*} *} *}

رشد قیمت ها سوخت گیری کافی از افزایش قیمت دلار روز گذشته را به ثبت رساند تا جایی که تقریباً تمامی بازارها با افزایش نرخ رو به رو شدند و حتی بازار آتی نیز شرایط نسبتاً مطلوبی را تجربه کرد. افزایش قیمت در بازار فولاد به مدد رشد بهای شمش و البته خودنمایی واحدهای تولیدکننده برای پیش قدم شدن برای افزایش نرخ ، رشد بهای پلیمرها در بازار آزاد و ثبت معاملاتی جذاب در بورس کالا و همچنین تعادل نسبی در معاملات حامل های انرژی در بورس انرژی را می توان واقعیت های این بازار به شمار آورد که نشان می دهد بازارهای کالایی به صورت کلی هنوز هم به تداوم رشد قیمت ها خوش بین هستند...

بورس۲۴ : رشد قیمت ها سوخت گیری کافی از افزایش قیمت دلار روز گذشته را به ثبت رساند تا جایی که تقریباً تمامی بازارها با افزایش نرخ رو به رو شدند و حتی بازار آتی نیز شرایط نسبتاً مطلوبی را تجربه کرد. افزایش قیمت در بازار فولاد به مدد رشد بهای شمش و البته خودنمایی واحدهای تولیدکننده برای پیش قدم شدن برای افزایش نرخ ، رشد بهای پلیمرها در بازار آزاد و ثبت معاملاتی جذاب در بورس کالا و همچنین تعادل نسبی در معاملات حامل های انرژی در بورس انرژی را می توان واقعیت های این بازار به شمار آورد که نشان می دهد بازارهای کالایی به صورت کلی هنوز هم به تداوم رشد قیمت ها خوش بین هستند. شرایط فوق نشان می دهد که گویی بازارهای کالایی عدم رشد قیمت دلار را جدی نگرفته اند و حتی این روند کلی نشان می دهد که به رشد بیشتر بهای ارز در بازار آزاد خوش بین هستند ولی این سؤال بدون پاسخ مانده که آیا تقاضا هم از این رشد قیمتی تبعیت کرده و نسبت به آن تمکین می کند؟ این در حالی است که رشد قیمت ها در طرف عرضه در نهایت به رشد نرخ در بدنه بازار نیز سرایت خواهد کرد. رخدادی که بارها تجربه شده و احتمالاً باز هم تجربه خواهد شد. تداوم این روند خود انگیزه برای تداوم رشد قیمت دلار را ایجاد می کند ولی نمی توان به صراحت از ادامه رشد قیمت دلار سخن گفت زیرا داده های دستوری نقش مهمی در تعیین سرنوشت بازار دلار ایفا خواهند کرد.

پس از ثبت 35 هزار قرارداد آتی سکه در بورس کالا در روز یکشنبه ، حجم معاملات دوشنبه نیز رنگ طلایی به خود گرفت تا حجم معاملات با ثبت رقم 51 هزار و 687 قرارداد ، به رکوردی قوی تر دست یابد که نشان می دهد این بازار در اوج خوش بینی های خود در ماه های اخیر قرار گرفته است. کاهش ارزش دلار جهانی ، رشد قیمت طلا و البته بالابودن بهای دلار در بازار آزاد کافی بود تا حجم معاملات را به شدت افزایش دهد. این در حالی است که عقب نشینی تاکتیکی قیمت دلار در بازار آزاد در روز سه شنبه موجب شد تا بخش بزرگی از خوش بینی ها به این بازار محدود شود تا جایی که قیمت ها در اغلب سررسیدها کاهش یابد. این وضعیت نشان می دهد که بازار به صحبت های برخی از مدیران دولتی توجه بسیاری مبذول داشته و البته نگران دلارپاشی در بازار آزاد است. همان گونه که عنوان شد؛ حجم و ارزش معاملات آتی سکه روز گذشته در بورس کالای ایران با افزایش به ۵۱ هزار و ۶۸۷ قرارداد و ارزش معاملات نیز به ۷ هزار و ۵۸۳ میلیارد ریال رسید. این عقب نشینی قیمتی در بازار آزاد به احتمال قوی به دلیل ترس از عدم رشد قیمت دلار ایجاد شده و باید منتظر ماند و دید که دلار چه مسیری را در پیش می گیرد.

تعادل معاملات در بورس انرژی

سه شنبه شاهد آرامش نسبی در بورس انرژی بودیم و حجم معاملات واقعیت های این بازار را که به سمت بهبود حجم معاملات و رویکرد منطقی آن به پیش می روند را شفاف تر جلوه داد. حجم کل معاملات صورت‌گرفته امروز 7,643 تن و به ارزش بیش از 126 میلیارد و 173 میلیون ریال بود. از نکات مهم معاملات امروز می‌توان به معامله بیش از 5،500 مترمکعب حلال در هر دو رینگ داخلی و بین‌الملل اشاره کرد.

بازار فیزیکی بورس انرژی ایران میزبان عرضه کالاهای حلال 400، 402، 406، 410، 502 و 503 پالایش نفت اصفهان، حلال 410 و402 پالایش نفت شیراز، متانول پتروشیمی شیراز، برش سنگین و سوخت کوره سبک پتروشیمی تبریز و میعانات گازی پتروشیمی رازی در رینگ داخلی و حلال 402 پالایش نفت تبریز در رینگ بین‌الملل بود.

طی معاملات روز کاری آتی (19 مهرماه 96)، کالاهای سی اس او پالایش نفت شازند و حلال 410 پالایش نفت آبادان در رینگ داخلی و حلال 402 پالایش نفت اصفهان و بندرعباس در رینگ بین‌الملل عرضه خواهند شد. از نکات مهم عرضه‌های فردا می‌توان به عرضه بیش از 5 هزار مترمکعب حلال 402 در رینگ بین‌الملل اشاره نمود.

عبور ارزش معاملات سال جاری بازار برق بورس انرژی ایران از مرز 2 هزار میلیارد ریال

بازار برق بورس انرژی ایران شاهد معامله 12 میلیون و 201 هزار قرارداد معادل 183 میلیون و 168 هزار کیلووات ساعت به ارزش 63 میلیارد و 510 میلیون ریال بود. شایان ذکر است در روز جاری، نمادهای بارپایه، میان‌باری، بارپیک و کم‌باری با متوسط قیمت 344، 354، 404 و 300 ریال بر کیلووات ساعت مورد معامله قرار گرفتند. شایان توجه است با احتساب معاملات روز جاری، ارزش معاملات بازار برق بورس انرژی ایران از ابتدای سال تا کنون از مرز 2 هزار میلیارد ریال عبور نمود و به ارزش 2,051 هزار میلیارد ریال بالغ گردید.

خاطر نشان می‌گردد در آغاز جلسه معاملاتی امروز، نمادهای بار پیک روزانه، بار پایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه 96/08/18 گشایش یافتند. همچنین نمادهای بارپیک روزانه، بارپایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه 96/07/22 و نمادهای بار پیک هفتگی، میان باری هفتگی، کم باری هفتگی و بارپایه هفتگی 96/07/22 در پایان جلسه معاملاتی امروز متوقف شده و فرایند تحویل آنها آغاز شد.

نام کالا

حجم کل معامله شده بر حسب واحد عرضه

واحد عرضه

متوسط قیمت معامله (ریال بر هر کیلوگرم)

قیمت پایه

واحد قیمت دهی

آیزوفید پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

100

تن

13100

13100

ریال

حلال 402 پالایش نفت تبریز در رینگ بین الملل

1200

مترمکعب

481.1265

481

دلار (بانک مرکزی) / تن

متانول پتروشیمی زاگرس در رینگ داخلی

1000

تن

10611

10611

ریال

حلال 502 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

504000

لیتر

15729

15729

ریال

حلال 503 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

504000

لیتر

14576

14576

ریال

حلال 402 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

2004000

لیتر

16526.68563

16516

ریال

حلال 400 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

240000

لیتر

14870

14870

ریال

متانول پتروشیمی شیراز در رینگ داخلی

1892

تن

11341.44767

10611

ریال

حلال 410 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

84000

لیتر

14734

14734

ریال

حلال 410 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

348000

لیتر

14734

14734

ریال

حلال 406 پالایش نفت اصفهان در رینگ داخلی

504000

لیتر

14734

14734

ریال

برش سنگین پتروشیمی تبریز در رینگ داخلی

150

تن

11947

11947

ریال

سوخت کوره سبک پتروشیمی تبریز در رینگ داخلی

150

تن

15818

13182

ریال

میعانات گازی پتروشیمی رازی در رینگ داخلی

20

تن

8808

8808

ریال

حلال 402 پالایش نفت شیراز در رینگ داخلی

200000

لیتر

15015

13650

ریال

حلال 410 پالایش نفت شیراز در رینگ داخلی

0

لیتر

-

14734

ریال

تداوم رشد قیمت در بازار فولاد

امروز یکی از روزهای مبهم بازار فولاد بود زیرا از یک سو قیمت ها از کارخانه وارد یک فاز افزایشی شد و از سوی دیگر در بازار داخلی شاهد مقاومت هایی در برابر رشد قیمتی بودیم که موجب شد بدنه غالب در بازار از رشد قیمت های کارخانه ها به صورت کامل و جامع تأثیر نپذیرند. این در حالی است که اگرچه جو افزایشی در بازار دیده می شود ولی واقعیتی به نام ضعف تقاضای مؤثر نیز در این خصوص خودنمایی کرده که نشان می دهد بدگمانی بازار به رشد قیمت ها چندان هم غیرمنطقی نیست. این وضعیت را باید نگران کننده دانست زیرا رشد قیمت ها از کارخانه به دلیل افزایش بهای شمش در روزهای اخیر صورت گرفته ولی اگر خریدار نهایی به هر دلیل از خرید خودداری کند باعث خواهد شد تا این رشد قیمت تمام شده در تمامی بخش های بازار گسترش پیدا نکرده و در نهایت به سرکوب قیمتی منجر خواهد شد. رخدادی که در صورت تحقق به کاهش جدی تر حجم تولید منتهی شده و البته بازار شمش را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. از سوی دیگر رشد قیمت دلار هم گویی متوقف شده و یا به عبارت دقیق تر با ابهام رو به رو شده و از شتاب رشد آن کاسته شده است گویی در بازار ارز تزریق می شود. این وضعیت می تواند یکی از داده های مهم برای رشد قیمت ها را محدود ساخته و نگرانی های جدیدی از عقب گرد قیمتی را به بازار تزریق کند. رخدادی که در صورت وقوع می تواند باز هم تقاضای مؤثر را به امید خرید با قیمت هایی کمتر از بازار فراری داده و می تواند شرایط سخت تری را در روزهای سرد سال رقم بزند. قیمت های جهانی فولاد و سنگ آهن هم کاهشی است و از این مسیر نمی توان به حمایت از بازار داخلی خوش بین بود.

تمامی این موارد در شرایطی رخ داد که بهای شمش رشد محسوسی را مجدداً تجربه کرد که نشان می دهد رشد قیمت ها از طرف عرضه جدی است و حتی ممکن است جدی تر شود. این مطلب نشان خواهد داد که واحدهای تولیدی چندان هم فضایی برای عدم رشد قیمتی در اختیار ندارند یعنی جریان غالب در بازار ناخودآگاه مجبور خواهد بود رشد قیمتی را در خود هضم کند و این به معنی تداوم رشد قیمتی حداقل برای هفته جاری است. با توجه به این موارد نمی توان عدم رشد احتمالی قیمت ها را در محاسبات به کار نبرد اگرچه بازار در برابر آن مقاومت خواهد کرد اما فضای چندانی برای خودنمایی هم نخواهد داشت.

نکته دیگر را باید در نشست های فولادی ها منظور کرد زیرا تجربه های پیشین نشان داده که این نشست ها اغلب با رشد قیمتی و یا مقاومت در برابر افت نرخ همراه بوده که باز هم سیگنال دیگری را به بازار برای حفظ سطوح قیمتی فعلی و حتی تداوم رشد نرخ ها ارائه می کند اما نمی توان به تأثیرگذاری آن در طولانی مدت امیدوار بود.

رشد بازار پلیمرها با یک روز تأخیر

گویی افزایش قیمت دلار در بازار آزاد تأثیر خود را با یک روز تأخیر بر بازار پلیمرها بر جای گذاشته یعنی رشد قیمت هایی که دیروز انتظار آن را داشتیم ، روز سه شنبه در بازار خودنمایی کرد تا از یک سو عقب نشینی نرخ های روز گذشته را جبران کرده و از سوی دیگر شرایط بهتری را برای خرید از بورس کالا فراهم سازد. این موارد البته نشان دهنده آن است که هنوز هم امیدهایی در بازار پتروشیمی وجود دارد که می توان به آن ها با نظر مثبت نگریست ولی در کل بازار را نمی توان با روزهای اوج آن مقایسه کرد. از سوی دیگر افزایش قیمت دلار سیگنال دیگری است که باز هم نشان می دهد بازار باید رشد قیمت ها را برای خود منظور کند که البته معاملات نسبتاً گسترده امروز در بورس کالا هم چنین احتمالی را برجسته ساخت. در روز سه شنبه شاهد بودیم که معاملات جذابی در بورس کالا به ثبت رسید که نشان می دهد رشد قیمت ها به عنوان سرنوشت این بازار پذیرفته شده اگرچه داده های جهانی و نوسان قیمت ها در بازارهای بین المللی تأثیر کمتری از افزایش قیمت دلار در طول هفته جاری برای بازار به همراه خواهد داشت. ثبت معاملاتی نزدیک به 39 هزار تن در روز جاری در بازار پلیمرهای بورس کالا مطلبی نیست که بتوان از کنار آن به سادگی عبور کرد. این در حالی بود که باز دهم گریدهای جذاب در صدر معاملات امروز قرار داشت.

به گزارش پایگاه خبری بورس کالا؛ عرضه محصولات پلیمری در بورس کالا ۴۰ هزار و ۳۲۱ تن و تقاضای آن هم بالغ بر ۱۲۴ هزار و ۸۳۱ تن بود. به این ترتیب در گروه محصولات پلیمری امروز متاثر از رشد قیمت دلار شاهد رقابت برای اکثر محصولات پلیمری بودیم، به طوری که در گروه پلی پروپیلن ها نساجی پلی پروپیلن نساجیHP۵۵۲Rپلی پروپیلن جم با ۳۳۰ تن عرضه ۲۲۶۶ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۴ هزار و ۱۷۷ تومان و میانگین قیمت خرید آن هم ۴ هزار و ۴۸۲ تومان رقم خورد. پلی پروپیلن نساجیHP۵۵۲Rپتروشیمی شازند هم با ۷۰۰ تن عرضه ۳۳۶۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه ۴ هزارو ۱۷۷ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۴ هزار و ۴۸۶ تومان رقم خورد.

پلی پروپیلن نساجیHP۵۵۰Jجم هم با ۱۱۰ تن عرضه ۱۲۵۴ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۴ هزار و ۱۷۷ تومان و نرخ خرید این کالا هم ۴ هزار و ۵۹۲ تومان رقم خورد.

در گروه پلی اتیلن های ترفتالات گرید بطری هم با وجود گذر از فصل مصرف، همچنان شاهد رقابت برای گریدهای بطری بودیم.

پلی اتیلن ترفتالات بطریBG۷۸۱پتروشیمی تندگویان با ۸۱۴ تن عرضه ۱۳۸۳۸ تن تقاضا داشت،قیمت پایه این کالا ۴ هزار و ۱۴۱ تومان و نرخ خرید آن هم ۴ هزار و ۵۲۵ تومان بود.

همچنین در گروه پی وی سی ها هم شاهد رقابت کارگزاران برای خرید محصولات بودیم. به طوری که پلی وینیل کلرایدS۶۵پتروشیمی اروند با ۲۰۵۸ تن عرضه ۴۲۹۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۳ هزار و ۴۹۷ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۳ هزار و ۵۶۳ تومان رقم خورد.

برخی از مهمترین معاملات پلیمرها در بورس کالای ایران

نام کالا

تولید کننده

نوع قرارداد

قیمت پایه عرضه ریال

قیمت پایانی میانگین ریال

عرضه تن

تقاضا تن

حجم معامله تن

پلی پروپیلن شیمیایی ZR230C

نوید زرشیمی

نقدی

47,073

51,780

252

12558

252

پلی اتیلن ترفتالات بطری BG781

پتروشیمی تندگویان

سلف

41,143

45,257

814

13838

814

پلی اتیلن سنگین تزریقی 52518

پتروشیمی جم

نقدی

39,680

42,421

2002

10340

2002

پلی اتیلن ترفتالات بطری BG825

پتروشیمی تندگویان

سلف

41,900

46,090

2310

8734

2310

پلی اتیلن ترفتالات بطری BG781

پتروشیمی تندگویان

سلف

41,143

45,257

506

7964

506

پلی اتیلن سبک خطی 0209AA

پتروشیمی امیرکبیر

نقدی

42,677

46,536

2200

7744

2200

پلی اتیلن ترفتالات بطری BG821

پتروشیمی تندگویان

سلف

43,174

47,491

418

5995

418

پلی اتیلن سنگین تزریقی HI0500

پتروشیمی بندرامام

سلف

39,680

41,831

2000

5920

2000

پلی اتیلن سنگین اکستروژن EX3

پتروشیمی امیرکبیر

سلف

49,391

54,466

2000

5680

2000

پلی اتیلن سنگین اکستروژن EX3

پتروشیمی شازند

نقدی

46,783

54,362

1500

5660

1500

پلی وینیل کلراید S65

پتروشیمی اروند

نقدی

34,975

35,636

2508

4290

2508

پلی اتیلن سبک خطی 0209AA

پتروشیمی شازند

نقدی

42,677

44,418

1500

4100

1500

پلی اتیلن سنگین بادی BL3

پتروشیمی جم

نقدی

42,436

43,395

2002

3861

2002

پلی اتیلن سبک فیلم 0200

پتروشیمی بندرامام

نقدی

46,459

47,796

1500

3730

1500

پلی پروپیلن نساجی HP552R

پتروشیمی شازند

نقدی

41,775

44,862

700

3360

700

پلی پروپیلن فیلم HP525J

پلی پروپیلن جم

نقدی

42,148

43,448

2992

3234

2992

پلی پروپیلن نساجی RG1102XK

پتروشیمی رجال

نقدی

41,775

45,952

798

3192

798

پلی اتیلن سنگین فیلم F7000

پتروشیمی مهر

نقدی

42,809

44,415

1012

3179

1012

پلی اتیلن سبک فیلم 0190

پتروشیمی آریا ساسول

نقدی

46,459

47,847

1100

2904

1100

پلی اتیلن سنگین فیلم HF5110

پتروشیمی آریا ساسول

نقدی

42,809

44,084

1320

2640

1320

پلی پروپیلن نساجی HP552R

پلی پروپیلن جم

نقدی

41,775

44,821

330

2266

330

پلی وینیل کلراید S65

پتروشیمی غدیر

نقدی

34,975

35,654

1000

2040

1000

پلی وینیل کلراید S65

پتروشیمی غدیر

سلف

34,975

35,235

1000

1540

1000

پلی اتیلن سنگین دورانی 3840UA

پتروشیمی تبریز

نقدی

41,465

42,637

750

1430

750

پلی استایرن معمولی 1540

پتروشیمی تبریز

نقدی

55,081

57,606

600

1360

600

پلی پروپیلن نساجی HP550J

پلی پروپیلن جم

نقدی

41,775

45,952

110

1254

110

پلی اتیلن سبک فیلم 2102TX00

پتروشیمی لاله

نقدی

46,459

46,592

1015/2

1101/6

1015/2

پلی استایرن مقاوم 7240

پتروشیمی تبریز

نقدی

57,722

58,857

750

1050

750

پلی پروپیلن نساجی Z30S

پتروشیمی شازند

نقدی

41,775

44,911

200

1020

200

پلی وینیل کلراید S57

پتروشیمی آبادان

سلف

38,473

38,981

500

820

500

پلی وینیل کلراید S65

پتروشیمی اروند

نقدی

34,276

34,907

300

740

300

پلی پروپیلن RP270G

پتروشیمی شازند

نقدی

47,073

47,073

700

700

700

پلی پروپیلن شیمیایی EP440G

پلی پروپیلن جم

نقدی

47,073

50,669

110

506

110