سلام بر حسین شهید

بازار پتروشیمی ها باز هم روند کاهشی خود را می پیماید که نشان می دهد روزهای سخت فعلی به دلایل مختلف میل به تداوم دارد ولی معاملات روز جاری شاید محرک جدیدی برای این بازار محسوب شود تا بتوان تغییر قیمت ها را به رغم ثبات نسبی نرخ دلار مد نظر قرار داد. جرقه های رشد قیمتی محدود بوده و ممکن است روزهای پیش رو نیز تغییر فاز با قدرت چندانی خودنمایی نکند زیرا روزهای سرد سال تأثیر خود را بر کاهش حجم معاملات بر جای گذاشته و عقب نشینی تقاضا در برابر رشد عرضه ها در کنار تغذیه مجدد بازار از معاملات بورس کالا باز هم کاهش تقاضا و ضعف نقدینگی را به رخ بکشد. بازار فولاد باز هم کاهش قیمت ها را در دستور کار خود قرار داد گویی تغییر فاز بازار و میل به افت قیمت ها جدی تر از قبل بوده اگرچه کاهش بهای شمش نشان می دهد که احتمال تداوم روند کاهشی حداقل در هفته جاری وجود دارد. به نظر می رسد واقعیت های بازار چهره خشن و واقعی خود را با سرعت بالایی به همگان نشان می دهد. بورس انرژی ایران اما روزهای بهتری را تجربه کرد تا جایی که در روز جاری بیش از ۴١ میلیارد تومان از انواع حامل های انرژی مورد معامله قرار گرفت که نشان دهنده تغییر فاز معاملات در بورس انرژی بود...

بورس۲۴ : بازار پتروشیمی ها باز هم روند کاهشی خود را می پیماید که نشان می دهد روزهای سخت فعلی به دلایل مختلف میل به تداوم دارد ولی معاملات روز جاری شاید محرک جدیدی برای این بازار محسوب شود تا بتوان تغییر قیمت ها را به رغم ثبات نسبی نرخ دلار مد نظر قرار داد. جرقه های رشد قیمتی محدود بوده و ممکن است روزهای پیش رو نیز تغییر فاز با قدرت چندانی خودنمایی نکند زیرا روزهای سرد سال تأثیر خود را بر کاهش حجم معاملات بر جای گذاشته و عقب نشینی تقاضا در برابر رشد عرضه ها در کنار تغذیه مجدد بازار از معاملات بورس کالا باز هم کاهش تقاضا و ضعف نقدینگی را به رخ بکشد. بازار فولاد باز هم کاهش قیمت ها را در دستور کار خود قرار داد گویی تغییر فاز بازار و میل به افت قیمت ها جدی تر از قبل بوده اگرچه کاهش بهای شمش نشان می دهد که احتمال تداوم روند کاهشی حداقل در هفته جاری وجود دارد. به نظر می رسد واقعیت های بازار چهره خشن و واقعی خود را با سرعت بالایی به همگان نشان می دهد. بورس انرژی ایران اما روزهای بهتری را تجربه کرد تا جایی که در روز جاری بیش از 41 میلیارد تومان از انواع حامل های انرژی مورد معامله قرار گرفت که نشان دهنده تغییر فاز معاملات در بورس انرژی بود.

روز 41 میلیاردی بازار فیزیکی بورس انرژی

ثبت 30 میلیارد و 800 میلیون ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس انرژی را می توان چهره غالب در این بازار به شمار آورد هرچند که حجم معاملات رقمی نزدیک به 20 هزار تن بود که بازگشت جذابیت معاملات به بورس انرژی حکایت دارد. این شرایط در نهایت می تواند امیدواری های پیشین به این بازار را بهبود بخشیده و همچنین انتظار برای افزایش بیشتر حجم معاملات را تقویت کرده است. معامله 6006 تنی میعانات گازی پالایش گاز خانگیران در رینگ داخلی (S-500) را می توان از معاملات برجسته این بازار به شمار آورد. این در حالی بود که در بازار برق نیز رکورد جدیدی به ثبت رسید و بیش از 10 میلیارد تومان برق معامله شد.

امروز بازار فیزیکی بورس انرژی ایران میزبان عرضه کالاهای برش سنگین پتروشیمی جم، برش سنگین پتروشیمی شازند، پروپیلن پالایش نفت شازند، متانول پتروشیمی شیراز، میعانات گازی پالایش گاز خانگیران، حلال 404، نفتای سنگین تصفیه نشده و نفتای سبک پالایش نفت شیراز در رینگ داخلی و حلال 402 پالایش نفت تبریز و گاز مایع پالایش گاز سرخون و قشم در رینگ بین‌الملل بود.

طی عرضه های روز کاری آتی (26 مهرماه 96)، کالاهای آیزوریسایکل پالایش نفت بندرعباس، پنتان پالایش نفت کرمانشاه، حلال 402 پالایش نفت تبریز، سی اس او پالایش نفت شازند و حلال 410 پالایش نفت آبادان در رینگ داخلی و حلال 402، حلال 404، آیزوریسایکل و آیزوفید پالایش نفت شیراز و حلال 402 پالایش نفت بندرعباس در رینگ بین‌الملل عرضه خواهند شد. از نکات مهم عرضه های فردا می‌توان به عرضه 4 هزار مترمکعب حلال 402 در رینگ بین‌الملل و 5000 تن سی اس او (CSO) در رینگ داخلی اشاره کرد.

ثبت رکورد جدید ارزش معاملات روزانه بازار برق بورس انرژی

امروز شاهد معامله 18 میلیون و 131 هزار قرارداد معادل 303 میلیون و 239 هزار کیلووات ساعت به ارزش 104 میلیارد و 791 میلیون ریال بود. شایان ذکر است در روز جاری، نمادهای بارپایه، کم‌باری، میان باری و بارپیک با متوسط قیمت‌ 341، 289، 354 و 402 ریال بر کیلووات ساعت مورد معامله قرار گرفتند.

از نکات حائز اهمیت بازار برق روز جاری می‌توان به شکسته شدن رکورد ارزش روزانه معاملات برای سومین بار در دو ماه اخیر اشاره نمود. خاطر نشان می‌گردد در بازار برق روز جاری تعداد 36 شرکت خریدار و 15 شرکت فروشنده مشارکت نموده‌اند.

همچنین، در تابلوی سلف موازی استاندارد برای قراردادهای با سررسید یکسال و بیشتر در بازار مشتقه بورس انرژی ایران، در نماد سماه 961، 24 قرارداد با ارزشی بالغ بر 102 میلیون ریال معامله گردید.

خاطر نشان می‌گردد در آغاز جلسه معاملاتی امروز، در بازار عمده فروشی برق معاملاتی امروز نمادهای بارپیک روزانه، بارپایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه 96/08/25 گشایش یافتند. همچنین نمادهای بارپیک روزانه، بارپایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه 96/07/29 و نمادهای بار پیک هفتگی، میان باری هفتگی، کم باری هفتگی و بارپایه هفتگی 96/07/29 در پایان جلسه معاملاتی امروز متوقف شده و فرایند تحویل آن ها آغاز شد.

در مجموع ارزش معاملات روز جاری بازار مشتقه بورس انرژی ایران، به 104 میلیارد و 893 میلیون ریال بالغ شد.

نام کالا

حجم کل معامله شده بر حسب واحد عرضه

واحد عرضه

متوسط قیمت معامله (ریال بر هر کیلوگرم)

قیمت پایه

واحد قیمت دهی

حلال 402 پالایش نفت تبریز در رینگ بین الملل

30

مترمکعب

481

481

دلار (بانک مرکزی)

گاز مایع پالایش گاز سرخون و قشم در رینگ بین الملل (بازرگانی گاز ایران)

0

تن

 

0

پریمیوم دلاری(سنا)

متانول پتروشیمی زاگرس در رینگ داخلی

350

تن

10509

10509

ریال

متانول پتروشیمی شیراز در رینگ داخلی

1914

تن

10996.62069

10509

ریال

برش سنگین پتروشیمی جم در رینگ داخلی

200

تن

12120

12120

ریال

برش سنگین پتروشیمی جم در رینگ داخلی

800

تن

12120

12120

ریال

برش سنگین شرکت پتروشیمی شازند در رینگ داخلی

1012

تن

12120

12120

ریال

میعانات گازی پالایش گاز خانگیران در رینگ داخلی (S-500)

6006

تن

16019254.3

15800000

ریال

نفتای سنگین تصفیه نشده پالایش نفت شیراز در رینگ داخلی.عمده

2400

تن

15597

15597

ریال

نفتای سبک پالایش نفت شیراز در رینگ داخلی

5000

تن

15597

15597

ریال

پروپیلن پالایش نفت شازند در رینگ داخلی

500

تن

21873

21873

ریال

حلال 404 پالایش نفت شیراز در رینگ داخلی.عمده

2500000

لیتر

14462

14462

ریال

دلار(سنا-مطابق مکانیسم مصوب هیئت مدیره بورس انرژی ایران مورخ 95/8/9 )

تداوم افت قیمت فولاد

امروز هم شاهد ادامه افت قیمت فولاد در بازارهای داخلی هستیم تا جایی که می توان هفته جاری را تاکنون زمانی برای عقب نشینی نرخ و ترسیم چهره واقعی و خشن بازار فولاد به شمار آورد. سفته بازی کاهش محدودی پیدا کرده و نوسان بهای شمش هم از این روند نزولی حمایت می کند. این در حالی است که بازار هنوز هم پتانسیل کاهش قیمت ها را در ذات خود نهفته دارد ولی به صورت پراکنده و با فرض نوسان حجم تقاضای کارخانه های مختلف ، برخی از واحدهای عرضه کننده اصلی تا حدودی در برابر کاهش قیمت ها مقاومت می کنند ولی در هر حال بازار کاهشی را نمی توان به این سادگی نجات داد. این در حالی است که برخی از واحدهای فولادی با کیفیت بالاتر و یا جذابیت بیشتر ، هنوز در برابر افت نرخ مقاومت می کنند که همین رویکرد تاکنون موجب شده تا قیمت ها سقوط آزاد قطعی خود را تجربه نکند و گرنه خبر مهمی در این بازار نیست که بتواند از ریزش قیمت ها ممانعت به عمل آورد. تاکنون مقاومت جدی در برابر افت قیمت ها دیده نشده که البته با واقعیت های این بازار در تعامل است یعنی واحدهای مهم فولادی و حتی جلسات مختلف رسمی و غیررسمی هم به امیدواری در بین اهالی بازار کمکی نکرده است. این شرایط موجب خواهد شد تا از یک سو تقاضای مؤثر به امید خرید با قیمت های بهتر عقب نشینی کرده و از سوی دیگر سفته بازی و واسطه گری نیز با نگرانی از اوضاع بازار به حداقل خود در شرایط فعلی برسد. از سوی دیگر مشکلات آب و هوایی هم به زمان تأثیرگذاری خود نزدیک شده اند که باز هم سیگنالی منفی در این بازار است.

معاملات بورس کالا نیز سیگنال مهمی به بازار ارائه نکرد تا جایی که یک روند مرسوم و معمولی به ثبت رسید و همچنین 500 تن میلگرد سایز 8 کلاف گروه ملی هم مورد معامله قرار نگرفت که البته برای این سایز شاید خوش بینی ها بیشتر بوده باشد ولی در بطن بازار خبر چندانی از تقاضا وجود ندارد.

با توجه به این موارد ولی باز هم شاهد جرقه هایی از رشد قیمت ها در بازارهای جهانی با محوریت چین هستیم که شاید بتواند از بدنه بازار حمایت کند ولی تا زمانی که این رشد نرخ به صورت فراگیر تأثیرگذاری برجسته ای در جهان نداشته باشد نمی توان از آن به عنوان یک سیگنال حمایتی یاد کرد اگرچه پوشش رسانه ای برخی از جرقه های رشد قیمتی می تواند برای این بازار مفید باشد. به نظر می رسد جریان قیمتی در بازار چین باز هم به سمت رشد نرخ متمایل شده یعنی از هم اکنون می توان انتظار تجمیع سیگنال های حمایتی و سپس خودنمایی آن ها را در ذهن پروراند ولی این سیگنال به شواهد و داده های حمایتی بیشتری از بازار داخلی نیاز دارد و در صورت ثبات نسبی قیمت شمش است که می توان از آن به عنوان داده ای تأثیرگذار یاد کرد یعنی برجسته کردن این داده قیمتی با فرض عدم قدرت نمایی آن و همچنین وجود جو کاهشی در بازار تنها به سوختن این خبر منجر می شود.

برخی از مهمترین معاملات فولاد در بورس کالای ایران

نام کالا

تولید کننده

نوع قرارداد

قیمت پایه عرضه ریال

قیمت پایانی میانگین ریال

عرضه تن

تقاضا تن

حجم معامله تن

تختال C

فولاد هرمزگان جنوب

سلف (مچینگ)

19,300

19,300

0

14500

14500

میلگرد کلاف 8 -A2

گروه ملی صنعتی فولاد ایران

نقدی

22,019

-

500

0

0

سبد میلگرد مخلوط

ذوب آهن اصفهان

سلف

21,300

21,300

645

645

645

تختال C

فولاد هرمزگان جنوب

سلف

19,300

19,300

25000

10500

10500

تداوم عقب گرد پلیمرها

هنوز هم کاهش قیمت پلیمرها در بازار آزاد مشاهده می شود یعنی این داده قیمتی که نشان دهنده برتری عرضه بر تقاضاست سیگنال های حمایتی از این عرصه را محدود می کند. افزایش مجدد موجودی انبارها در بازار داخلی ، رشد حجم معاملات در هفته جاری و هفته گذشته ، ثبات نسبی قیمت دلار و مدیریت آن ، نگرانی جدی از کاهش تقاضا در کنار عرضه های کافی در بورس کالا موارد کلی در این بازار تشکیل می دهد. این در حالی است که با نگرانی ها در مرزهای کردستان عراق ممکن است بخشی از عرضه ها به این بازار برای مواد اولیه و محصولات نهایی محدود شود که همین نکته نیز به برتری عرضه بر تقاضا در بازار داخلی کمک می کند که در نهایت به عدم رشد قیمت ها ، سرکوب شدن نرخ ، کاهش تعداد جرقه های رشد قیمتی و نهایتاً کاهش نرخ در بازار آزاد منتهی شده است.

نگاهی به معاملات بورس کالا نشان می دهد که از یک سو حجم عرضه ها افزایش یافته و از سوی دیگر معاملات مچینگ ( سلف – مچینگ و نقدی – مچینگ ) رونق بیشتری پیدا کرده که این موارد موجب شده تا بخش بزرگ تری از تقاضای بازار به بورس کالا وارد شده و به کاهش قیمت ها در بازار آزاد کمک کند. این شواهد در کنار رخدادهای پیشین نشان می دهد که جذابیت معاملات در بازار آزاد کاهش یافته و بخش اعظم تقاضا به بورس کالا وارد می شود که در نهایت اهمییت بازار داخلی را کاهش می دهد.

پلی پروپیلن های نساجی با رقابت معامله شدند

حجم معاملات محصولات پلیمری امروز ۳۵ هزار و ۳۴۹ تن رقم خورد. به گزارش پایگاه خبری بورس کالا؛ عرضه محصولات ۴۴ هزار و ۸۳۸ تن و تقاضای آن هم بالغ بر ۸۱ هزار و ۱۲۷ تن بود. در گروه محصولات پلیمری، پلی پروپیلن های نساجی، برخی از گریدهای پلی استایرن های انبساطی، برخی از گریدهای پلی اتیلن سبک فیلم، پلی اتیلن سنگین اکستروژن، برخی از گریدهای پلی اتیلن ترفتالات بطری و پی وی سی ها با رقابت از سوی معامله گران خریداری شدند.

به این ترتیب پلی پروپیلن نساجی ۱۱۰۲Lپتروشیمی رجال با ۲۱۰ تن عرضه ۸۶۱ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۴ هزار و ۲۳۳ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۴ هزار و ۵۳۰ تومان رقم خورد.

در گروه پلی اتیلن های ترفتالات بطری، پلی اتیلن ترفتالات بطریBG۸۴۵پتروشیمی تندگویان با ۱۹۸ تن عرضه ۴۲۹ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۴ هزار و ۲۸۵ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۴ هزار و ۵۰۶ تومان رقم خورد.

پلی اتیلن ترفتالات بطریBG۸۴۱این مجتمع ۱۷۶ تن عرضه و ۲۸۶ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۴ هزار و ۴۱۴ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۴ هزار و ۵۲۴ تومان بود.

در گروه پلی استایرن ها، پلی استایرن انبساطی ۳۰۰ پتروشیمی تبریز با ۱۵۰ تن عرضه ۱۸۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۵ هزارو ۵۵۵ تومان بود، خریداران این کالا را با میانگین نرخ ۵ هزار و ۵۶۳ تومان معامله کردند.

پلی استایرن انبساطی ۲۰۰ هم با ۱۵۰ تن عرضه ۲۰۰ تن تقاضا داشت، این کالا با میانگین قیمت ۵ هزار و ۵۷۳ تومان داد و ستد شد.

در گروه پی وی سی ها؛ پلی وینیل کلرایدS۵پتروشیمی آبادان با ۵۰۰ تن عرضه ۱۰۸۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۳ هزارو ۹۱۰ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۳ هزارو ۹۹۲ تومان رقم خورد.

برخی از مهمترین معاملات پلیمرها در بورس کالای ایران

نام کالا

تولید کننده

نوع قرارداد

قیمت پایه عرضه ریال

قیمت پایانی میانگین ریال

عرضه تن

تقاضا تن

حجم معامله تن

تختال C

فولاد هرمزگان جنوب

سلف (مچینگ)

19,300

19,300

0

14500

14500

پلی اتیلن ترفتالات بطری BG781

پتروشیمی تندگویان

سلف

41,722

45,894

1298

8789

1298

پلی پروپیلن شیمیایی RP340R

پلی پروپیلن جم

نقدی

48,859

53,744

110

7348

110

پلی اتیلن ترفتالات بطری BG825

پتروشیمی تندگویان

سلف

42,489

46,069

2618

6017

2618

پلی اتیلن سنگین تزریقی 52518

پتروشیمی جم

نقدی

40,237

41,062

3003

5478

3003

پلی اتیلن سنگین اکستروژن EX3

پتروشیمی امیرکبیر

نقدی

50,203

56,724

2000

5400

2000

پلی اتیلن ترفتالات بطری BG781

پتروشیمی تندگویان

سلف

41,722

45,894

814

5357

814

پلی اتیلن سنگین اکستروژن EX3

پتروشیمی شازند

نقدی

47,552

56,432

1500

3920

1500

پلی اتیلن سنگین تزریقی HI0500

پتروشیمی بندرامام

سلف

40,237

41,023

2000

3620

2000

پلی وینیل کلراید S65

پتروشیمی اروند

نقدی

35,551

35,551

3498

3278

2596

پلی پروپیلن فیلم HP525J

پلی پروپیلن جم

نقدی

42,715

43,982

2002

2552

2002

پلی اتیلن سبک خطی 0209AA

پتروشیمی امیرکبیر

نقدی

43,132

46,489

1100

2530

1100

پلی اتیلن سبک فیلم 0075

پتروشیمی بندرامام

سلف

46,797

47,072

2000

2520

2000

پلی پروپیلن نساجی HP552R

پتروشیمی شازند

نقدی

42,336

44,655

700

2100

700

پلی اتیلن سبک فیلم 0200

پتروشیمی بندرامام

سلف

46,797

46,797

2000

2060

1640

پلی اتیلن سبک خطی 0209AA

پتروشیمی شازند

نقدی

43,132

43,820

1000

1660

1000

پلی پروپیلن نساجی HP550J

پلی پروپیلن جم

نقدی

42,336

45,595

440

1628

440

پلی اتیلن سنگین فیلم F7000

پتروشیمی مهر

نقدی

43,589

43,589

1617

1595

1243

پلی وینیل کلراید S57

پتروشیمی آبادان

سلف

39,106

39,926

500

1080

500

پلی پروپیلن نساجی Z30S

پتروشیمی شازند

نقدی

42,336

44,352

300

1060

300

پلی پروپیلن نساجی HP552R

پلی پروپیلن جم

نقدی

42,336

44,824

220

1056

220

پلی وینیل کلراید S65

پتروشیمی غدیر

سلف

35,551

35,551

840

1020

840

پلی اتیلن سبک خطی 22B02

پتروشیمی مهاباد

نقدی

43,132

43,845

480

888

480

پلی پروپیلن نساجی 1102L

پتروشیمی رجال

نقدی

42,336

45,304

210

861

210

پلی اتیلن سنگین دورانی 3840UA

پتروشیمی تبریز

نقدی

42,048

42,048

900

800

760

پلی استایرن مقاوم 7240

پتروشیمی تبریز

نقدی

58,273

58,273

1000

770

690

پلی اتیلن سبک فیلم 0190

پتروشیمی آریا ساسول

نقدی

46,797

46,797

1320

726

682