در این میان نوسانات قیمت در بازار جهانی، نرخ دلار و همچنین ریسک‌های سیاسی از جمله مهم‌ترین عوامل....

بورس۲۴ : شاخص کل بورس طی معاملات هفته گذشته سرانجام توانست کانال 88 هزار واحدی را فتح کند، در این میان نوسانات قیمت در بازار جهانی، نرخ دلار و همچنین ریسک‌های سیاسی از جمله مهم‌ترین عوامل برای ارزیابی روند شاخص کل در هفته‌های آتی عنوان می شوند. در این شرایط اکثر کارشناسان با ابراز امیدواری نسبت به کاهش تنش‌های سیاسی به انتظار روند آتی نشسته‌اند. اکثر صندوق های سرمایه گذاری در سهام نیز در این مدت توانستند عملکرد مثبت قابل قبولی بر جای گذارند که صندوق های مشترک دماسنج، تصمیم نگاران پیشتاز، بانک خاورمیانه، مبین سرمایه و سپهر کاریزما بالاترین بازدهی را داشتند. از سوی دیگر در میان شاگرد آخرهای این هفته که تعدادشان انگشت شمار بود، سپهر آتی خوارزمی، یکم سهام گستران شرق و مشترک سیب ضعیف ترین عملکرد را ثبت کردند. همچنین طی یک ماهه گذشته همانطور که در جدول زیر مشاهده می شود، صندوق سرمایه گذاری بانک مسکن با ثبت بازده 10.3 درصد توانسته بالاترین سود را نصیب سهامداران کند، پس از آن می توان به صندوق های دماسنج، تصمیم نگاران پیشتاز، توسعه ملی و افق اشاره کرد.

برای بررسی دقیق تر، اطلاعات و روند بازدهی 85 صندوق سرمایه گذاری در سهام در جدول زیر آورده شده است. لازم به ذکر است؛

درصد بازدهی صندوق هایی که از بازدهی شاخص کل در بازه های زمانی متفاوت بیش تر بوده است به رنگ سبز مشخص شده است. برای مثال همانگونه که مشاهده می نمایید طی یک ماه گذشته بازده صندوق های سرمایه گذای مشترک دماسنج، تصمیم نگاران پیشتاز و ...از بازده بازار(2.1%) بالاتر بوده است.

دوره برتر بازدهی، درصد تعداد روزهای کاری از آغاز فعالیت هر صندوق است که در آن روزها بازدهی صندوق از بازدهی شاخص کل برتر بوده است.

در محاسبه بتا نرخ تغییرات روزانه NAV صندوق ونرخ تغییرات روزانه شاخص کل استفاده شده است.