از مهمترین رویداد بازار چهارشنبه می توان به عرضه اوراق سخاب ۵ در بازار فرابورس اشاره کرد. اوراقی که همین چند هفته پیش در بازار بانکی با سود بیش از ٣٠ درصدی تنزیل می شدند و حالا...

آنچه گذشت...

 

در پایان معاملات روز گذشته شاخص کل با عقب نشینی 58 واحدی در سطح 83675 واحد به کار خود پایان داد. وبملت با 40 واحد ، جم با 20 واحد و همراه با 15 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند و در طرف مقابل فولاد با 22 واحد ، فملی با 16 واحد و شپنا با 15 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در فرابورس شاخص آیفکس 3 واحد کاهش یافت و در محدوده 948 واحد به کار خود پایان داد. مجموع ارزش معاملات در دو بازار بور و فرابورس کمتر از 240 میلیارد تومان بود. پترول با 5.3 میلیارد تومان ، قپیرا با 4.3 میلیارد تومان و خساپا با 4 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را داشتند. نمودار روزانه شاخص کل در نیمه اول معاملات با شیب ملایمی صعودی بود اما در نیمه دوم شاهد آهنگ کاهشی شاخص بورس بودیم.

 

مروری بر بازار چهارشنبه

 

از مهمترین رویداد بازار چهارشنبه می توان به عرضه اوراق سخاب 5 در بازار فرابورس اشاره کرد. اوراقی که همین چند هفته پیش در بازار بانکی با سود بیش از 30 درصدی تنزیل می شدند و حالا با ورود به بازار سرمایه و نیز کاهش رسمی نرخ سود به محدوده 19 درصد رسیدند. نکته جالب اینکه خریداران این اوراق طی هفته های قبل در بازار بانکی با این شرایط سود هنگفتی را به جیب زدند! روز کاری گذشته سخاب ۵ با قیمت هر برگه ٩٢.۶ هزار تومان و نرخ بازده ١٩ درصدی در بازار قیمت خورد. حدود ٣۶ میلیارد تومان از این اوراق در حدود 3 دقیقه مورد معامله قرار گرفت. اوراقی که عمدتاً متعلق به صندوق بازنشستگی صدا و سیما می باشد. لازم به ذکر است مطابق اعلام قبلی امروز هم بیش از 21 میلیون برگه سخاب3 به بازار می آید.

در گروه رایانه و انفورماتیک ، اوان پس از رشد 160 درصدی ، بالاخره حجم خورد و شاهد عرضه 2 میلیون برگه سهم از جانب سهامدار عمده بودیم. هر چند صف خرید سهم تا پایان بازار پابرجا ماند. با توجه به اینکه سهامدار عمده تعهد عرضه 10 درصد دیگر از سهم را داده بنابراین بعید نیست طی روزهای آینده 8 میلیون برگه سهم نیز در بازار عرضه کند. به نظر می رسد در جران معاملات امروز اوان به تعادل می رسد.

از دیگر میهمان های تازه وارد فرابورس می توان به نماد گکوثر اشاره کرد که با توجه به دست به دست شدن سهم و نیز خریدهای پرحجم حقوقی درست یک روز بعد از عرضه اولیه ، می توان گفت که تقریبا از فروشنده خالی شده است. این احتمال وجود دارد که به مرور شاهد رشد قیمتی سهم تا حوالی 1500 تومان باشیم.

اما در گروه قندی که معمولا به ضریب بتای بازار مشهورند ، با توجه به جو نه چندان دلچسب بازار شاهد رونق نسبی در این گروه بودیم. زمزمه هایی از افزایش نرخ 5 الی 10 درصدی شکر در راستای رشد 8 درصدی قیمت چغندر از مهمترین دلایل توجه بازار به این گروه بود. البته همانطور که تحلیل گران نموداری اشاره داشتند ، رشد فعلی گروه قندی صرفا می تواند موج b اصلاحی باشد که بیشتر فرصت فروش خواهد بود تا فرصت خرید!

در گروه غذایی غبهنوش پس از مدتها اصلاح فرسایشی روز گذشته مورد توجه قرار گرفت و در دقایق پایانی بازار هم شاهد به صف نشستن خریداران بودیم. در مرداد شرکت بیش از 48 میلیارد تومان فروش داشته که دلیل اصلی آن افزایش فروش دوغ و دلستر بوده. روی هم رفته در 5 ماهه نخست سال شرکت در حدود 200 میلیارد تومان فروش محقق کرده که با توجه به پیش بینی فروش 380 میلیارد تومان می توان گفت که فعلا از بودجه جلوتر حرکت می کند!  هر چند سهم نقدشوندگی پایینی دارد با این حال محدوده 450 – 460 تومان غبهنوش را خوب می خرند. انتظار داریم به مرور شاهد رشد ارزش سهم تا حوالی 600 تومان باشیم.

در بازار پایه و در نماد حبندر ، گزارش توجیهی هیئت مدیرة به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ 63,375,000,000 ریال به مبلغ 158,437,500,000 ریال (معادل 150 درصد) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور جبران مخارج سرمایه ای که در تاریخ 1396/06/11 به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده.

 

پیش بینی بازار امروز

 

امروز یکشنبه 19 شهریور ماه بورس تهران کار خود را در حالی آغاز می کند که با ورود به نیمه دوم شهریور ماه به جهت تسویه اعتبار سالانه کارگزاری ها فشار فروش در بازار طی روزهای باقیمانده ماه بیشتر خواهد شد. مظابق بر این از بخت بد بازار ، قیمت فلزات در بازارهای جهانی نیز روند کاهشی در پیش گرفته و به نظر می رسد عمده فشار فروش روی بازار از جانب نمادهای معدنی و فلزی خواهد بود. روی هم بعید به نظر می رسد بازار دلچسبی را در ابتدای هفته جدید شاهد باشیم. در گروه رایانه و انفورماتیک با عنایت به روند معاملات روز کاری گذشته ، احتمالا اوان متعادل خواهد شد. شاید گروه قندی به واسطه بتای منفی جزو معدود گروه های مورد توجه در بازار امروز باشد.