هفته گذشته سرمایه گذاران در بازار فولاد و سنگ آهن سودی سرشار کسب کردند زیرا قیمت ها به سرعت افزایش یافت و اکنون توجهات باید به شرایط جدیدی معطوف شود که در بازار این دو ماده خام ..

بورس۲۴ : پیش بینی افزایش تقاضای چین برای سنگ آهن با عیار بالا سبب رشد قیمت این ماده خام در روزهای اخیر شده است. در ماه جاری میلادی تاکنون قیمت هر تن سنگ آهن با عیار 62 درصد در بندر کینگدائوی چین با 16 درصد افزایش به 67.7 دلار رسیده است.

به نظر می رسد رشد اخیر قیمت ها حاصل برنامه دولت چین در حوزه مبارزه با آلودگی هوا بوده است. در این برنامه، تا مارس سال آینده یعنی به مدت 4 ماه، مراکز تولید فولاد در چین که آلوده کننده هوا محسوب می شوند بویژه در شمال این کشور، باید از تولید فولاد بکاهند.

یکی از نتایج اجرای این برنامه آن است که کارخانه های فولادسازی به سمت استفاده از سنگ آهن با عیار بالا می رود تا فعالیت های شان آلودگی کمتری داشته باشد. از این طریق آنها می توانند به تولید خود با ظرفیت مورد نظرشان ادامه دهند. با توجه به آنچه گفته شده اکنون تقاضا برای سنگ آهن یا عیار بالا که وارداتی است افزایش یافته است.

تحلیلگران سیتی گروپ می گویند اکنون که برنامه کاهش تولید فولاد آغاز شده ذخیره فولاد در این کشور بسیار پایین است. اکنون این ذخیره تنها 14 درصد بالاتر از پایین ترین میزان است که دسامبر سال گذشته مشاهده شد. اگر در هفته های آینده میزان ذخیره فولاد کاهش پیدا کند و به رقم های بی سابقه برسد قیمت این ماده خام و سنگ آهن افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد.

البته افق بازار سنگ آهن همچنان مبهم است. اگر برنامه کاهش تولید فولاد از تقاضا برای سنگ آهن بکاهد قیمت ها کاهش خواهد یافت اما اگر کارخانه ها فولادسازی برای حفظ سطح تولید خود به سمت سنگ آهن با عیار بالا حرکت کنند قیمت ها افزایش می یابد.

در واقع اکنون همه چیز به تصمیم فولادسازان چین بستگی دارد. در صورتی که آنها میزان تولید خود را حفظ کنند یعنی از سنگ آهن با عیار بالا استفاده کنند قیمت ها سنگ آهن افزایش خواهد یافت.

تحلیلگران گروه بین المللی مالی و سرمایه گذاری مک کواری معتقدند قیمت سنگ آهن سال آینده میلادی به 55 دلار کاهش خواهد یافت. و تحلیلگران کپیتال اکونومیکس می گویند قیمت این ماده خام در پایان سال جاری 50 دلار و در سال آینده 55 دلار خواهد بود. در واقع این دو گروه از کارشناسان نگاهی بدبینانه به افق بازار دارند. اگر درباره کاهش تقاضا برای فولاد و سنگ آهن در چهار ماه آینده اغراق شود قیمت ها به شدت تحت فشار قرار خواهند گرفت.

برخی صاحبنظران معتقدند کاهش فعالیت ها در بخش ساخت و ساز چین و افت نرخ رشد اقتصاد این کشور در کنار تمایل کم تولیدکنندگان فولاد به حفظ سطح تولید خود در محدوده های کنونی سبب کاهش تقاضا برای سنگ آهن و کاهش قیمت ها می شود.

در هفته های اخیر برخی داده ها از جمله رشد سرمایه گذاری ثابت در چین منفی بوده اند. در ماه گذشته حجم فعالیت های ساخت و ساز در چین نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر بود.

انتظار می رود نرخ رشد اقتصاد چین سال آینده میلادی کمتر از امسال باشد. تحقق این پیش بینی از تقاضا برای مواد خام از جمله فولاد و سنگ آهن می کاهد.

هفته گذشته قیمت سنگ آهن در چین بیشترین رشد هفتگی را در پنج ماه اخیر داشت و عامل این رشد، افزایش قیمت فولاد بود. هفته قبل قیمت زغال سنگ نیز با 12 درصد افزایش، بیشترین رشد هفتگی را در یک سال اخیر تجربه کرد.

در زیر نمودار تغییرات قیمت سنگ آهن، فولاد نورد گرم، میلگرد و شمش فولاد از سال 2011 تا کنون نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می شود از ابتدای امسال همبستگی بین قیمت سنگ آهن و دیگر مواد خام کاهش یافته و در حالی که قیمت میلگرد و شمش فولاد در بالاترین میزان در شش سال اخیر قرار دارد قیمت سنگ آهن در پایین ترین میزان در یک سال اخیر در نوسان است.

کارشناسان بازار معتقدند مادام که قیمت فولاد بالا باقی بماند قیمت سنگ آهن افت قابل ملاحظه نخواهد داشت اما اگر قیمت فولاد به هر دلیل کاهش یابد دلیلی برای بالا باقی ماندن قیمت سنگ آهن وجود ندارد.

در هفته پیش رو گزارش های جدید از بخش های مهم اقتصاد چین منتشر می شود و محتوای این گزارش ها بر قیمت فولاد و سنگ آهن موثر خواهد بود. سرمایه گذاران در بازار این دو ماده خام باید بدانند قیمت ها همچنان نوسان های بزرگ خواهند داشت.

در حوزه عرضه به نظر نمی رسد مشکل بزرگی وجود داشته باشد. پیش بینی شده تولید سنگ آهن از سوی شرکت های بزرگ تولیدکننده آن یعنی ریوتینتو، بی اچ پی بیلیتون، فورتسکیو و ویل اس ای رو به افزایش خواهد بود.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر تن سنگ آهن با عیار 62 درصد از ابتدای سال جاری میلادی تا چند روز پیش نشان داده شده است: