*} *} *}

آرامش کلی در بازار فولاد و البته ثبات شکننده قیمت ها ، افزایش قیمت ها در بازار آزاد پلیمرها در کنار کاهش قیمت های پایه در بورس کالا و همچنین معاملات آرام و البته نسبتاً ضعیف بورس انرژی را می توان واقعیت های بازارهای کالایی در روز یکشنبه به شمار آورد که در نهایت روز کم خبری را به ثبت رساند. حضور در دهه اول محرم ، جریان کاهشی در بازارهای جهانی و همچنین ضعف نسبی تقاضا واقعیت هایی است که بازارهای کالایی را به سمت کاهش فعالیت ها متمایل کرده و احتمالاً تا پایان دهه محرم باز هم ادامه خواهد داشت...

بورس۲۴ : آرامش کلی در بازار فولاد و البته ثبات شکننده قیمت ها ، افزایش قیمت ها در بازار آزاد پلیمرها در کنار کاهش قیمت های پایه در بورس کالا و همچنین معاملات آرام و البته نسبتاً ضعیف بورس انرژی را می توان واقعیت های بازارهای کالایی در روز یکشنبه به شمار آورد که در نهایت روز کم خبری را به ثبت رساند. حضور در دهه اول محرم ، جریان کاهشی در بازارهای جهانی و همچنین ضعف نسبی تقاضا واقعیت هایی است که بازارهای کالایی را به سمت کاهش فعالیت ها متمایل کرده و احتمالاً تا پایان دهه محرم باز هم ادامه خواهد داشت.

آرامش بورس انرژی با درون مایه ضعف معاملات

امروز بازار فیزیکی بورس انرژی ایران میزبان کالاهای آیزوفید و حلال 402 پالایش نفت تبریز و نفتای سنگین پالایش نفت تهران در رینگ داخلی بود. حجم کل معاملات صورت‌گرفته طی روز جاری (2 مهرماه 96) 4,665 تن به ارزش بیش از 76 میلیارد و 530 میلیون ریال بود. نفتای سنگین پالایش نفت تهران در رینگ داخلی با حجم 3000 تن در روز جاری مورد معامله قرار گرفت که عرضه برجسته بازار فیزیکی به شمار می رود. حلال 402 پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی نیز با رقابت و رشد قیمت ها مورد معامله قرار گرفت.

با توجه به معامله روز گذشته در کنار کاهش حجم معاملات در شهریورماه به نسبت مردادماه سال جاری به نظر می رسد شرایط کلی در بازار فیزیکی بورس انرژی به سمت عقب نشینی نسبی معاملات گام برداشته ولی شاید بدنه تصمیم سازی و اجرایی در بورس انرژی در حال انجام فعالیت های مهمتری هستند البته این تنها یک احتمال است و چیزی که مشهود است را باید کاهش حجم معاملات به شمار آورد.

لازم به ذکر است طی روز کاری آتی، دوشنبه (3 مهرماه 96)، کالاهای حلال 400، حلال 402، حلال 406 و حلال 410 پالایش نفت اصفهان، آیزوریسایکل و حلال 404 پالایش نفت شیراز، حلال 402 پالایش نفت بندرعباس، متانول پترشیمی زاگرس و ریفورمیت پتروشیمی بوعلی سینا در رینگ داخلی عرضه خواهند شد. از نکات مهم عرضه‌های فردا می‌توان به قریب به 4 میلیون لیتر حلال 402 در رینگ داخلی اشاره کرد.

داد و ستد بیش از 116 میلیون کیلووات ساعت در بازار برق

بازار برق بورس انرژی ایران شاهد معامله 5 میلیون و 390 هزار قرارداد معادل 116 میلیون و 200 هزار کیلووات ساعت به ارزش 40 میلیارد و 848 میلیون ریال بود. شایان ذکر است در روز جاری، نمادهای بارپایه، بارپیک، میان‌باری و کم‌باری با متوسط قیمت 350، 405 ،356 و 300 ریال بر کیلووات ساعت مورد معامله قرار گرفتند.

خاطر نشان می‌گردد در آغاز جلسه معاملاتی امروز، نمادهای بار پیک روزانه، بار پایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه 96/08/02 گشایش یافتند. همچنین نمادهای بار پیک روزانه، بار پایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه 96/07/06 در پایان جلسه معاملاتی امروز متوقف شده و فرآیند تحویل آنها آغاز شد.

نام کالا

حجم کل معامله شده بر حسب واحد عرضه

واحد عرضه

متوسط قیمت معامله (ریال بر هر کیلوگرم)

قیمت پایه

واحد قیمت دهی

نفتای سنگین پالایش نفت تهران در رینگ داخلی

3000

تن

15322

15322

ریال

حلال 402 پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

1800000

لیتر

15015

13650

ریال

آیزوفید پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

20

تن

13100

13100

ریال

آیزوفید پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی

250

تن

13100

13100

ریال

تغییر جنس کاهش قیمت فولاد

ثبات نسبی بهای شمش در کنار تغییر ناچیز در وضعیت فروش بسیاری از شرکت های فولادی برتر و البته افت قیمت برخی دیگر در نهایت شرایط نسبتاً آرامی را در بازار فولاد پدید آورد اگرچه هنوز هم جهت گیری غالب در بازار داخلی فولاد کاهشی است. ثبات نسبی بهای بسیاری از مصنوعات فولادی در بازار برای تحویل از انبار را می توان مهمترین واقعیت های قیمتی به شمار آورد که آینده ای دوگانه را پیش روی بازار فولاد قرار می دهد. این در حالی است که بهای شمش نیز در طول روز یکشنبه بدون تغییر مهمی مورد معامله قرار گرفت یعنی بهای شمش نیز نسبتاً با ثبات بوده است. از سوی دیگر قیمت های فعلی یعنی شکسته شدن کف روانی و فنی میلگرد 2000 تومان خود دلیلی برای تغییر فاز قیمت ها به شمار می رود یعنی می توان این نرخ را یک کف روانی و فنی برای این بازار به شمار آورد. با توجه به موارد فوق و البته حضور در دهه اول ماه محرم و کاهش قیمت های جهانی فضای چندانی را برای رشد قیمت ها باقی نگذاشته است.

با توجه به این موارد و البته ثبت چند جرقه رشد قیمتی در بازار فولاد روزهای اخیر باید این گونه عنوان داشت که هم اکنون حفظ سطوح قیمتی فعلی می تواند یکی از موفقیت های بازار باشد زیرا از یک سو از کاهش قیمت ها جلوگیری کرده و از سوی دیگر پتانسیل رشد نرخ را برای پایان تعطیلات عاشورا فراهم می سازد. تجمیع این موارد نشان می دهد که هنوز هم می توان به رشد قیمت ها در بازار فولاد خوش بین بود ولی زمان بر است.

قیمت ریال بر هر کیلوگرم

کارخانه تولیدی / انبار تهران

نوع کالا

20,600

قزوین

میلگرد 8 آجدار A2

20,100

قزوین

میلگرد 10 آجدار A2

20,100

قزوین

میلگرد 12 آجدار A2

توافقی

فولاد خراسان ( میلگرد نیشابور )

میلگرد 14 آجدار A3

توافقی

فولاد خراسان ( میلگرد نیشابور )

میلگرد 16 آجدار A3

توافقی

فولاد خراسان ( میلگرد نیشابور )

میلگرد 18 آجدار A3

توافقی

فولاد خراسان ( میلگرد نیشابور )

میلگرد 20 آجدار A3

توافقی

فولاد خراسان ( میلگرد نیشابور )

میلگرد 22 آجدار A3

توافقی

فولاد خراسان ( میلگرد نیشابور )

میلگرد 25 آجدار A3

4,280,000

ذوب آهن اصفهان

تیرآهن شاخه 14

4,900,000

ذوب آهن اصفهان

تیرآهن شاخه 16

6,300,000

ذوب آهن اصفهان

تیرآهن شاخه 18

7,920,000

ذوب آهن اصفهان

تیرآهن شاخه 20

9,180,000

ذوب آهن اصفهان

تیرآهن شاخه 22

10,750,000

ذوب آهن اصفهان

تیرآهن شاخه 24

12,750,000

ذوب آهن اصفهان

تیرآهن شاخه 27

قیمت ها به نسبت روز قبل تغییر چندانی نداشت

تغییر فاز بازار پتروشیمی ها

رشد قیمت ها در بازار آزاد در روز یکشنبه نشان داد که جریان غالب در بازار داخلی حداقل برای امروز پتانسیل تغییر فاز را در برداشته و حتی پیش از اعلام قیمت های پایه نیز شاهد اعلام افزایشی نرخ ها در لیست های فروش بودیم. این در حالی بود که قیمت های پایه روز جاری با تأخیر اعلام شد بنابراین بدنه غالب در بازار آزاد و واقعیت های آن و بیم و امید از نوسان قیمت ها موجب شد تا بازاری متغیر را شاهد باشیم. رشد قیمت های امروز در بازار آزاد در شرایطی محقق شد که نزدیک به 3 هفته مداوم شاهد افت قیمت ها بودیم بنابراین این تغییر فاز حتی به صورت موقتی برای بدنه بازار پلیمرها بسیار مهم ارزیابی می شود. البته با توجه به وضعیت بازار نمی توان با اعتماد از رشد پیش روی قیمتی در این بازار خبر داد ولی این رشد قیمت ها جرقه مهمی برای آینده بازار محسوب می شود زیرا با فرض کاهش حجم معامله پلیمرها و ترکیبات شیمیایی در بورس کالا در هفته گذشته احتمال برتری تقاضا بر عرضه ها ، کاهش موجودی انبارها و تکانه های مثبت از رشد قیمت ها وجود دارد ولی واقعیت های روزهای آینده چهره اصلی در این بازار را نمایان می سازد.

نکته مهم در خصوص رشد قیمت ها را می توان انتظار بازار از اعلام افزایشی قیمت های پایه در بورس کالا دانست یعنی بازار با ذهنیت رشد قیمت های احتمالی وارد یک فاز افزایشی شد ولی واقعیت آن بود که قیمت های پایه اعلامی با جهت گیری کاهشی مخابره شد بنابراین احتمال تغییر فاز بازار وجود دارد.

قیمت های پایه اعلامی در هفته جاری اغلب با کاهش اعلام شدند یعنی بازار از هم اکنون باید خود را برای ورود به یک فاز کاهشی جدید آماده کند اگرچه غالب تأثیرگذاری آن بر معاملات بورس کالا خواهد بود.

گزارش هفتگی بازارهای فولاد / بیلت در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت بیلت در هفته گذشته نزولی بود. سایز 150 میلیمتر بطور متوسط 1780 تومان و سایز 125 میلیمتر 1750 تومان قیمت داشت ولی روند نزولی قیمت از شنبه شروع شد و تا آخر هفته ادامه یافت. در حالیکه قیمت برای سایز 125 میلیمتر در بعضی موارد زیر 1700 تومان هم شنیده شد. اواخر هفته شمش فولاد خوزستان را 1950 تومان هم عرضه کردند که جای تخفیف داشت، در حالیکه برای اولین بار در خلال 5 ماه گذشته قیمت سنگ آهن به زیر 70 دلار رسید قیمت شمش های خارجی همچنان حدود 490 تا 520 دلار فوب پیشنهاد میشود اما خریدار محدود است. با این روند احتمال دارد پیشنهاد فروشنده های خارجی برای شمش روند کاهشی داشته باشد که محققاً در قیمت فروش فولاد خوزستان اثر خواهد گذاشت این در حالی است که در بازار داخلی قیمت آهن اسفنجی تغییر نداشته و قراضه هم با محدودیت عرضه روبرو شده است. با این روند اکثر تولیدکننده های شمش با مشکل روبرو هستند و موجودی انباشته دارند در حالیکه بازار مقاطع متوقف است که طبعاً توقف تولید نتیجه آن است. آنچنان که امروز در بعضی واحدها شاهد آن هستیم. قیمت شمش نمی تواند به روند نزولی خود ادامه دهد حداکثر کاهش قیمت شمش تا 100 تومان بیشتر نیست در حالیکه فاصله قیمت شمش تا مقاطع به 300 تومان رسیده بنابراین حتی با ادامه روند نزولی مقاطع، شمش بیش از 50 تا 100 تومان تنزل نخواهد کرد. در حالیکه موجودی آن به حداقل خود رسیده است محققاً بعد از ایام سوگواری سالار شهیدان بازار با شرایط متفاوتی روبرو خواهد شد.

مقاطع در بازار ایران

روند نزولی قیمت مقاطع از شنبه شروع شد و تا آخر هفته ادامه یافت. محصول ذوب آهن بطور متوسط برای سایزهای 14 تا 25 میلیمتر شنبه در قیمت 23250 ریال پیشنهاد میشد که آخر هفته به 22500 ریال رسید. متوسط قیمت سایز 14 تا 25 میلیمتر در دزفول شنبه 22650 ریال هر کیلو بود که تا آخر هفته به 22550 ریال رسید. میانگین قیمت تیرآهن 14-16-18 ذوب آهن در اصفهان 27000 ریال روز شنبه بود که روز چهارشنبه به 26530 ریال هر کیلو افت کرد.

فروشنده ها کاملاً مستاصل بودند. کارخانه های کوچک تا 110 تومان تخفیف زیر قیمت اعلامی میدادند. خریدارها عقب نشسته بودند ترس از ریزش قیمت و احتمال زیان همه را به احتیاط وادار کرده است، نگاه بازار اینست که تفاوت شمش با میله گرد باید به 200 تومان هر کیلو برسد در حالیکه این فاصله در محدوده 300 تومان است. با سیاست فروختن میله گرد و نخریدن شمش که در واقع کاهش موجودی به حداقل قیمت می باشد عملاً فشار بر حجم معاملات شمش و قیمت آن بیشتر میشود. این فشار تا جائی ادامه می یابد که شمش به کف خود برسد در این میانه بازار صادرات حرف میزند. اگر فولاد خوزستان قیمت را نگه دارد طبعاً بازار در یکی دو هفته آینده به ثبات خواهد رسید در غیر این صورت اگر فولاد خوزستان قیمت را پائین بیاورد قیمت شمش و به دنبال آن مقاطع هم در هم خواهد شکست . در حال حاضر به علت با ثبات بودن قیمت شمش فولاد خوزستان آهن اسفنجی هم در پایه 10500 ریال باقیمانده است. اما اگر قیمت شمش فولاد خوزستان پائین بیاید آهن اسفنجی هم با کاهش قیمت روبرو خواهد شد مساله اینست که تغییر قیمت آهن اسفنجی با کندی و تاخیر نسبت به بازار صورت می گیرد در صورتیکه این کالا به زیر 1000 تومان برسد و بعد از یک ماه شمش فولاد خوزستان دوباره به سطح 2150 تومان برگردد آهن اسفنجی یک ماه بعد واکنش نشان خواهد داد این فاصله زمانی خودش ترمز نوسان های شدید شمش و مقاطع است. اکثر دست اندرکاران انتظار دارند پس از ایام سوگواری آقا اباعبدا... بازار به آرامش برسد و معاملات دوباره فعال گردد.

ورق

فولاد ایران: بازار صادرات ورق چین پس از 15 هفته روند صعودی با توجه به افت بازار داخلی و افزایش عرضه دو هفته ای است کمی نزولی شده است. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی 580 تا 600 دلار هر تن فوب است قیمت نسبت هفته قبل 10 دلار هر تن افت داشته است.

قیمت ورق گرم در بازار داخلی شمال اروپا 10 تا 20 یورو هر تن بالا رفته 540 تا 560 یورو هر تن درب کارخانه شده است. تقاضا در حد متوسط است و در 530 تا 535 یورو معامله شده است.

محدودیت عرضه باعث شده بازار ورق سی آی اس رونق داشته باشد البته هنوز برخی از خریدارها به ویژه در اروپا خیلی فعال نیستند.

ورق گرم روسیه نسبت به اواخر آگوست 20 تا 30 دلار رشد داشته به 605 تا 610 دلار هر تن فوب رسیده است.

بازار ورق ترکیه جو نسبتا خوبی از نظر قیمت و تقاضا دارد. خریدارها در بازار داخلی و واردات نسبتا فعال هستند و معاملاتی نهایی شده است. البته شاید افزایش قیمت های بیشتر محدود گردد. در بازار داخلی ورق گرم تولید نوامبر از 620 تا 625 دلار به 625 تا 635 دلار هر تن درب کارخانه رسیده است. ورق گرم صادراتی ترکیه نیز 620 تا 630 دلار هر تن فوب می باشد البته خریدارها حاضر نیستند در بالاتر از 600 دلار هر تن فوب معامله کنند. در بخش واردات نیز روسیه ورق گرم را در 620 دلار هر تن سی اف آر برای تولید اواخر اکتبر به ترکیه فروخته است.

ورق در بازار ایران

فولاد ایران: ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر اول هفته 2760 تومان در انزلی پیشنهاد میشد که تا آخر هفته به 2740 تومان رسید. این در حالی است که واردات شهریور ماه حدود 37 هزار تن بوده که بعد از تیرماه با 31 هزار تن به حداقل خود رسیده است . میانگین قیمت ورق ضخامت 3 تا 15 میلیمتر مبارکه روز شنبه 2527 تومان بود که تا آخر هفته به 2523 تومان افت کرد. ورق های گرم ضخامت 15 تا 40 میلیمتر محصول اکسین بالاخره در آخر هفته با تنزل روبرو شد علت این امر عرضه اسلب در بورس با 90 تومان ارزانتر از آخرین عرضه بود به همین دلیل میانگین قیمت که اول هفته 2363 تومان بود به 2330 تومان آخر هفته تنزل یافت. این در حالی است که موجودی این کالا بالاست ولی خریداری نیست. ورق کاویان هم همین افت قیمت را تجربه کرد اول هفته 2350 تومان میانگین قیمت بود ولی روز چهارشنبه به 2318 تومان تنزل یافت. بازار ورق گرم با محدودیت تقاضا روبروست. کالاهائی که مبارکه در مرداد و شهریور به بالاترین نرخ فروخته هنوز در بازار جا نیفتاده اکثر خریدارها با زیان روبرو هستند در نتیجه تقابل خریدار و فروشنده در بازار راکد همچنان ادامه دارد.

ورق سرد با بازار آرامی روبرو بود ولی آخر هفته با افت قیمت روبرو شد در واقع فروشنده ها در برابر کاهش قیمت چند روزی مقاومت کردند. ولی با روند نزولی قیمت ضخامت های زیر 0.60 میلیمتر متوسط قیمت پائین آمد. در هر حال روند عمومی قیمت این کالا نزولی است. فروشنده های خارجی روی قیمت های خود اصرار دارند ولی خریدارها عقب نشسته اند به همین علت تخفیف های 20 تا 30 دلاری از طرف بعضی فروشنده ها پیشنهاد شده است. انتظار میرود برای عرضه اکتبر و حمل نوامبر قیمت ها کاهش یابد. ولی حجم فروش آنها هم قابل توجه نبوده و از خریدارها استقبال می کنند بازار این کالا پس از ایام شهادت سالار شهیدان خودش را نشان خواهد داد چون مصرف کننده ها هنوز در تعطیلات هستند.

ورق گالوانیزه همچنان با ثبات بود و به علت محدودیت عرضه بعضی از اقلام آن متوسط قیمت برای سایز 0.40 تا 2 میلیمتر از 36100 ریال به 36250 ریال رسید.