به نظر می‌رسد با پایداری بازار و رشد بیشتر شاخص کل امکان کسب بازدهی مناسب در ماه های آتی سال چندان دور از ذهن نباشد. طی یک ماهه آبان، صندوق سرمایه گذاری بانک مسکن با ثبت بازده قابل توجه ....

بورس۲۴ : نماگر اصلی بازار سهام با توجه به رشد قابل ملاحظه قیمت ها طی معاملات هفته گذشته، رشد 1.5 درصدی را ثبت کرد. از دیدگاه کارشناسان، بازار سهام با جریان نقدینگی تازه ای مواجه شده است. از سوی دیگر، رشد نرخ دلار و همچنین افزایش بهای نفت خام و فلزات نیز موجب افزایش امیدواری‌ها به رشد سود‌آوری شرکت‌ها شده است و به نظر می‌رسد با پایداری بازار و رشد بیشتر شاخص کل امکان کسب بازدهی مناسب در ماه های آتی سال چندان دور از ذهن نباشد. اکثر صندوق های سرمایه گذاری در سهام نیزدر این مدت متاثر از جو بازار، عملکرد مثبت قابل قبولی بر جای گذاشتند که صندوق های مشترک کارگزاری بانک ملی، سپهر آتی خوارزمی، مبین سرمایه، نوید انصار و یکم اکسیر فارابی بالاترین بازدهی را داشتند. از سوی دیگر در میان شاگرد آخرهای این هفته که تعدادشان انگشت شمار بود، توسعه صادرات، یکم سهام گستران شرق و بانک اقتصاد نوین ضعیف ترین عملکرد را ثبت کردند. همچنین طی یک ماهه آبان همانطور که در جدول زیر مشاهده می شود، صندوق سرمایه گذاری بانک مسکن با ثبت بازده قابل توجه 13.55 درصد توانسته بالاترین سود را نصیب سهامداران کند، پس از آن می توان به صندوق های کارگزاری بانک ملی، مبین سرمایه، سپهر آتی خوارزمی و یکم اکسیر فارابی اشاره کرد.

برای بررسی دقیق تر، اطلاعات و روند بازدهی 85 صندوق سرمایه گذاری در سهام در جدول زیر آورده شده است. لازم به ذکر است؛

درصد بازدهی صندوق هایی که از بازدهی شاخص کل در بازه های زمانی متفاوت بیش تر بوده است به رنگ سبز مشخص شده است. برای مثال همانگونه که مشاهده می نمایید طی یک ماه گذشته بازده صندوق های سرمایه گذای کارگزاری بانک ملی، مبین سرمایه، سپهر آتی خوارزمی و ...از بازده بازار(4.1%) بالاتر بوده است.

دوره برتر بازدهی، درصد تعداد روزهای کاری از آغاز فعالیت هر صندوق است که در آن روزها بازدهی صندوق از بازدهی شاخص کل برتر بوده است.

در محاسبه بتا نرخ تغییرات روزانه NAV صندوق ونرخ تغییرات روزانه شاخص کل استفاده شده است.