حال با افزایش گمانه زنی ها در خصوص اصلاح قیمت ها و توقف روند افزایشی نرخ های جهانی در روز جمعه، به نظر می رسد بازار که طی ماه های گذشته بخش عمده ای از رشد خود را مرهون رشد قیمت گروه های فلزی و معدنی بوده است،.......

بورس۲۴ : بازار بورس که خصوصا طی دو ماه گذشته با یکه تازی قیمت فلزات در بازارهای جهانی روند صعودی را در پیش گرفته بود؛ توانست از ابتدای سال جاری بازدهی بیش از 8 درصدی را کسب کند. حال با افزایش گمانه زنی ها در خصوص اصلاح قیمت ها و با توقف روند افزایشی نرخ های جهانی در روز جمعه، به نظر می رسد بازار که طی ماه های گذشته بخش عمده ای از رشد خود را مرهون رشد قیمت گروه های فلزی و معدنی بوده است، وارد فاز احتیاطی شده است. از سوی دیگر تسویه اعتبارات کارگزاری ها نیز می تواند به کاهش ارزش معاملات و خروج نقدینگی از بازار دامن زند. در شرایط موجود، واکنش معامله گران در نخستین روز کاری هفته افزایش عرضه ها و افت قیمت در گروه های مربوطه را به همراه داشت، که تداوم این روند از مهمترین ریسک های پیش رو در بازار محسوب می شود که در نتیجه می تواند بر روند بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در سهام طی هفته های پیش رو نیز موثر باشد.

طی هفته گذشته در مجموع صندوق های سرمایه گذاری در سهام با ثبت بازدهی مثبت در بیش از نیمی از صندوق ها عملکرد قابل قبولی داشتند که در این میان دماسنج، توسعه اندوخته آینده، بانک اقتصاد نوین، بانک دی و نیکوکاری کشتی ورزش با کسب بازدهی بیش از 1 درصد در میان برترین های هفته جای گرفتند، همچنین صندوق دماسنج طی یک ماهه گذشته نیز با کسب بازدهی 10 درصدی بالاترین سود را نصیب سهامداران کرده است. در جدول زیر جزئیات روند قیمت و بازدهی در حدود 90 صندوق سرمایه گذاری آورده شده است. لازم به ذکر است درصد بازدهی صندوق هایی که از بازدهی شاخص کل در بازه های زمانی متفاوت بیش تر بوده است به رنگ سبز مشخص شده است. برای مثال همانگونه که مشاهده می نمایید طی یک ماه گذشته بازده صندوق های سرمایه گذای مشترک دماسنج، توسعه اندوخته آینده و ...از بازده بازار (2.91%) بالاتر بوده است.