازار قابل پذیرش بوده و در نهایت یک فاز صعودی جدید در این بازار آغاز به کار خواهد کرد. بازار پلیمرها به عرضه های بیشتری نیاز دارد و البته شاهد مداخله برخی ارگان های نظارتی هستیم ولی با توجه به تمامی این موارد در کنار جو روانی افزایشی در بازار و حتی احتمال رشد عرضه ها ، ولی باز هم التهاب ایجاد شده در معاملات تا فروکش کردن کامل به زمان بیشتری نیاز دارد.

مهمترین رخدادها در بازار محصولات پتروشیمی در هفته ای که گذشت:

 • رشد قیمت ها در بازار داخلی و بورس کالا همراه با افزایش قیمت های پایه در ابتدای هفته قبل و تقویت جذابیت خرید پلیمرها
 • کاهش 9.95 درصدی حجم عرضه پلیمرها در بورس کالا و ثبت رقم 73 هزار و 366 تن که هنوز رقم نسبتاً بالایی به شمار می رود.
 • افزایش 2.73 درصدی تقاضای پلیمرها و ثبت رقم 130 هزار و 442.4 تن که بیشترین حد در 8 هفته اخیر محسوب می شود و به رغم کاهش عرضه ها ، نشان می دهد که تقاضا برای گریدهای جذاب باز هم افزایش یافته است.
 • رشد 1.99 درصدی حجم معامله پلیمرها در بورس کالا و ثبت رقم 66 هزار و 988.4 تن که بیشترین حد از هفته منتهی به 18 آذرماه سال گذشته است که نشان می دهد هفته گذشته رکورد حجم معاملات یکسال اخیر شکسته شد.
 • ثبت 1.77 برابری تقاضا به نسبت عرضه پلیمرها در هفته قبل که بیشترین حد در 8 هفته گذشته بوده و نشان دهنده جذابیت خرید در این بازار است.
 • معامله 91.31 درصدی عرضه پلیمرها در بورس کالا که بیشترین حد از اواسط آبان ماه سال گذشته تاکنون است.
 • افزایش قیمت دلار ، رشد قیمت های جهانی نفت خام و احتمال افزایش قیمت های جهانی محصولات پتروشیمی و تقویت جذابیت خرید در بازار داخلی و بورس کالا که به افزایش قیمت های پلیمرها منجر شد.
 • بیم و امید از افزایش مجدد قیمت های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا در روز یکشنبه پیش رو
 • التهاب در بازارهای PVC و پلی پروپیلن های نساجی و شیمیایی که موجب شد در این گروه های کالایی با رشد قیمت ها رو به رو باشیم
 • افزایش محسوس رقابت برای خرید گریدهای پلیمری در بورس کالا تا جایی که در هفته گذشته نزدیک به 40 گرید مختلف با رشد قیمت ها رو به رو شدند.
 • کاهش 27.88 درصدی حجم عرضه ترکیبات شیمیایی در بورس کالا و ثبت رقم 22 هزار و 762.9 تن که کمترین حد از اوایل سال جاری تاکنون محسوب می شود.
 • رشد 35.67 درصدی تقاضای محصولات شیمیایی در بورس و ثبت رقم 29 هزار و 888 تن که بیشترین رقم در 4 هفته اخیر محسوب می شود.
 • افزایش 17.15 درصدی حجم معامله محصولات شیمیایی در بورس کالا در هفته گذشته و ثبت رقم 15 هزار و 774 تن که نشان دهنده بهبود کلی در این بازار است اگرچه این حجم معاملات هنوز هم پایین به شمار می رود.
 • معامله 69.3 درصدی حجم عرضه ترکیبات شیمیایی در بورس کالا که بیشترین رقم در 4 هفته اخیر است.
 • ورود بازار محصولات شیمیایی به یک فاز رونق همگام با بازار پلیمرها که می تواند نقطه قوت مهمی برای تمامی بازارهای زیر مجموعه محصولات پتروشیمی به شمار رود.