آمارهای جدید از بخش های مصرف کننده فولاد و سنگ آهن در چین واقعیت های مهم از افق بازار این دو ماده خام در اختیار سرمایه گذاران در سهام شرکت های ..

بورس۲۴ : معاون رییس انجمن آهن و فولاد چین اعلام کرده انتظار می رود تولید فولاد در این کشور در سال جاری میلادی نسبت به سال گذشته بین 3 تا 5 درصد افزایش یافته و به 840 میلیون تن برسد. سال گذشته 808 میلیون تن فولاد در چین تولید شد. بنا به گفته او، در هفت ماه نخست سال جاری میلادی، تولید فولاد از سوی اعضاء این انجمن که از تولیدکنندگان بزرگ هستند، 6.8 درصد افزایش یافته است. البته میزان تولید در مراکز کوچک تر 2 درصد کاهش یافته است.

در واقع برنامه دولت چین برای اطلاح ساختار بخش فولادسازی این کشور به تعطیلی 120 میلیون تن ظرفیت تولید در مراکز با کیفیت پایین در نیمه نخست سال جاری میلادی منجر شده است. همچنین بازرسی های مرتب زیست محیطی در حال انجام است تا از آلودگی هوا کاسته شود.

معاون انجمن آهن و فولاد چین می گوید: "بخش فولادسازی در حال نو شدن است و ضریب تمرکز افزایش یافته است."

از 808 میلیون تن فولادی که سال قبل در چین تولید شد تنها 36 درصد از سوی 10 کارخانه بزرگ فولادسازی این کشور تولید شده است و انتظار می رود سهم این شرکت ها از کل تولید فولاد، در سال جاری میلادی افزایش یابد. بخشی از برنامه دولت چین، اصلاح ساختار صنایع سنگین با هدف کاهش آلودگی هوا، کاهش بدهی ها و تولید محصولات با ارزش بالاتر است.

در گزارش انجمن آهن و فولاد چین آمده است، در هفت ماه نخست سال جاری میلادی قیمت فولاد صادراتی چین با 43.3 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل، به 686 دلار در هر تن رسیده است. امسال قیمت پایه میلگرد در بورس فلزات شانگهای 50 درصد افزایش یافته است و به 640.3 دلار یعنی بالاترین میزان در چهار سال و نیم اخیر رسیده است.

پیش بینی کاهش عرضه فولاد به دلیل پایین آمدن ظرفیت تولید عامل اصلی افزایش قیمت هاست. افزایش قیمت ها به رشد شدید سود خالص شرکت های فولادساز منجر شده است. در هفت ماه نخست سال جاری میلادی سود خالص این شرکت ها 390 درصد افزایش یافت و به 70 میلیارد یوان رسید. انتظار می رود تا پایان سال جاری میلادی این رقم به بالاتر از 100 میلیارد یوان برسد.

قیمت میلگرد امروز برای سومین روز معاملاتی پی در پی کاهش یافته و عامل این کاهش، نگرانی ها در باره ضعف تقاضا در اثر اجرای برنامه های زیست محیطی است. تحلیلگران می گویند با آنکه انتظار می رود در پاییز و زمستان عرضه فولاد کاهش یابد و این عامل باید به رشد قیمت ها کمک کند اما چنین نشده است. البته بازرسی های زیست محیطی هم از عرضه می کاهد و هم از تقاضا ولی کاهش تقاضا از سوی بخش های مصرف کننده نهایی محصولات فولادی، مهمترین عامل کاهش قیمت هاست.

روز جمعه اعلام شد در زمستان فعالیت های زیرساختی و ساخت و ساز در پکن متوقف خواهد شد تا از آلودگی های زیست محیطی کاسته شود. توقف فعالیت ها از دو ماه دیگر اغاز می شود و تا چهار ماه ادامه پیدا خواهد کرد.

ذخیره میلگرد در چین با 118 هزار تن افزایش به 4.72 میلیون تن رسیده است. روز جمعه ذخیره سنگ آهن در بنادر چین با 1.2 میلیون تن کاهش به 132.6 میلیون تن رسید.

در هفته های اخیر روند پرکردن انبار کارخانه های فولاد سازی از سنگ آهن ادامه داشته اما پیش بینی کاهش تقاضا در آینده نزدیک سبب افزایش فشار بر قیمت ها شده است.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر تن سنگ آهن با عیار 62 درصد در بنادر چین از ابتدای سال جاری میلادی نشان داده شده است: