در هفته ای که نماگر بازار سهام افت ۶٠ واحدی را به ثبت رساند، نیمی از صندوق های سرمایه گذاری در سهام توانستد با ثبت بازدهی مثبت به کار خود پایان دهند که ...

بورس۲۴ : در هفته ای که نماگر بازار سهام افت 60 واحدی را به ثبت رساند، نیمی از صندوق های سرمایه گذاری در سهام توانستد با ثبت بازدهی مثبت به کار خود پایان دهند که در این میان فیروزه موفقیت، شاخص 30 شرکت بزرگ فیروزه، آوای ثروت کیان، گنجینه ارمغان الماس و توسعه صادرات صدرنشینان هفته بودند. از سوی دیگر شاهد روند منفی در حدود نیمی از صندوق ها نیز بودیم که تصمیم نگاران پیشتاز، مشترک دماسنج و میعاد ایرانیان ضعیف ترین عملکرد را طی این مدت برجای گذاشتند. با توجه به اینکه صندوق های سرمایه گذاری عموما برای افرادی با ریسک پذیری کمتر، که علم زیادی به روش های تحلیلی ندارند یا زمان کافی برای مدیریت سهام خود را در اختیار ندارند، مناسب می باشد، هر واحد صندوق از تقسیم کل ارزش دارایی بر سرمایه به دست می آید که آن را با NAV یا خالص ارزش دارایی ها می سنجیم. در جدول زیر این شاخص برای 5 صندوق با بیشترین NAV نشان داده شده است. این فاکتور لزوما بیانگر عملکرد بهتر در کوتاه مدت نمی باشد بلکه ملاک خوبی برای جذب نقدینگی در میان علاقه مندان به صندوق ها تلقی می شود.

برای بررسی دقیق تر، اطلاعات و روند بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در سهام در جدول زیر آورده شده است. لازم به ذکر است؛

درصد بازدهی صندوق هایی که از بازدهی شاخص کل در بازه های زمانی متفاوت بیش تر بوده است به رنگ سبز مشخص شده است. برای مثال همانگونه که مشاهده می نمایید طی یک ماه گذشته بازده صندوق های سرمایه گذای فیروزه موفقیت، شاخص 30 شرکت بزرگ فیروزه و ...از بازده بازار(3.8%) بالاتر بوده است.

دوره برتر بازدهی، درصد تعداد روزهای کاری از آغاز فعالیت هر صندوق است که در آن روزها بازدهی صندوق از بازدهی شاخص کل برتر بوده است.

در محاسبه بتا نرخ تغییرات روزانه NAV صندوق ونرخ تغییرات روزانه شاخص کل استفاده شده است.