*} *} *}

پیش بینی بورس ٢۴ از رکوردشکنی معاملات بازار فیزیکی بورس انرژی محقق شد . یعنی بورس انرژی باز هم گل کاشت. پس از چند جرقه قیمتی مهم شاهد روز آرام در اغلب بازارهای کالایی بودیم تا پایان هفته بازار کم رمق و کم خبر به ثبت برسد. این شرایط با وجود تعطیلی فردا ضعف بیشتری به نسبت هفته های قبل از آن را تجربه کرد. بازار فولاد گویی جرقه رشد قیمتی پیشین خود را فراموش کرد. همچنین بازار محصولات پتروشیمی نیز باز هم روند کاهشی قیمت ها را پشت سر گذاشت. به نظر می رسد بازارهای کالایی به جز بورس انرژی شرایط مطلوبی نداشته باشد اگرچه هنوز هم می توان به دورنمای قیمت ها با بازگشت خریداران و رشد تقاضا امیدوار بود...

پیش بینی بورس۲۴ از رکوردشکنی معاملات بازار فیزیکی بورس انرژی محقق شد . یعنی بورس انرژی باز هم گل کاشت. پس از چند جرقه قیمتی مهم شاهد روز آرام در اغلب بازارهای کالایی بودیم تا پایان هفته بازار کم رمق و کم خبر به ثبت برسد. این شرایط با وجود تعطیلی فردا ضعف بیشتری به نسبت هفته های قبل از آن را تجربه کرد. بازار فولاد گویی جرقه رشد قیمتی پیشین خود را فراموش کرد. همچنین بازار محصولات پتروشیمی نیز باز هم روند کاهشی قیمت ها را پشت سر گذاشت. به نظر می رسد بازارهای کالایی به جز بورس انرژی شرایط مطلوبی نداشته باشد اگرچه هنوز هم می توان به دورنمای قیمت ها با بازگشت خریداران و رشد تقاضا امیدوار بود.

رکورد ارزش معاملات هفتگی بورس انرژی در بازار فیزیکی در سال جاری رقمی نزدیک به 120 میلیارد تومان بوده است ولی در هفته جاری شاهد معامله 136 میلیارد تومان در بازار فیزیکی این بورس بودیم یعنی رکورد ارزش معاملات سال جاری به سادگی در هفته جاری شکسته شد. این شرایط را می توان تحقق پیش بینی روز گذشته بورس۲۴ دانست که می تواند فضایی جدید را در برابر این بازار و حجم و ارزش معاملات را ایجاد کند. این وضعیت را باید در شرایطی مهمتر ارزیابی کرد که شاهد تعدیل مثبت 6 ماهه درآمدزایی این بورس بودیم ( نزدیک به 60 درصد ) که تداوم رکوردهای معاملاتی می تواند موفقیت های بزرگ تری را برای این بازار به همراه داشته باشد.

به صورت دقیق تر؛ حجم کل معاملات صورت‌گرفته طی روز جاری (17 آبان ماه) 20,077 تن و به ارزش بیش از 306 میلیارد و 211 میلیون ریال است. با احتساب معاملات امروز ارزش کل معاملات بازار فیزیکی طی هفته جاری به بیش از 1،363 میلیارد ریال رسید و رکوردی جدید در ارزش هفتگی بازار فیزیکی به ثبت رسید.

امروز بازار فیزیکی بورس انرژی ایران میزبان عرضه کالاهای سی‌اس‌او پالایش نفت شازند از مبادی اراک و بندرعباس مجموعا به حجم 10 هزار تن، برش سنگین پتروشیمی جم در رینگ داخلی و حلال 402 پالایش نفت تبریز و اصفهان مجموعا به حجم 3900 مترمکعب و 6000 تن گاز مایع پالایش گاز فجرجم در رینگ بین‌الملل بود.

همچنین طی روز کاری آتی (20 آبان 96)، کالاهای آیزوفید، آیزوریسایکل، حلال 402 و حلال 404 پالایش نفت تبریز، گاز مایع بوتان و بلندینگ حلال 410 پالایش نفت کرمانشاه، نفتای سبک و نفتای سنگین تصفیه‌نشده و حلال 404 پالایش نفت شیراز، گاز بوتان صنعتی، گاز پروپان صنعتی، گاز مایع صنعتی و برش سنگین پتروشیمی بندرامام و آیزوریسایکل پالایش نفت بندرعباس در رینگ داخلی و گاز مایع پالایش نفت شازند در رینگ بین‌الملل عرضه خواهند شد. گفتنی است شنبه نخستین عرضه بلندینگ حلال 410 پالایش نفت کرمانشاه در بازار فیزیکی و رینگ داخلی خواهد بود.

معامله بیش از 122 میلیارد ریال برق در بورس انرژی ایران طی هفته جاری

بازار برق بورس انرژی ایران شاهد معامله 9 میلیون و 78 هزار قرارداد معادل 169 میلیون و 997 هزار کیلووات ساعت به ارزش 51 میلیارد و 164 میلیون ریال بود. شایان ذکر است در روز جاری، نمادهای بارپایه، میان‌باری، کم باری و بارپیک با متوسط قیمت 301، 347 ، 245 و 370 ریال بر کیلووات ساعت مورد معامله قرار گرفتند. لازم به ذکر است طی هفته جاری بیش از 122 میلیارد و 17 میلیون ریال برق در بورس انرژی ایران مورد معامله قرار گرفت که از این میزان سهم برق معامله شده در تابلوی بازار فیزیکی 1 میلیارد و 781 میلیون ریال بود.

همچنین امروز در بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله بورس انرژی ایران، در بازار گواهی‌های سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری پروژه و در نماد پرند بالغ بر 18 میلیون و 76 هزار گواهی از گواهی‌های این صندوق با ارزش 59 میلیارد و 273 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.

خاطر نشان می‌گردد در آغاز جلسه معاملاتی امروز، نمادهای بارپیک روزانه، بارپایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه 96/09/17 گشایش یافتند. همچنین نمادهای بارپیک روزانه، بارپایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه 96/08/21، 96/08/22 و 96/08/23 در پایان جلسه معاملاتی امروز متوقف شده و فرایند تحویل آن ها آغاز شد.

مهمترین معاملات هفته گذشته در بازار فیزیکی بورس انرژی

نام کالا

حجم کل معامله شده بر حسب واحد عرضه

واحد عرضه

متوسط قیمت معامله

قیمت پایه

واحد قیمت دهی

آیزوفید پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

20

تن

13805

13805

ریال

حلال 402 پالایش نفت اصفهان در رینگ بین الملل

0

مترمکعب

 

420.33

دلار(سنا)

متانول پتروشیمی زاگرس در رینگ داخلی

150

تن

10749

10749

ریال

گاز مایع پالایش گاز فجر جم در رینگ بین الملل

2000

تن

-110

-80

دلار(سنا)

گاز مایع پالایش گاز فجر جم در رینگ بین الملل

4000

تن

-110

-80

دلار(سنا)

حلال 402 پالایش نفت تبریز در رینگ بین الملل

2400

مترمکعب

491.18

449

دلار (بانک مرکزی)

حلال 410 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

30000

لیتر

15139

15139

ریال

حلال 400 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

30000

لیتر

15281

15281

ریال

برق شرکت تولید نیروی برق پرند مپنا

0

کیلو وات در هر ساعت از دوره مصرف در دوره تحویل

-

500

ریال

سی اس او پالایش نفت شازند در رینگ داخلی

7000

تن

12700

12400

ریال

سی اس او پالایش نفت شازند در رینگ داخلی

1450

تن

11799

11799

ریال

سی اس او پالایش نفت شازند در رینگ داخلی

3550

تن

11799

11799

ریال

برش سنگین پتروشیمی جم در رینگ داخلی

0

تن

-

13271

ریال

پریمیوم دلاری(سنا-مطابق مکانیسم مصوب هیئت مدیره بورس انرژی ایران مورخ 95/8/9)

تثبیت نرخ در بازار فولاد

پس از رشد شکننده برخی از قیمت ها در بازار فولاد در روز گذشته ، امروز شاهد آرامشی نسبی در این بازار بودیم گویی خبری از جرقه های رشد قیمتی نیست البته بازار شمش فولادی نیز یک گام به عقب برداشت یعنی زمینه ها برای رشد قیمت ها بسیار محدود شد. حال باید صبر کرد و دید که در هفته آینده امیدواری به رشد حجم تقاضا می تواند به کمک این بازار بیاید یا شاید روند پیشین و ضعف حجم معاملات و شرایط نامساعد قیمت ها باز هم در این بازار تجربه می شود و یا خیر. این در حالی است که رشد قیمت نفت شاید بتواند در بازارهای جهانی فولاد تأثیرگذار بود و البته رشد قیمت های جهانی مصنوعات فولادی می تواند به محرکی برای این بازار بدل شود. در هر حال نمی توان نسبت به دورنمای قیمت ها در بازار فولاد ادعای مشخصی داشت اگرچه رشد احتمال تقاضا در هفته آینده می تواند خوش بینی هایی را در این بازار ایجاد کند ولی نمی توان در خصوص حجم و تأثیرگذاری آن به صراحت سخن گفت.

بازار با پشت سر گذاشتن روندی نسبتا آرام به استقبال شنبه رفت.

اصفهانی معتقداست: بنا بر گزارش امروز نرخ باکس؛ شمش و قراضه آهن تغییرات محسوسی نداشتند هر چند که معاملات جدی هم در این روز شنیده نشد؛ بازار مقاطع طویل هم صرفنظر از برخی نوسانات جزئی در تعداد کمی از مبادی حوزه میلگرد، در کل تغییرات محسوس و قابل توجهی نداشت؛ در واقع بازار تحت تاثیر اربعین حسینی و عدم حضور تعداد زیادی از فعالان عرصه اقتصادی، در یک فاز نیمه فعال قرار داشت.

با توجه به میانگین قیمت سه گانه قراضه آهن؛ شمش و میلگرد بنظر میرسد فاصله قیمتی هر سه لایه در یک وضعیت تقریبا نرمال قرار داشته بطوریکه انتظار وقوع نوسانات قابل توجه قیمتی در هفته آتی را غیر متحمل می گرداند.

وانگهی اگر به تغییرات 20 روز اخیر یا آبان ماه هم نگاهی بیاندازیم، دامنه نوسانات بسیار کوچک و کم ارتفاع بوده است؛ بطوریکه حداکثر بازه تغییرات در حوزه محصول نهایی یا میلگرد طی ماه جاری، حدود 35 الی 40 تومان در میانگین تقریبی 2115 الی 2155 تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) دیده میشود.

طی روز چهارشنبه ؛ صادرات ۴۷ هزار تن قیر از بورس کالای ایران

تالار صادراتی بورس کالای ایران، روز چهارشنبه ۱۷ آبان ماه معامله ۴۷ هزار و ۷۰۰ تن قیر را تجربه کرد. به گزارش پایگاه خبری بورس کالا؛ طی این روز و در تالار مذکور ۵ هزار تن گوگرد نیز معامله شد.

همچنین در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی نیز ۱۲ هزار و ۱۴۳ تن مواد شیمیایی، ۲ هزار و ۳۴۸ تن قیر، ۴۶۰ تن اسلاک واکس، ۲۹۹ تن روغن پایه و ۳ هزار و ۲۷۷ تن مواد پلیمری نیز در این تالار داد و ستد شد.

براساس این گزارش، یک هزار و ۳۸۳ تن میلگرد و ۵ کیلو گرم شمش طلا نیز در تالار محصولات صنعتی و معدنی مورد معامله قرار گرفت. تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران نیز در این روز داد و ستد ۴۴ هزار قطعه جوجه یک روزه، ۱۵ هزار و ۲۵۰ تن گندم و ۵۰ تن شکر را تجربه کرد.

بازار فرعی بورس کالای ایران نیز در این روز شاهد معامله یک هزار و ۴۷۰ تن ضایعات فلزی و بشکه خالی بود.