سلام بر حسین شهید

این بدان معناست که تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی با خوراک گازی اگر در مناطق محروم تا سه مرحله از زنجیره پیش بروند، در قیمت خوراک تا ٣٠ درصد تخفیف خواهند داشت

تیم بولتن 24 در طول هفته با بولتن بنیادی، بولتن تکنیکال بروز خواهد شد و در روز جمعه با مجموعه گزارشات هفتگی بازار به همراه اخبار، کدال و همچنین بولتن بنیادی و تکنیکال با دسترسی آزاد در خدمت خوانندگان محترم خواهد بود.

این گزارش ، در چند بخش اصلی ارائه خواهد شد و هر یک از این موارد شامل زیر مجموعه هایی ست که سرفصل های این شماره از بولتن به قرار زیر خواهد بود:

 • عملکرد بازار بورس
 • تحلیل بنیادی
 • صنعت دارو (بخش سوم)
 • بررسی تکنیکال
  • قاسم
 • هفته نامه کدال
  • عملکرد شرکت ها
  • آگهی مجامع
  • تصمیمات مجامع
 • مجله خبری
  • تحولات سیاسی
  • تحولات کلان اقتصادی
  • از دولت و مجلس چه خبر!!!
  • تحولات بورس

عملکرد بازار بورس

جزئیات بیشتر با زبان نموداری در زیر آورده شده است. ضمن آنکه در ادامه مقایسه شاخص شناور آزاد و شاخص کل آورده شده اند.

بررسی بنیادی

 • صنعت دارو (بخش سوم)

دارو به عنوان یک کالای استراتژیک همواره مورد توجه و حمایت دولت بوده است و این صنعت بزرگ همواره در تلاش برای بومی سازی نیازهای پزشکی کشور قدم برداشته است. وابستگی ارزی شرکت های دارویی بابت ورود مواد اولیه هر چقدر بیشتر باشد، امکان نوسان حاشیه سود ناشی از ریسک ارزی بیشتر خواهد بود لذا همواره برای صنعت دارو، نوسانات صعودی نرخ ارز حیاتی و اثر گذار می باشد و از این لحاظ تمرکز سهامداران و بازار به این فاکتور کم نخواهد بود. با نزدیک شدن به فصل سرما عموما درآمد فصلی این صنعت افزایش خواهد یافت و همین موضوع بهانه ای شد برای بررسی این صنعت در چند هفته متوالی.

در بررسی بنیادی زیر تلاش می شود شرکت های صنعت صرفا از بالا نگاه شوند تا مزایای کلی و شرایط بودجه این شرکت ها در مقایسه با یکدیگر با ابزاری یکسان ارزیابی شوند. در این جدول در قدم نخست تلاش شده است تا از سه فاکتور مهم حاشیه سود برای مقایسه استفاده شود. لازم به ذکر است که

 • هرچقدر حاشیه سود (ناخالص، عملیاتی و خالص) بیشتر باشد عموما بهره وری در شرکت بالاتر است.
 • از میانگین سه ساله اخیر برای مقایسه گزارش فعلی استفاده شده است تا برای هر شرکت ملاک درستی از قیاس در اختیار باشد.
 • هرچه اختلاف حاشیه سود های سه ساله با آنچه در جدول وجود دارد بیشتر باشد نشان از بودجه محتاطانه یا جسورانه شرکت است و در صورت نزدیک بودن این اعداد به یکدیگر عملا بودجه واقعی پیش بینی شده است.
 • شرکت های در حال توسعه که حاشیه سود کمی دارند می توانند با جهش سودآوری همراه گردند.

شرایط سودآوری و حاشیه سود به شرح زیر قابل تفسیر است:


در نمودار زیر بازدهی حقوق صاحبان سهم (ROE)، نسبت (P/E)،(P/B) و (P/S)را مشاهده می نمایید. لازم به ذکر است که برای شرکت ها عموما هرچه حقوق صاحبان سهم بالاتر باشد عملا ریسک های سودآوری کمتر خواهد شد و برای سه نسبت دیگر هرچه کمتر باشند ـ بسته به شرایط هر شرکت ـ می تواند نشانه پتانسیل بالاتر در رشد قیمتی به واسطه فعالیت عملیاتی شرکت گردد.

بررسی تکنیکال

الف) قاسم

قاسم ایران در طی حدود 20 ماه اخیر به تصویر کشیده شده است. همانگونه که مشاهده می شود سهم در کانال نزولی درگیر است و با کف 360 تومان نیز برخورد داشته است. این سهم که هم اکنون به 416 تومان رسیده احتمالا در یک اصلاح کند، موقتا به سطوح حمایتی برخورد خواهد کرد که می تواند با توجه به تکمیل موج c مورد توجه فعالین بازار باشد.

سطوح حمایتی عبارتند از 400 و 380 تومان و حد ضرر برای معامله گران میان مدت در محدوده 350 تومان قرار دارد که برای معامله گران با استراتژی پلکانی و ورود مرحله ای می تواند مناسب باشد.

هفته نامه کدال

آگهی مجامع

مجامع عادی سالیانه برای شرکت ها عموما می تواند با تقسیم سود همراه باشد اما بسته به شرایط شرکت ممکن است هیئت مدیره به پرداخت سود اقدام نکند.

تصمیمات مجامع

مجله خبری

الف) سیاسی

در پاسخ به دعوت جناب آقای دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در راستای تعمیق و تحکیم روابط دوستانه و برادرانه بین جمهوری ترکیه و جمهوری اسلامی ایران و در تاریخ 12 مهر ماه 1396 برابر با 4 اکتبر 2017 میلادی از جمهوری اسلامی ایران دیدار رسمی به عمل آوردند. روسای جمهور با تکیه بر پیوندهای برادری و دوستی بین دو ملت، بر اراده سیاسی در راستای تقویت همکاری های دوجانبه و چند جانبه بین دو کشور تاکید ورزیدند. روسای جمهوردر خصوص روابط دو جانبه و موضوعات منطقه ای و بین المللی و مسائل مرتبط با جهان اسلام به تبادل نظر پرداختند. در این دیدارها جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه برای تعمیق سطح مناسبات خود ۴ یادداشت تفاهم همکاری امضاء کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی شامگاه چهارشنبه در دیدار آقای رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه و هیئت همراه، با تأکید بر لزوم افزایش همکاری‌های اقتصادی دو کشور، توافق و همکاری ایران و ترکیه در مسائل مهم دنیای اسلام را بسیار مهم و اثرگذار خواندند و با اشاره به منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی از برگزاری همه‌پرسی در منطقه کُردستان عراق، خاطرنشان کردند: آمریکا و قدرت‌های خارجی، غیرقابل اعتماد و به دنبال ایجاد یک «اسرائیل جدید» در منطقه هستند.

در سیاست خارجی سفرای چند کشور اروپایی برای گفت‌وگو در مورد برجام با سناتورهای آمریکایی در کنگره حضور یافتند. سفرای کشورهای انگلیس، آلمان، فرانسه و چند سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا با سناتورهای آمریکایی برای جلوگیری از لغو برجام از سوی آمریکا در روز پنج شنبه دیدار کردند. در این دیدار که توسط ریچارد دوربین برگزار شد وندی شرمن، معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا، ارنست مونیز و جک لو، وزرای پیشین انرژی و خزانه داری آمریکا نیز حضور داشتند.
بنا بر گزارش رویترز، این دیدار بخشی از تلاش‌های دموکرات‌های کنگره و مقامات آمریکایی در راستای افزایش حمایت از برجام و گفت‌وگو در مورد پیامدهای منفی خروج از برجام است.

ب) اقتصاد از دیدگاه کلان

یک ماه از ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی در رابطه با الزام بانکها به کاهش سقف سودهای سپرده می گذرد. گزارش ها حکایت از آن دارد که در حال حاضر حسابهای سپرده براساس بخشنامه تا حداکثر 15 درصد بازگشایی می شوند و تخطی در مورد آن صورت نگرفته است. با این حال اما در کنار آن صندوق های سرمایه گذاری همچنان گزینه مناسبی برای سپرده گذاران محسوب می شوند . به طوری که می توان با سرمایه گذاری در این صندوقهای بانک ها سودی با کف 20 درصد دریافت کرد. نرخی که تا 5 درصد و یا بیشتر با سود سپرده ها اختلاف داشته و برای سپرده گذاران جذابیت دارد. در این باره فعلا بانک مرکزی سخت گیری نداشته است و دست بانکها را در این زمینه باز نگه داشته است. علت اصلی آن ترس از افزایش تورم و بالا رفتن قیمت ارز و طلا و ... و فراهم نبودن شرایط برای بخش تولید و جذب این سرمایه ها، می باشد.در همین باره عضو کانون عالی شوراهای اسلامی با بیان اینکه کاهش نرخ سود سپرده های بانکی کمکی به تولید نکرده گفت: این فکر که اگر سود سپرده ها را کم کنیم مردم پولشان را به سمت تولید می برند اشتباه بود. زمانی این ایده به نتیجه می رسد که تولید در این مملکت حرف اول را بزند و کسی که 200 میلیون توما سپرده دارد برایش بصرفد که آن را در تولید سرمایه گذاری بکند. وی خاطرنشان کرد زمانی که کارگاههای قدیمی و با سابقه توان ماندن ندارند، کارخانه ها از تامین مواد اولیه عاجزند و بسیاری از بنگاهها به سمت تعطیلی رفته اند، سرمایه گذار داخلی این ریسک را نمی کند که پولش را وارد تولید کند.

مرکز آمار ایران نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار تابستان ۱۳۹۶ را منتشر کرد. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۰ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۱.۷ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل تابستان ۱۳۹۵، ۱.۰ درصد و نسبت به فصل گذشته (بهار ۱۳۹۶) ۰.۹ درصد کاهش داشته است.

رئیس شورای مشترک بازرگانی ایران و لیتوانی از توافقات جدید تجاری میان دو کشور خبر داد و اعلام کرد که هزینه‌های بندری صادراتی تا ۵۰ درصد کاهش یافته است که باعث می‌شود شرکت‌های ایرانی صادرکننده به اروپا از این به بعد لیتوانی را به خاطر این ۵۰ درصد تخفیف انتخاب کنند.

مجلس و دولت؛

در پی تصویب دستورالعمل اصلاحی نحوه توقف و بازگشایی نمادها در هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و با تایید وزیر اقتصاد، این دستورالعمل توسط کرباسیان ابلاغ شد. وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص اهمیت این دستورالعمل، با مهم خواندن آن به سبب تاثیری که بر تعمیق شفافیت در بازار سرمایه دارد، ابراز داشت: از این پس اصل بر این است که نمادها طی 60 الی 90 دقیقه بازگشایی شوند و در شرایط عادی نمادی بیش از 90 دقیقه متوقف نخواهد بود. در عین حال، بر اساس اصلاح برخی مفاد 6 دستور العمل مرتبط با نحوه توقف و بازگشایی نماد های حاضر در بازار سرمایه حداکثر زمان پیش بینی شده برای توقف نماد ها 20 روز است. وی خاطرنشان کرد: در صورتی که ناشران طی 10 روز ابتدایی اطلاعات را افشا نکنند موضوع اعلام عمومی می شود و درخواست مجدد ارسال اطلاعات مالی از سوی سازمان بورس نیز به عموم اعلام خواهد شد. بعد از مدت تعیین شده نماد بازگشایی خواهد شد و اگر ناشری اطلاعات را افشا نکرده باشد از سوی سازمان بورس به فعالین بازار سرمایه اعلام می شود تا در معاملات خود این موضوع را در نظر بگیرند.

صنایع بورسی

در خودروسازی؛ معاملات این هفته گروه در حالی پیگیری شد که نیمه تعطیل بودن بازار سرمایه و جو سیاسی منفی ناشی از صحبت‌های ترامپ در مورد برجام کاملا ناامیدی را برای سرمایه گذاران به ارمغان آورده بود و اکثر نمادها معاملات منفی را سپری می کردند. این اتفاق اما در آخرین روز هفته با خبرهای مثبتی از قوت گرفتن معافیت مالیاتی از تجدید ارزیابی دارایی ها و همچنین تلاشهای کنگره برای متقاعد کردن ترامپ برای حفظ برجام باعث شکل گرفتن روند مثبتی به خصوص بر روی ایران خودرو شد و این نماد تا نزدیکی های بالاترین قیمت روز خود نیز پیش رفت و انتظار داریم هفته آینده هم جو مثبت پیش آمده ادامه داشته باشد.

در فلزات اساسی؛ پس از یک اصلاح قیمتی در بازار کامودیتی ها این هفته مجدد شاهد رشد قیمت آنها بودیم که مهمترین عوامل داده های قوی اقتصاد چین در ماه سپتامبر همزمان با تداوم محدودیت عرضه در کنار کاهش انبارهای LME بودند. این موضوعات باعث شد تا در بیشترین افزایش روی به بالای 3300 دلار برسد و مس هم به بالای 6700 دلار برسد که در نتیجه آن تولیدکنندگان روی در بازار سرمایه با رشد قیمتی روبرو شدند، هرچند در این بین تولید کنندگان مس کاملا معاملات متعادلی را پیگیری کردند.

در محصولات شیمیایی ؛ معاملات نمادهای این گروه عمدتا در حالی در محدوده صفر تابلو و تعادلی خود پیگیری شدند که تولیدات پتروشیمی به خصوص در دو محصول متانول و اوره که بازار سرمایه کشور بسیار به آن وابسته است در این هفته شیب اصلاحی و با ثباتی را پیش گرفته بودند و به ترتیب در محدوده 340 دلار و 230 دلار معامله می شدند. این قیمتها با وجود افت البته برای شرکتهای پتروشیمی این گروه همچنان مناسب و جذاب می باشد و می تواند در صورت حفظ میزان فروش تعدیل مثبت را برای برخی از آنها هم به همراه داشته باشد.

مرضیه شاهدایی درباره بسته‌های تشویقی جذب سرمایه‌گذار خارجی در صنعت پتروشیمی گفت: مشوق‌هایی برای تکمیل زنجیره تولید از بالادست تا پایین دست در نظر گرفته شده است که با تکمیل هر مرحله از زنجیره، تولیدکنندگان مشمول تخفیف در قیمت خوراک می‌شوند. وی ادامه داد: این بدان معناست که تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی با خوراک گازی اگر در مناطق محروم تا سه مرحله از زنجیره پیش بروند، در قیمت خوراک تا 30 درصد تخفیف خواهند داشت.