سوالی مهم برای سهامداران شرکت های سنگ آهنی این است که طی هفته ها و ماه های آینده وضعیت این بازار به چه شکل خواهد بود و احتمال رشد قیمت ها چه میزان است. تحلیلگران گروه بانکی استرالیا و نیوزیلند در گزارش ..

روز جمعه خبر افزایش واردات سنگ آهن از سوی چین سبب شد قیمت این ماده خام مورد استفاده در تولید فولاد افزایش پیدا کند. قیمت هر تن سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد با 4.1 درصد افزایش به 62.5 دلار رسید.

در سال جاری میلادی تاکنون، متوسط قیمت سنگ آهن ۷۲ دلار بوده در حالی که سال گذشته متوسط قیمت این ماده خام 56.5 دلار بود. هفتاد درصد سنگ آهن صادراتی جهان از طریق دریا، به چین می‌رود و در ماه گذشته میلادی این کشور حدود 103 میلیون تومان سنگ آهن وارد کرد که رقمی بی‌سابقه است و نسبت به سپتامبر سال گذشته ۱۱ درصد بیشتر بوده است. همچنین میزان واردات ماه سپتامبر نسبت به ماه قبل از آن 14.3 میلیون تن بالاتر بوده است. رکورد قبلی میزان واردات، در ماه مارس مشاهده شد که 96.5 میلیون تومان بود.

روز جمعه قیمت میلگرد در بورس فلزی شانگهای ۷ درصد افزایش یافت. در حال حاضر تولیدکنندگان فولاد در چین با حداکثر ظرفیت در حال تولید هستند زیرا در ماه های آینده میزان تولید فولاد در شهرهای بزرگ چین به نصف کاهش می یابد تا از آلودگی هوا کاسته شود.

رشد قیمت فولاد سبب افزایش سود کارخانه ها می شود و در این حالت قیمت مواد خام مورد استفاده در تولید فولاد نیز افزایش پیدا می کند.

عامل دیگری که از رشد قیمت سنگ آهن حمایت کرده، تمایل فولادسازان چین به استفاده از سنگ آهن با عیار بالاست. دولت چین اخیرا هزار معدن تولید سنگ آهن با عیار پایین را که یک سوم کل معادن سنگ آهن این کشور هستند تعطیل کرد تا از آلودگی هوا بکاهد.

در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی، واردات سنگ آهن از سوی چین با 7.1 درصد افزایش به 817 میلیون تومان رسیده است. به این ترتیب انتظار می رود در سال جاری میلادی میزان کل واردات این ماده خام به چین به بیش از یک میلیارد تومان برسد.

نکته مهم که باید به آن توجه شود این است که سپتامبر ماهی است که میزان واردات سنگ آهن در چین به اوج می رسد زیرا تولیدکنندگان فولاد تلاش می‌کنند برای تولید زمستان انبارها را پر کنند. در ماه جاری میلادی میزان واردات کمتر خواهد بود.

دولت چین در زمستان امسال تولید فولاد و آلومینیوم را کاهش می دهد تا از آلودگی هوا بکاهد. کاهش تولید سبب می‌شود میزان صادرات این دو ماده خام کم شود زیرا تولیدکنندگان تامین نیاز داخلی را در اولویت قرار می‌دهند. ماه گذشته میلادی صادرات فولاد چین به 5.14 میلیون تومان کاهش یافت که پایین‌ترین میزان از سال ۲۰۱۴ است. همچنین صادرات آلومینیوم به 370 هزار تن رسید که پایین ترین میزان در 7 ماه اخیر است.

تحلیلگران گروه مالی استرالیا و نیوزیلند معتقدند افق بازار سنگ آهن مثبت است. در گزارش منتشر شده از سوی این نهاد آمده است، به رغم کاهش قابل ملاحظه قیمت سنگ آهن در ماه گذشته میلادی، افق بازار در کوتاه مدت امیدبخش است.

برای درک بهتر شرایط حاکم بر بازار بهتر است به وضعیت مصرف فولاد در چین توجه کنیم. واقعیت این است که سرمایه گذاری ها در توسعه زیرساخت‌های این کشور بالاست و سرمایه گذاری ثابت در این بخش در ۸ ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل 19.8 درصد افزایش یافته است. در بخش مسکن نیز رونق فعالیت ها ادامه پیدا کرده است.

نکته مهم دیگر این است که دوره مصرف سنگ آهن انبارها به پایان خود نزدیک شده و کارخانه های تولید فولاد به زودی وارد مرحله پرکردن انبارها می شود. انتظار می رود رشد عرضه سنگ آهن در ماه های آینده کاهش یابد. در استرالیا معدن روی هیل با حداکثر ظرفیت خود که ۵۵ میلیون تن است مشغول فعالیت است و در برزیل، تولید سنگ آهن از سوی شرکت ویل اس ای در نیمه دوم سال جاری میلادی معادل ۱۹ میلیون تن در سال کاهش می یابد.

تحلیلگران گروه مالی استرالیا و نیوزیلند می گویند انتظار می رود برای چند هفته قیمت‌ها در محدوده های کنونی باقی بماند و در پایان سال شاهد رشد قیمت ها به سمت ۷۰ دلار خواهیم بود. در سال جاری میلادی تولید ماهانه فولاد در چین پیوسته افزایش یافته است.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر تن سنگ آهن در سال جاری میلادی تاکنون نشان داده شده است: